csad.jpg

Jan XXIII, papież pokoju

13 lutego 2013 roku po Mszy św. za Ojczyznę członkowie i sympatycy Akcji Katolickiej obejrzeli pierwszy odcinek  filmu „Jan XXIII, papież pokoju”. Jest to  kolejny film cyklu „Ludzie Boga”, który przedstawia pełną biografię papieża.

Akcja filmu zaczyna się dnia 25 października 1958, kiedy po śmierci Piusa XII w Castel Gandolfo kardynałowie zbierają się na konklawe .Wynikiem tego konklawe był wybór na Tron Piotrowy kardynała  Angelo Giuseppe Roncalli , który przyjął imię Jan XXIII. Film opowiada o jego życiu, kapłaństwie, działaniach w Stambule, pontyfikacie, a kończy się z momentem śmierci  Jana XXIII.

Film skupia się bardziej na tym, kim był Angelo Giuseppe Roncalli. Dowiadujemy się , że łatwo nawiązywał kontakty z ludźmi, a ciepło i niezwykłe poczucie humoru sprawiało, że zdobywał sobie serca i sympatię wiernych.

Jako Jan XXIII sprawował swoją posługę do roku 1963. Chociaż przez zebranych na konklawe biskupów był traktowany jako „papież przejściowy”, w czasie jego pontyfikatu zaszło wydarzenie, które zdecydowało o przyszłości Kościoła. 25 stycznia 1961 r. papież zapowiedział zwołanie Soboru Watykańskiego II. Sobór rozpoczął się 11 października 1962 r.

3 września 2000 Jan XXIII został ogłoszony błogosławionym przez papieża Jana Pawła II, a  27 kwietnia nastąpi kanonizacja Jana XXIII i Jana Pawła II.

Grzegorz Ziółkowski