Logo-roku-o-eucharystii.jpg

 
radz34.jpg

W łączności z ks. Biskupem

Sprzeciw bp. Meringa wobec instalacji profanującej krzyż w Centrum Sztuki Współczesnej

 „Podzielam w pełni opinię Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, Księdza Arcybiskupa Józefa Michalika, na ten temat i apeluję do Pańskiego zdrowego rozsądku i zwykłego ludzkiego taktu: niech Pan ma odwagę podjąć właściwą decyzję!”

– napisał w liście otwartym do dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej biskup włocławski Wiesław Mering, przewodniczący Rady KEP ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego. Wyraził w ten sposób sprzeciw wobec bluźnierczej instalacji zatytułowanej „Adoracja” bezczeszczącej krzyż.

W liście otwartym bp Mering zabrał głos w imieniu Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego kierując dyrektora placówki Fabio Cavallucci „zdecydowany protest związany z profanacją świętego dla chrześcijan znaku Krzyża w filmie Adoracja”.

Oto treść listu:

W imieniu Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego kieruję do Pana Dyrektora zdecydowany protest związany z profanacją świętego dla chrześcijan znaku Krzyża w filmie „Adoracja”.

Pewnie niełatwo Panu zrozumieć, że są znaki i symbole zawierające w sobie sam rdzeń chrześcijaństwa: Krzyż do nich należy.

Dla chrześcijan w Polsce prezentowana w Centrum Sztuki Współczesnej filmowa parodia jest zarówno dowodem beztalencia, braku kultury, jak i bezsensowną próbą ugodzenia wiernych w przeżywaniu ich wiary.

Dla ludzi wierzących – znaki ich wiary są święte. A każdy wyśmiewający czy profanujący je – staje się prymitywnym bluźniercą.

Dlatego proszę o jak najszybsze usunięcie prostackiej instalacji.

Podzielam w pełni opinię Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, Księdza Arcybiskupa Józefa Michalika, na ten temat i apeluję do Pańskiego zdrowego rozsądku i zwykłego ludzkiego taktu: niech Pan ma odwagę podjąć właściwą decyzję! Prawdziwa sztuka i kultura tylko na tym skorzystają.

+ Wiesław Mering

BISKUP WŁOCŁAWSKI

Przewodniczący Rady KEP

ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego