Logo-roku-o-eucharystii.jpg

 
swwojciechakonin.jpg

Przesłanie po konferencji: CHRZEŚCIJANIN W ŻYCIU POLITYCZNYM

Akcja Katolicka w Polsce

Warszawa, dnia 1 grudnia 2012 r.

„Chrześcijanin w życiu politycznym”

My, członkowie Akcji Katolickiej oraz Parlamentarzyści, skupieni w Zespole Członków i Sympatyków Ruchu Światło-Życie, Akcji Katolickiej oraz Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, zebrani w gmachu Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej na konferencji pt. „Chrześcijanin w życiu politycznym”, uznając politykę jako troskę o dobro wspólne, pragniemy brać czynny udział w życiu społeczno-politycznym Kraju, stosownie do posiadanych umiejętności i kompetencji, zajmowanego stanowiska i pełnionej funkcji, kładąc szczególny nacisk na godną postawę etyczną.

Uznajemy konieczność swego zaangażowania w promowanie wartości chrześcijańskich w przestrzeni publicznej, aby uniwersalne zasady moralne, których naucza i broni Kościół, były na co dzień praktykowane i przekładały się na porządek prawny. W tym kontekście widzimy potrzebę kształtowania sumień i przenikania wartościami ewangelicznymi życia prywatnego, zawodowego i publicznego.

Pragniemy to czynić przez dawanie indywidualnego świadectwa swego życia, zgodnie z Ewangelią oraz przez dążenie do stanowienia prawa w duchu nauki społecznej Kościoła katolickiego. W sposób szczególny będziemy troszczyć się o małżeństwo i rodzinę tak bardzo obecnie zagrożone.

Ojczyzna nasza stoi dzisiaj przed wieloma trudnymi problemami społecznymi, gospodarczymi i politycznymi. Trzeba je rozwiązywać mądrze i wytrwale w duchu solidaryzmu i odpowiedzialności społecznej. Podstawowym problemem pozostaje sprawa zachowania ładu moralnego, będącego fundamentem życia każdego człowieka i społeczeństwa.

Polsce potrzeba ludzi sumienia! Głos poprawnie ukształtowanego sumienia może być nieraz trudny i wymagający. Będzie więc od nas oczekiwał odwagi i wytrwałości w obronie dobra i determinacji w przeciwstawianiu się złu, w myśl słów św. Pawła: „Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj” (Rz 12, 21).

 

Uchwała nr 1/2014 Rady DIAK z 18-10-2014 o dokonaniu zmian w Statucie

 

Licheń, dnia 18.10.2014 r.

 

Uchwała nr 1/2014

Diecezjalnej Rady Akcji Katolickiej

z dnia 18 października 2014 r.

o dokonaniu zmian w Statucie Akcji Katolickiej Diecezji Włocławskiej

 

 

Zgodnie z art. 64 Statutu Akcji Katolickiej Diecezji Włocławskiej, Diecezjalna Rada Akcji Katolickiej, wymaganą większością 2/3 głosów, przy obecności co najmniej 2/3 członków Rady, przy braku sprzeciwu i głosów wstrzymujących się, postanawia  dokonać zmiany w Statucie o treści zgodnej z załącznikiem do niniejszej Uchwały.

Dokonane zmiany wymagają zatwierdzenia przez Biskupa Włocławskiego.

Wykonanie Uchwały powierza się Prezesowi Zarządu Diecezjalnego.

Sekretarz Zebrania Rady:                                                  Przewodniczący Zebrania Rady:

                                        

Załącznik do Uchwały Nr  1/2014   z dnia  18.10.2014 r.

Dokonane zmiany do Statutu Akcji Katolickiej Diecezji Włocławskiej:

1.      We Wstępie  w ostatnim akapicie zamiast: "Biskupi Polscy we współpracy z katolikami świeckimi, postanawiają powołać"  powinno być:

"Biskupi Polscy we współpracy z katolikami świeckimi, postanowili powołać"

 2.    W Art.1 dla jasności tekstu rozdzielono Art. paragrafami  od 1 do 3

 3.    W Art. 7 dopisano paragrafy od 1 do 3 o brzmieniu:

§ 1.      Akcja Katolicka posiada sztandar i hymn;  w diecezji i w parafii może posiadać  sztandar wykonany zgodnie z wytycznymi Zarządu Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej w Polsce.

§ 2.  Logo Akcji Katolickiej stanowią litery „AK”, wpisane w krzyż, według wzoru  zatwierdzonego przez Zarząd Krajowego Instytutu.

§ 3.  Odznakę członkowską Akcji Katolickiej stanowi prostokątny metalowy  znaczek z  literami „AK” wpisanymi w krzyż, według wzoru      zatwierdzonego przez Zarząd Krajowego Instytutu;

4.   W Art. 7 w § 4  dodano słowo "logo" po słowie okrągłą. Paragraf  otrzymuje brzmienie:

  • § 4 Akcja Katolicka posługuje się pieczęciami: okrągłą z logo i podłużną z napisem:

       Akcja Katolicka Diecezji Włocławskiej.

 5. W Art. 8 oraz pozostałej treści Statutu zmienia się nazwę Koło Parafialne Akcji Katolickiej na Oddział Parafialny Akcji Katolickiej

 6.   Dopisuje się Art8o treści zgodnej z Art 14 Statutu Akcji Katolickiej w Polsce:

            §1.    Członek Akcji Katolickiej, który zmienił miejsce zamieszkania, może pozostać członkiem dotychczasowego oddziału parafialnego                     lub, na swoją prośbę, innego  oddziału, jeśli w jego nowej parafii oddział nie istnieje.

            § 2.  Uchwałę w sprawie zmiany przynależności do oddziału parafialnego podejmuje Zarząd Diecezjalnego Instytutu, na wniosek          Zarządu Parafialnego Oddziału przyjmującego członka, zawierający opinię Asystenta Kościelnego.

 7. W Art. 10 § 2.  dodaje się pkt. e) o treści:

            e) angażowanie się w formację dzieci i młodzieży.

 8.  Dopisuje się Art. 111  o treści:

  Akcja Katolicka opiera swoją działalność na pracy społecznej swoich członków. Do prowadzenia swoich działań może zatrudniać        pracowników i powoływać biura.

 9. W Art.13 dla jasności tekstu rozdzielono Art. paragrafami i dodano :

 § 4.     Dzieci i młodzież do 18 roku życia, uczestniczący w działalności Akcji Katolickiej, mają status kandydata.

 10. W Art.14 dla jasności tekstu rozdzielono Art. paragrafami i dodano:

§ 3   Do czasu ustanowienia organów Akcji Katolickiej, czynności, o których mowa w ust. l  i 2, sprawują odpowiednio parafialni i diecezjalni Asystenci Kościelni.

11. W Art.15 dopisano pkt. c, d o treści:

c) noszenia odznaki członkowskiej,

d) posiadania legitymacji członkowskiej.

 12. W Art.19 dopisano 4 paragrafy następującej treści:

§ 1.  Warunkiem przyjęcia członka wspierającego jest złożenie przez niego deklaracji   o popieraniu celów Akcji Katolickiej.

§ 3. Uchwałę w sprawie przyjęcia członka wspierającego Akcji Katolickiej podejmuje Zarząd Diecezjalnego Instytutu z własnej inicjatywy lub na wniosek Zarządu Parafialnego Oddziału, zawierający opinię Parafialnego Asystenta Kościelnego.

§ 4.Członek wspierający nie posiada czynnego i biernego prawa wyborczego.

§ 5. Uchwałę w sprawie zmiany statusu członka zwyczajnego na członka   wspierającego podejmuje Zarząd Diecezjalnego Instytutu, na wniosek Zarządu Parafialnego Oddziału, zawierający prośbę zainteresowanego.

 13. W Art.20 dopisano pkt. c o treści:

c) śmierci członka.

 14. W Art.22 §1 zamiast Władze Akcji Katolickiej w diecezji, zwane Instytutem Diecezjalnym, stanowią Akcja Katolicka zmieniono na:

 Organami Akcji Katolickiej w diecezji są:

 15. W Art.22 zmienia się treść pkt. a, b. Zamiast

a) Diecezjalna Rada Akcji Katolickiej, nazwana dalej Radą zmieniono na:

            Rada Diecezjalnego Instytutu, nazywana dalej Radą,

b) Diecezjalny Zarząd Akcji Katolickiej, nazwana dalej Zarządem zmieniono na: Zarząd Diecezjalnego Instytutu, nazywany dalej Zarządem Diecezjalnym,

 16. Skreślono treść Art. 24  § l. i § 2.

 17. Skreślono treść Art. 25 

 18. W Art.26 dla jasności tekstu rozdzielono Art. paragrafami i skreślono zdanie:

Na wniosek Zarządu Diecezjalnego lub więcej niż połowy członków Rady, Przewodniczący Rady zobowiązany jest do zwołania nadzwyczajnego zebrania Rady

  • oraz dodano
  • § 3.      Zebrania Rady zwołuje Prezes Zarządu Diecezjalnego albo, z jego upoważnienia, wiceprezes.
  • §4.       Jeżeli urząd Prezesa Diecezjalnego nie jest obsadzony, albo Prezes nie wykonuje  obowiązku określonego w ust. 3, zebrania Rady zwołuje Diecezjalny Asystent   Kościelny

 19. Dopisano Art. 261 o treści:

 §1.  Uchwały Rady są podejmowane zwykłą większością głosów przy obecności co najmniej połowy jej członków. Jeśli liczba obecnych członków Rady jest  mniejsza, niż określa to ust. 1, z powodu usprawiedliwionej nieobecności, uchwały są podejmowane zwykłą większością głosów przy obecności co  najmniej 1/3 jej członków.

       §2.  Głosowanie jest jawne, a w sprawach personalnych – tajne.

 20. W Art. 28 §1. pkt. a  po słowach "uchwalanie rocznych i perspektywicznych planów pracy"  dopisano : po uzgodnieniu z   biskupem diecezjalnym oraz uchwalanie sposobu realizacji wieloletnich programów działania Akcji Katolickiej, zatwierdzonych przez Radę Krajowego Instytutu;

 21. W 28 §1 dopisano pkt.  j- p  o treści:

            j) uchwalanie wysokości i zasad wpłat Parafialnych Oddziałów na rzecz Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej;

            k) uchwalanie planu finansowego Akcji Katolickiej w diecezji;

            l) ocena rocznego sprawozdania z działalności Akcji Katolickiej w diecezji;

            m) uchwalenie umotywowanego wniosku do biskupa diecezjalnego o odwołanie  Prezesa Zarządu w związku z nieotrzymaniem absolutorium przez Zarząd;

            n) ocena działalności i zatwierdzenie sprawozdań Komisji Rewizyjnej;

            o) podejmowanie uchwał w sprawach należących do zakresu działania Akcji Katolickiej w diecezji;

            p) powoływanie jednostek organizacyjnych.

 22. W Art.28 dopisano §2 o treści:

  • §2.  Rada  dokonuje wyboru kandydatów na Prezesa, delegata do Rady Krajowego  Instytutu oraz członków organów Diecezjalnego Instytutu spośród swoich  członków. 

 23. W Art. 30 w §1 po słowach:Prezesa Zarządu Diecezjalnego

  zamiast  powoływany jest   zastępuje   mianuje 

 24. W Art. 30 dodano §3  o treści:

  • § 3W czasie nieobecności prezesa, Akcję Katolicką reprezentuje wiceprezes Zarządu  Diecezjalnego wskazany przez prezesa

 25. W Art. 32 dodano pkt. j, k o treści:

            j) współdziałanie z innymi podmiotami w celu realizacji zadań statutowych,

     k)przyjmowanie członków zwyczajnych i wspierających, zmiana statusu członka zwyczajnego lub wspierającego oraz wykluczanie i skreślanie z listy członków;

 26. W Art. 32 dodano §2 o treści:

  • §2. Do sposobu podejmowania uchwał przez Zarząd Diecezjalnego Instytutu stosuje się art. Art. 26 1 statutu.

 27. W Art. 34 w §1 zamiast Rada wybiera 5 osobową Komisję Rewizyjną ma być:

  od 3 do 5 członków

 28. W Art. 35 w pkt. a) na końcu zdania dopisuje się:

z uwzględnieniem celowości wydatków oraz rzetelności i prawidłowości dokumentacji finansowej;

29. W Art. 35 dopisuje się  pkt. e, f, g  o treści:

 e) przedkładanie Radzie i Zarządowi protokołów pokontrolnych wraz z wnioskami,

f) przedkładanie Radzie i Zarządowi protokołów pokontrolnych wraz z wnioskami,

g) występowanie z żądaniem zwołania nadzwyczajnego zebrania Rady Diecezjalnego Instytutu.

 30. W Art. 37 w  § 3  zmienia się jego  treść i brzmi:   

  • §3. Diecezjalny Asystent Kościelny uczestniczy w spotkaniach roboczych i posiedzeniach organów Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej.

 31. W Art. 37 dopisuje się  § 4.  o treści:    

  • §4.       Diecezjalny Asystent Kościelny koordynuje pracę Parafialnych Asystentów i organizuje dla nich zebrania przynajmniej raz w roku. Uczestniczy w  spotkaniach zwołanych przez Asystenta Krajowego.

 32. W Art. 40 w pkt. b po słowie Zarząd dopisuje się:

             Parafialnego Oddziału,

33. W Art. 40 w pkt. c po słowie Komisja Rewizyjna dopisuje się:

            Parafialnego Oddziału,

 34. W Art. 41 na końcu zdania  dopisuje się Parafialnego Oddziału

 35. W Art. 41 dopisuje się §2, §3, §4o treści:

            § 2.    Walne Zebrania są zwyczajne i nadzwyczajne.

            § 3.   Walne Zebrania zwyczajne zwołuje Prezes Zarządu Parafialnego Oddziału przynajmniej   raz w roku, nadzwyczajne w miarę potrzeby lub na wniosek Parafialnego Asystenta Kościelnego, Komisji Rewizyjnej albo na pisemny  wniosek 1/4 członków Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej.

            § 4       Jeżeli urząd Prezesa Zarządu Parafialnego Oddziału nie jest obsadzony albo prezes nie wykonuje obowiązku określonego w ust. 3, Walne Zebrania zwołuje  Parafialny Asystent Kościelny.

 36. Dodano  Art. 411  o treści:

            Art.41.1

            Do sposobu podejmowania uchwał przez Walne Zebranie Parafialnego Oddziału stosuje się odpowiednio art. 261 statutu.

 37. W Art. 42 dopisuje się pkt. o treści:

h) uchwalanie wysokości składek członkowskich,

i) uchwalenie umotywowanego wniosku do biskupa diecezjalnego o odwołanie Prezesa Zarządu w związku z nieotrzymaniem absolutorium przez Zarząd;

j) wybór dwóch lub trzech kandydatów na prezesa Zarządu Parafialnego Oddziału;

 38. W Art. 42 dopisuje się §2 o treści:

  • §2.  Walne Zebranie dokonuje wyboru kandydatów na prezesa oraz członków organów Parafialnego Oddziału spośród swoich członków.

39   W Art. 43 w pkt.5  zamiast dwóch członków powinno być:

  • od jednego dopisuje się do czterech

 40.  W Art. 44 §1 zamiast trzech powinno być:

  dwóch lub trzech

 41W Art. 44 §3 dopisano na końcu zdania, po słowie Parafialnego dopisuje się:  Oddziału, na wniosek prezesa.

 42. W Art. 46 dla jasności tekstu rozdzielono Art. paragrafami i dodano tekst:

        §2. Do sposobu podejmowania uchwał przez Zarząd Parafialnego Oddziału stosuje się art. 26.1 statutu

§3.  Inicjatywy ponad parafialne podejmowane przez Parafialne Oddziały Akcji Katolickiej, muszą być uzgadniane z Zarządem Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej.

 43. W Art. 47 przed słowem trzech członków dodano "dwóch lub" i brzmi:

Komisja Rewizyjna Parafialnego Oddziału składa się z dwóch lub trzech członków.

 44. W Art. 47 dopisano:

            §2.       Pracą Komisji kieruje Przewodniczący, którego na pierwszym posiedzeniu  wybierają spośród siebie członkowie Komisji.

            §3.       Do kompetencji Komisji Rewizyjnej Parafialnego Oddziału należy:

                        a) przeprowadzanie przynajmniej raz w roku kontroli działalności finansowej Zarządu Parafialnego Oddziału, z uwzględnieniem celowości wydatków oraz rzetelności i prawidłowości dokumentacji finansowej;

                        b) przeprowadzanie przynajmniej raz w roku kontroli realizacji przez Zarząd uchwał Walnego Zebrania członków;

                        c) przedkładanie Walnemu Zebraniu i Zarządowi protokołów pokontrolnych wraz z wnioskami;

                        d)  składanie rocznych sprawozdań ze swojej działalności Walnemu Zebraniu;

                        e) występowanie do Walnego Zebrania Parafialnego Oddziału z wnioskiem  dotyczącym absolutorium dla Zarządu Parafialnego Oddziału;

                        f) występowanie z żądaniem zwołania nadzwyczajnego Walnego Zebrania Parafialnego Oddziału.

 45. W Art. 48 dopisano §3 i §4 o treści:

            § 3. Parafialny Asystent uczestniczy w spotkaniach roboczych i posiedzeniach  organów Parafialnego Oddziału.

            § 4.      Parafialny Asystent Kościelny uczestniczy w spotkaniach zwołanych przez Asystenta Diecezjalnego.

 46. W Art. 50 po słowach "zatwierdzone w diecezji przez Biskupa Diecezjalnego".  skreśla się dalsza część Art 50 i wprowadza się zapis :

a w zakresie ogólnopolskim – przez Krajowego Asystenta Kościelnego Akcji Katolickiej.

Art. 50 otrzymuje brzmienie

Działalność organów Akcji Katolickiej w sprawach nie uregulowanych niniejszym statutem określają regulaminy uchwalone przez te organy, zatwierdzone w diecezji przez Biskupa Diecezjalnego. a w zakresie ogólnopolskim – przez Krajowego Asystenta Kościelnego Akcji Katolickiej.

 47. W Art. 52 dopisano:

 §2. W przypadku przyjęcia rezygnacji, odwołania lub śmierci Prezesa Zarządu,  przeprowadza się wybory kandydatów na prezesa. Kadencja mianowanego prezesa kończy się z upływem kadencji Zarządu.

 §3. W przypadku wakatu w organie  Diecezjalnego Instytutu lub Parafialnego  Oddziału Akcji Katolickiej, przeprowadza się wybory uzupełniające.

        §4.Kadencja wybranego członka kończy się z upływem kadencji organu, do którego został wybrany.

        §5. Z dniem odwołania Prezesa Zarządu Parafialnego Oddziału lub Prezesa Zarządu Diecezjalnego przez biskupa diecezjalnego, z powodu nieuzyskania przez Zarząd  absolutorium, wygasa kadencja całego Zarządu Parafialnego Oddziału lub Zarządu Diecezjalnego.

 48. W Art.55 po słowie "spadki" dodaje się:

"świadczenia pochodzące z ofiarności publicznej ze sponsoringu"

  • oraz na końcu zdania dodaje się:

"- dochody z działalności gospodarczej"

 49. W Art.62 skreślono słowo "jest" przed myślnikiem oraz po drugim myślniku zamiast "własnością" dopisano: stanowi własność. Pełne brzmienie tekstu Art.62 brzmi:

Majątek pozostający we władaniu terenowych Oddziałów Akcji Katolickiej - zgodnie z zasadami prawa polskiego - stanowi własność Akcji Katolickiej Diecezji Włocławskiej, a nie jest własnością tych Oddziałów.

50. Po Art 63 dodano Rozdział:

Rozdział VII  Zmiana statutu

W Art 64 dopisano § 2 o treści:

  • § 2   Zmiany do Statutu Akcji Katolickiej w Diecezji Włocławskiej wchodzą w życie z dniem i na zasadach            określonych przez Biskupa Włocławskiego

 51. Po Art 64 dodano Rozdział:

Rozdział VIII  Rozwiązanie Akcji Katolickiej

52. Zmienia się treść Art. 65 o treści: 

  • § l. Akcję Katolicką w diecezji lub w parafii może rozwiązać lub czasowo zawiesić biskup diecezjalny z własnej inicjatywy lub na wniosek Rady Diecezjalnej uchwalony    większością 2/3 głosów przy obecności przynajmniej połowy członków Rady.
  • §2.Likwidatora rozwiązanej w diecezji Akcji Katolickiej wyznacza biskup diecezjalny.
  • § 3..W przypadku rozwiązania Akcji Katolickiej w diecezji lub w parafii majątek, pozostały po likwidacji, stanowi własność diecezji lub parafii.

 53. Skreślono Art. 66

 54W Art.68 zamiast "zawierający wstęp oraz 68 artykułów" powinno być " zawierający wstęp oraz artykuły od 1do 69"

 55. Po Art 68 dodano Rozdział:

Rozdział IX Przepisy dotyczące zatwierdzenia i nowelizacji statutu

 56. Dodaje się Art. 69§ 2

 Art. 69 otrzymuje brzmienie:

§ l.

Powyższy Statut Akcji Katolickiej Diecezji Włocławskiej zatwierdzono.

Włocławek, Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, dnia 24 listopada 1996 r.

/Bronisław Dembowski/Biskup Włocławski

§ 2

Nowelizacji Statutu Akcji Katolickiej Diecezji Włocławskiej dokonano  

Uchwałą nr 1/2014  z dnia  18 października 2014 roku Diecezjalnej Rady Akcji Katolickiej

Powyższą nowelizację  Statutu Akcji Katolickiej Diecezji Włocławskiej zatwierdzono.

Włocławek, Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, dnia 23 listopada 2014 r.

/Wiesław Alojzy Mering /Biskup Włocławski

________________________________________________________________________________________ 

 Statut

dnia 24 listopada 1996 r.

Wstęp

 

Akcja Katolicka jest stowarzyszeniem katolików świeckich, którzy w zorganizowanej formie bardziej bezpośrednio współ­pracują z hierarchią kościelną w realizacji ogólnego celu apo­stolskiego Kościoła (por. KK, n. 33; DA, n. 20; DM, n. 15). Rację swego istnienia Akcja Katolicka znajduje w prawdzie o Koście­le. Zorganizowana współpraca świeckich z hierarchią Kościoła w realizowaniu apostolskiej misji należy od czasów apostolskich do stałej i owocnej tradycji Kościoła (por. Rz 16,3; Flp 4, 3). 

W naszych czasach wagę tej współpracy, będącej wyrazem nie tylko przynależności do Kościoła, ale bycia Kościołem pod­kreślił II Sobór Watykański i Magisterium Posoborowe. Także Ojciec Święty Jan Paweł II mówiąc o wiernych świeckich, którzy „winni poczuć się rzeczywistymi podmiotami w życiu Kościo­ła" wskazał na szczególne znaczenie Akcji Katolickiej, jako niezastąpionego środka formacji apostolskiej świeckich. Akcja Katolicka była w Polsce żywa i przyniosła wiele owoców. „Trzeba więc, aby na nowo odżyła. Bez niej bowiem infrastruktura zrze­szeń katolickich w Polsce byłaby niepełna" (Przemówienie Jana Pawła n do biskupów polskich podczas wizyty „Ad limina'', 12.01.1993 r.).

Podejmując wezwanie Ojca Świętego Biskupi Polscy we współpracy z katolikami świeckimi, postanawiają powołać do życia Akcję Katolicką w Polsce, która jeszcze bardziej włączy ludzi świeckich w budowanie Kościoła Chrystusowego oraz w zorganizowaną misję apostolską, dzięki której będą mogli „czy­nić obecnym i aktywnym Kościół w takich miejscach i takich okolicznościach, gdzie jedynie przy ich pomocy stać się on może solą ziemi" (KK, n. 33). Akcja Katolicka jest stowarzyszeniem, w którym katolicy świeccy mogą w bardziej bezpośredniej współ­pracy z hierarchią realizować to powołanie, jakie otrzymali na mocy sakramentów Chrztu i Bierzmowania (Por. KK, n. 33

Powyższy Statut Akcji Katolickiej Diecezji Włocławskiej zatwierdzam.  

Włocławek, Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, dnia 24 listopada 1996 r.

 /Bronisław Dembowski/

 Biskup Włocławski

 

Rozdział I

Postanowienia ogólne 

Art. l

Akcja Katolicka w Polsce jest według Kodeksu Prawa Kanonicz­nego (KPK) publicznym stowarzyszeniem wiernych erygowanym przez Konferencję Episkopatu Polski, działającym w całym kra­ju (kań. 312 § l, pkt 2 KPK), a w rozumieniu Ustawy z dnia 17 V 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej jest organizacją kościelną (art. 34 ust. l), Akcję Katolicką w diecezji eryguje biskup diecezjalny (por. kań. 312 § l, pkt 3 KPK).Akcja Katolicka Diecezji Włocławskiej, zwana dalej Akcją Ka­tolicką, rządzi się niniejszym statutem zatwierdzonym przez Bi­skupa Włocławskiego.

Art. 2

Akcja Katolicka posiada osobowość prawną kościelną i cywilną.

Art. 3

Terenem działania Akcji Katolickiej Diecezji Włocławskiej jest Diecezja Włocławska a siedzibą jej władz jest stolica diecezji -miasto biskupie Włocławek.

Art. 4 

Akcja Katolicka działa pod zwierzchnictwem i w ścisłej łączno­ści z Biskupem Włocławskim (por. kań. 315 KPK).

Art. 5

Akcja Katolicka jako stowarzyszenie katolików świeckich, posiadające właściwy sobie charyzmat, współpracuje z innymi sto­warzyszeniami katolików świeckich (kań. 328 KPK) i ruchami kościelnymi działającymi na terenie diecezji.

Art. 6

Patronem Akcji Katolickiej jest Święty Wojciech. Świętem Akcji Katolickiej jest ostatnia niedziela w roku litur­gicznym - Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata.

Art. 7 

Akcja Katolicka posiada sztandar i odznaki organizacyjne oraz  posługuje się pieczęciami: okrągłą i podłużną z napisem: Akcja Katolicka Diecezji Włocławskiej.

Art. 8 

Struktura Akcji Katolickiej pokrywa się z terytorialnym podzia­łem diecezji. Podstawową jednostką organizacyjną jest Koło Pa­rafialne Akcji Katolickiej, które dla członków mieszkających na terenie danej parafii jest kołem macierzystym, czyli właściwym.

Art. 9

Akcja Katolicka Diecezji Włocławskiej uczestniczy w pracach ogólnopolskiej Akcji Katolickiej, podejmuje współpracę z zagra­nicznymi organizacjami Akcji oraz współpracuje z krajowymi i zagranicznymi organizacjami o podobnych celach i zadaniach.

 

Rozdział II

Cel i działalność Akcji Katolickiej

 Art. 10

§ l. Celem Akcji Katolickiej jest pogłębianie formacji chrześci­jańskiej oraz organizowanie bezpośredniej współpracy katolików świeckich z hierarchią kościelną w prowadzeniu misji

apostol­skiej Kościoła.

§ 2. Akcja Katolicka realizuje swój cel przez:

a) pogłębianie życia religijnego, moralnego, intelektualnego i kul­turalnego oraz ukierunkowanie na zadania apostolskie,

b) przenikanie wartościami ewangelicznymi życia społecznego,

c) zajmowanie stanowiska w sprawach publicznych Kościoła, a zwłaszcza reagowanie na zagrożenia wiary i moralności chrze­ścijańskiej,

d) kształcenie działaczy katolickich i wychowanie ich do aktyw­ności w życiu społecznym, gospodarczym, kulturalnym i poli­tycznym.

Art. 11

Akcja Katolicka może prowadzić:

a) działalność oświatową, wychowawczą i wydawniczą,

b) działalność kulturalną i informacyjną, zwłaszcza przy użyciu środków przekazu,

c) działalność dobroczynną,

d) działalność turystyczno - sportową,

e) działalność gospodarczą.

 

Rozdział III   

Członkowie Akcji Katolickiej, ich prawa i obowiązki

 

Art. 12

Wśród członków Akcji Katolickiej wyróżnia się: zwyczajnych, wspierających i honorowych.

Art. 13

Członkiem zwyczajnym Akcji Katolickiej może zostać katolik świecki, który ukończył 18 rok życia. Przyjęcie do Akcji Katolickiej poprzedza odbycie rocznego sta­żu kandydackiego. W uzasadnionych przypadkach staż kandy­dacki może być skrócony. Członek zwyczajny Akcji Katolickiej może należeć do innych stowarzyszeń, które nie sprzeciwiają się wartościom          chrześci­jańskim i zasadom nauki społecznej Kościoła.        

Art. 14

Warunkiem przyjęcia na członka Akcji Katolickiej jest oświad­czenie o gotowości wstąpienia do Akcji Katolickiej złożone w formie pisemnej, skierowane do Zarządu Parafialnego Koła Akcji Katolickiej. Uchwałę w sprawie przyjęcia na członka Akcji Katolickiej oraz skrócenia stażu kandydackiego podejmuje Zarząd Diecezjalne­go Instytutu na wniosek Zarządu Parafialnego Koła Akcji Kato­lickiej zawierający opinię parafialnego Asystenta Kościelnego. 

Art. 15

Członkom zwyczajnym Akcji Katolickiej przysługuj ą następu­jące prawa:

a) udział w przedsięwzięciach podejmowanych przez Akcję Ka­tolicką,

b) czynne i bierne prawo wyborcze w wyborach do władz Akcji Katolickiej.

Art. 16

Do obowiązków członków zwyczajnych Akcji Katolickiej nale­ży:

a) realizowanie celów Akcji Katolickiej, 

b) przestrzeganie postanowień statutu i regulaminów Akcji Ka­tolickiej oraz stosowanie się do uchwał władz Akcji Katolickiej,

c) płacenie składki członkowskiej, ustalonej przez Walne Zebra­nie członków Parafialnego Koła Akcji Katolickiej w ramach pre­liminarza budżetowego i zatwierdzonej przez Zarząd

Diecezjal­nego Instytutu Akcji Katolickiej.

Art.17

Członkiem Akcji Katolickiej nie może być ten, kto publicznie odstąpił od wiary katolickiej, albo zerwał ze wspólnotą kościel­ną, albo podlega ekskomunice wymierzonej wyrokiem lub de­kretem (kań. 316 § 1KPK).

Art.18

Członkiem wspierającym Akcji Katolickiej może być:

a) osoba fizyczna,

b) osoba prawna,

c) zrzeszenia katolickie nie posiadające osobowości prawnej 

Art.19

Członkom wspierającym Akcji Katolickiej przysługuje prawo udziału w przedsięwzięciach podejmowanych przez Akcję Kato­licką.

Art. 20 

Członkostwo zwyczajne ustaje w przypadku:

a) rezygnacji zgłoszonej na piśmie do Zarządu Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej,

b) wykluczenia z Akcji Katolickiej uchwałą Zarządu Diecezjalnego Instytutu w razie naruszenia przepisów statutu lub regulaminów, z zachowaniem prawa rekursu do Biskupa Diecezjalnego.

Art.21

Osobom fizycznym i prawnym, szczególnie zasłużonym dla wspierania realizacji celu i zadań Akcji Katolickiej, może być nadany tytuł członka honorowego Akcji Katolickiej Diecezji Włocławskiej. Decyzję w tej sprawie podejmuje Rada Akcji Ka­tolickiej, a zatwierdza Biskup Włocławski.

 

Rozdział IV

Władze Akcji Katolickiej

  1. Struktury diecezjalne

Art. 22

§ l. Władze Akcji Katolickiej w diecezji, zwane Instytutem Die­cezjalnym, stanowią:

a) Diecezjalna Rada Akcji Katolickiej, nazywana dalej Radą,

b) Diecezjalny Zarząd Akcji Katolickiej, nazywany dalej Zarzą­dem Diecezjalnym,

c) Diecezjalna Komisja Rewizyjna.

§ 2. Kadencja wszystkich władz trwa cztery lata. 

Art. 23

§ l. Rada jest organem uchwałodawczym Akcji Katolickiej.

§ 2. W skład Rady wchodzą prezesi Parafialnych Kół Akcji Ka­tolickiej oraz osoby mianowane przez Biskupa Włocławskiego.

§ 3. Członkami Rady mogą być tylko zwyczajni członkowie Ak­cji Katolickiej.

Art. 24

§ l. Pracami Rady kierują: Przewodniczący Rady, mianowany przez Biskupa Włocławskiego, oraz Wiceprzewodniczący i Se­kretarz, wybierani większością głosów w głosowaniu tajnym          spo­śród członków Rady. Tworzą oni Prezydium Rady, które pełni funkcje Rady między posiedzeniami zwyczajnymi.

§ 2. Uprawnienia Prezydium Rady ustala uchwała Rady, podję­ta na jej pierwszym posiedzeniu zwyczajnym.

§ 3. Rada na swym pierwszym zebraniu wybiera ze swego grona przewodniczącego zebrania, jego zastępcę i sekretarza, którzy stanowią prezydium zebrania.

Art. 25

§ l. Zwoływanie zwyczajnych zebrań Rady należy do uprawnień Przewodniczącego Rady.

§ 2. W zebraniach Rady uczestniczą bez prawa głosowania: Za­rząd Diecezjalny oraz Diecezjalny Asystent Kościelny.

Art. 26

Rada zbiera się na posiedzeniach zwyczajnych przynajmniej raz w roku. Na wniosek Zarządu Diecezjalnego lub więcej niż poło­wy członków Rady, Przewodniczący Rady zobowiązany jest do zwołania nadzwyczajnego zebrania Rady. Uchwały Rady podej­mowane są zwykłą większością głosów przy obecności co naj­mniej połowy członków Rady.

Art. 27

W celu usprawnienia pracy Rady, może ona powoływać zespo­ły problemowe lub tematyczne, upoważnione do przedstawia­nia wniosków i projektów uchwał Rady w sprawach dotyczą­cych zakresu działania zespołu. Pracami zespołu kieruje anima­tor wybierany spośród członków zespołu.

Art. 28

Do zakresu działania Rady należy:

a) uchwalanie rocznych i perspektywicznych planów pracy;

b) uchwalanie programów formacyjnych, opracowywanie analiz i raportów;

c) wypracowywanie oficjalnego stanowiska Akcji Katolickiej w sprawach dotyczących jej członków w trosce o przestrzeganie katolickich zasad w życiu społecznym, gospodarczym,  politycz­nym i kulturalnym;

d) reagowanie na niekorzystne społeczne zjawiska w dziedzinie mediów, wychowania i kształcenia dzieci i młodzieży; przygoto­wywanie oświadczeń, rezolucji, protestów i listów;

e) przyjmowanie, ocena i zatwierdzanie sprawozdań z pracy Za­rządu i Komisji Rewizyjnej;

f) udzielenie absolutorium Zarządowi;

g) rozpatrywanie w trybie nadzoru odwołań, skarg i zażaleń, podejmowanie decyzji w sprawie przystąpienia lub odstąpienia od współpracy z krajowymi i zagranicznymi organizacjami spo­łecznymi lub krajowymi i zagranicznymi organizacjami Akcji Katolickiej;

h) podejmowanie uchwał w sprawach: przyznania lub pozbawie­nia tytułu członka honorowego i wspierającego Akcji Katolic­kiej Diecezji Włocławskiej oraz nadawania osobom i instytucjom honorowych odznaczeń organizacyjnych; 

i) wybór delegatów do Rady Krajowego Instytutu Akcji Katolic­kiej. 

Art.29 

§ l. Zarząd jest organem wykonawczym Akcji Katolickiej.

§ 2. Zarząd Diecezjalny składa się z Prezesa i 6 do 10 członków Zarządu. 

Art. 30

§ l. Prezes Zarządu Diecezjalnego powoływany jest przez Bi­skupa Włocławskiego spośród trzech kandydatów wybranych przez Radę. Kandydatów tych przedstawia Biskupowi Przewo­dniczący Rady w porozumieniu z Diecezjalnym Asystentem.

§ 2. Prezes Zarządu Diecezjalnego reprezentuje na zewnątrz Ak­cję Katolicką działającą na terenie diecezji.

Art. 31

§ l. Członków Zarządu Diecezjalnego wybieraj ą członkowie Rady większością głosów w głosowaniu tajnym.

§ 2. W razie wybrania do Zarządu członka Rady jest on zobowią­zany do złożenia rezygnacji z członkostwa w Radzie.

§ 3. Wiceprezesa, Sekretarza i Skarbnika Zarządu wybieraj ą spo­śród siebie Członkowie Zarządu większością głosów w głoso­waniu tajnym.

Art. 32

Do kompetencji Zarządu Diecezjalnego Instytutu w szczególno­ści należy:

a) wykonywanie uchwał Rady,

b) opracowanie planów działalności Akcji Katolickiej w diecezji,

c) zarządzanie majątkiem Akcji Katolickiej działającej w diecezji,

d) przygotowywanie projektu preliminarza budżetowego i bilan­su rocznego Akcji Katolickiej w diecezji,

e) powoływanie uchwałą Parafialnych Kół Akcji Katolickiej,

f) koordynacja i kontrola działalności Parafialnych Kół Akcji Katolickiej,

g) składanie rocznych sprawozdań z działalności Akcji Katolic­kiej w diecezji, z wydatków, zebranych danin i ofiar Radzie Die­cezjalnego Instytutu, Biskupowi Diecezjalnemu oraz Zarządowi Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej,

h) współpraca z Zarządem Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej,

i) współpraca z zarządami innych stowarzyszeń diecezjalnych.

Art. 33

Tryb pracy oraz uprawnienia i obowiązki Prezesa i członków Zarządu Diecezjalnego określa regulamin pracy Zarządu.

Art.34

§ l. Rada wybiera 5-osobową Diecezjalną Komisję Rewizyjną.

§ 2. Pracą Komisji kieruje Przewodniczący, którego na pierw­szym posiedzeniu wybieraj ą spośród siebie członkowie Komisji.

Art. 35

Do zakresu działania Diecezjalnej Komisji Rewizyjnej należy:

a) przeprowadzanie dorocznej kontroli całokształtu działania Zarządu Diecezjalnego, a zwłaszcza jego działalności finanso­wej,

b) kontrolowanie i weryfikowanie sprawozdań z działalności te­renowych struktur Akcji Katolickiej,

c) przygotowanie i przedstawienie na zwyczajnym zebraniu Rady rocznego sprawozdania z przeprowadzonych kontroli,

d) stawianie wniosków pokontrolnych i wniosków o udzielenie lub odmowę udzielenia absolutorium ustępującemu Zarządowi.

Art. 36

Przewodniczący Rady, Prezes i członkowie Zarządu Diecezjal­nego oraz Przewodniczący Komisji Rewizyjnej nie mogą jednocześnie pełnić kierowniczych funkcji w organizacji politycznej (kan.317§4KPK).

Art. 37 

§ l. Akcja Katolicka w diecezji posiada Diecezjalnego Asystenta Kościelnego, który zapewnia łączność stowarzyszenia z Bisku­pem Diecezjalnym, dba o właściwą formację członków      stowa­rzyszenia oraz czuwa nad czystością doktryny.

§ 2. Diecezjalnego Asystenta Kościelnego Akcji Katolickiej mia­nuje Biskup Diecezjalny.

§ 3. Diecezjalny Asystent Kościelny ma prawo uczestniczenia we wszystkich posiedzeniach Zarządu, Rady i Komisji Rewizyj­nej Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej.

Art. 38

§ l. Diecezjalny Asystent Kościelny może zgłosić sprzeciw wo­bec uchwały Zarządu, Rady lub Komisji Rewizyjnej dotyczącej spraw wiary i moralności. 

§ 2. Zgłoszenie sprzeciwu zawiesza uchwałę.

§3. 0 zasadności sprzeciwu rozstrzyga Biskup Diecezjalny. 

§ 4. Uznanie sprzeciwu uchyla uchwałę, oddalenie sprzeciwu nadaje uchwale moc obowiązującą. 

 

  1. Struktury Parafialne

Art. 39

Zarząd Diecezjalny Akcji Katolickiej powołuje uchwałą Para­fialne Koła Akcji Katolickiej. 

Art. 40

Organami Parafialnego Koła Akcji Katolickiej są:

a) Walne Zebranie,

b) Zarząd Parafialnego Koła,

c) Komisja Rewizyjna Parafialnego Koła.

 Art.41 

W Walnym Zebraniu ma prawo uczestniczyć każdy członek Ak­cji Katolickiej zamieszkały na terenie parafii.

Art.42

Do kompetencji Walnego Zebrania Członków Parafialnego Koła należy:

a) wybór członków Zarządu Parafialnego Koła,

b) wybór Komisji Rewizyjnej Parafialnego Koła,

c) uchwalanie preliminarza budżetowego Parafialnego Koła 

d) ocena rocznego sprawozdania z działalności Akcji Katolickiej w parafii,

e) udzielanie absolutorium Zarządowi Parafialnego Koła,

f) ocena działalności i zatwierdzenie sprawozdań Komisji Rewi­zyjnej Parafialnego Koła,

g) podejmowanie uchwał w formie stanowiska lub apelu w spra­wach należących do zakresu działania Akcji Katolickiej w para­fii.

 Art.43

W skład Zarządu Parafialnego Koła wchodzą:

prezes, wiceprezes, sekretarz, skarbnik i dwóch członków.

 Art.44

§ l. Prezesa Zarządu Parafialnego Koła mianuje Biskup Diece­zjalny spośród trzech kandydatów wybranych przez Walne Zebranie, przedstawionych przez Parafialnego Asystenta Kościel­nego.

§ 2. Pozostały skład Zarządu Parafialnego Koła wybiera Walne Zebranie spośród swego grona.

§ 3. Wiceprezesa, sekretarza i skarbnika wybiera ze swego grona Zarząd Parafialnego Koła. 

 Art. 45 

 Prezes Zarządu Parafialnego Koła Akcji Katolickiej reprezentu­je Parafialne Koło Akcji Katolickiej na zewnątrz.

 Art. 46

Do kompetencji Zarządu Parafialnego Koła należy:

a) kierowanie działalnością Akcji Katolickiej w parafii,

b) opracowanie planów działalności Akcji Katolickiej w parafii, w uzgodnieniu z Parafialnym Asystentem Kościelnym,

c) zarządzanie majątkiem Parafialnego Koła Akcji Katolickiej,

d) przygotowanie projektu preliminarza budżetowego i bilansu rocznego,

e) zajmowanie stanowiska w bieżących sprawach Akcji Katolic­kiej w parafii,

f) wykonywanie uchwał Walnego Zebrania,

g) składanie sprawozdań z działalności Parafialnego Koła, z wy­datków, zebranych danin i ofiar Walnemu Zebraniu i Radzie Die­cezjalnego Instytutu,

h) wnioskowanie do Zarządu Diecezjalnego Instytutu o przyję­cie kandydatów na członków Akcji Katolickiej, i) wykonywanie uchwał Zarządu Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej i współpraca z nim,

j) współpraca z innymi stowarzyszeniami, ruchami i grupami działającymi w parafii.

Art. 47

 

Komisja Rewizyjna Parafialnego Koła składa się z trzech człon­ków.

Art. 48

§ l. Parafialne Koło Akcji Katolickiej posiada Asystenta Kościel­nego, który zapewnia łączność Koła z Biskupem Diecezjalnym, dba o właściwą formację członków oraz czuwa nad czystością doktryny.

§ 2. Parafialnym Asystentem Kościelnym jest mianowany przez Biskupa Diecezjalnego z zasady proboszcz parafii lub w uzasa­dnionej sytuacji inny kapłan.

§ 3. Parafialny Asystent Kościelny ma prawo uczestniczenia w posiedzeniach Zarządu, Walnym Zebraniu i Komisji Rewizyj­nej Parafialnego Koła.

Art. 49

§ l. Parafialny Asystent Kościelny może zgłosić sprzeciw wobec uchwały Zarządu, Walnego Zebrania lub Komisji Rewizyjnej Parafialnego Koła w sprawach dotyczących wiary i moralności.

§ 2. Do zgłoszonego sprzeciwu przez Parafialnego Asystenta Kościelnego stosuje się Art. 38 statutu.

 

 Rozdział V

Zasady sprawowania funkcji i tworzenie sekcji (kół) środowiskowych

 Art. 50

Działalność organów Akcji Katolickiej w sprawach nie uregulo­wanych niniejszym statutem określają regulaminy uchwalone przez te organy, zatwierdzone w diecezji przez Biskupa Diece­zjalnego, a w zakresie ogólnopolskim przez Zespół Episkopatu d/s Akcji Katolickiej (Por. Statut Akcji Katolickiej w Polsce, art. 65).

Art. 51

Członek Zarządu nie może być jednocześnie członkiem Komisji Rewizyjnej.

Art. 52

Zarząd Diecezjalnego Instytutu, Zarząd Parafialnego Koła oraz poszczególni członkowie tych Zarządów mogą być odwołani przed upływem kadencji przez Biskupa Diecezjalnego.

Art. 53

Zarząd Diecezjalnego Instytutu za zgodą Biskupa Diecezjalnego może tworzyć diecezjalne Sekcje Środowiskowe. Działalność Sekcji nadzoruje Zarząd Diecezjalny.

Art. 54

Na wniosek zainteresowanych osób Zarząd Diecezjalnego Insty­tutu może utworzyć Koła Środowiskowe, które dla nich stają się kołami macierzystymi.

Koła te należą do odpowiednich diecezjalnych Sekcji Środowi­skowych lub przy braku odpowiedniej Sekcji - mogą by ć afilio­wane bezpośrednio przy Zarządzie Diecezjalnym Akcji Katolic­kiej.

Rozdział VI         

Majątek Akcji Katolickiej

Art. 55

Majątek Akcji Katolickiej Diecezji Włocławskiej tworzą: skład­ki organizacyjne, dotacje i subwencje, darowizny, zapisy, spadki i inne świadczenia oraz dochody z posiadanych nieruchomości, ruchomości, praw majątkowych i przedsiębiorstw prowadzonych przez Akcję Katolicką lub stanowiących jej własność.

Art. 56

W celu zapewnienia środków materialnych dla realizowania za­dań statutowych Akcja Katolicka może prowadzić działalność gospodarczą oraz tworzyć w oparciu o ogólne obowiązujące prze­pisy prawne: spółki, zakłady, przedsiębiorstwa i inne przedsię­wzięcia.

 Art. 57

Akcja Katolicka ma prawo do: posiadania, nabywania (także drogą darowizn, zapisów i spadków) i zbywania majątku ruchomego i nieruchomego, obligacji, akcji i innych papierów wartościowych nabywania i zbywania praw majątkowych oraz otwierania rachun­ków bankowych.

Art. 58

Zarząd Diecezjalny Akcji Katolickiej udziela pisemnej zgody na otwieranie rachunków bankowych, podejmowanie zobowiązań majątkowych i działalności gospodarczej przez parafialne         i śro­dowiskowe Zarządy Akcji Katolickiej.

Art. 59

Podejmowanie przez Zarządy Akcji Katolickiej zobowiązań ma­jątkowych i finansowych, przekraczających kwotę określoną w odpowiednim regulaminie Zarządu, wymaga każdorazowo      pi­semnej zgody Skarbnika Zarządu Diecezjalnego.

Art. 60 

Zobowiązania majątkowe i finansowe podejmowane przez tere­nowe Zarządy Akcji Katolickiej nie rodzą majątkowych ani fi­nansowych zobowiązań Akcji Katolickiej Diecezji Włocławskiej. 

Art. 61

§ l. W sprawach finansowych Akcję Katolicką Diecezji Wło­cławskiej reprezentuj ą oraz są zdolni do zaciągnięcia zobowią­zań majątkowych i odpowiadaj ą przed Radą za decyzje finanso­we: Prezes i Skarbnik Zarządu Diecezjalnego lub osoby upoważ­nione na piśmie przez Prezesa i Skarbnika.

§ 2. Podjęte w imieniu Akcji Katolickiej Diecezji Włocławskiej zobowiązania finansowe i majątkowe obciążaj ą jedynie majątek i aktywa Akcji Katolickiej Diecezji Włocławskiej 

Art.62

Majątek pozostający we władaniu terenowych Kół Akcji Kato­lickiej jest - zgodnie z zasadami prawa polskiego - własnością Akcji Katolickiej Diecezji Włocławskiej, a nie własnością tych Kół. 

Art. 63

Organy terenowych kół Akcji Katolickiej nie mogą rozporządzać majątkiem będącym we władaniu tych Kół i składać oświadcze­nia woli w sprawach majątkowych; działalność gospodarczą mogą prowadzić w granicach otrzymanych upoważnień i określonych w regulaminie.

 

Rozdział VII                                       

Postanowienia końcowe 

Art. 64

Do dokonywania zmian w statucie uprawniona jest Rada. Zmia­ny w statucie wprowadzane są na mocy uchwały Rady podjętej większością 2/3 głosów przy obecności co najmniej 2/3 człon­ków Rady. Każda zmiana statutu wymaga zatwierdzenia przez Biskupa Włocławskiego.

Art. 65

Rozwiązanie Akcji Katolickiej Diecezji Włocławskiej następuje na mocy dekretu Biskupa Włocławskiego wydanego z własnej inicjatywy lub na wniosek co najmniej 2/3 członków Diecezjal­nej Rady Akcji Katolickiej Diecezji Włocławskiej.

Art.66

Likwidację majątku rozwiązanej Akcji Katolickiej przeprowa­dza Zarząd lub likwidator wyznaczony przez Biskupa Włocław­skiego. Likwidowany majątek przechodzi na własność Diecezji Włocławskiej.

Art 67

Finansowym rokiem obrachunkowym i sprawozdawczym jest rok Kalendarzowy 

Art. 68

Niniejszym Statut Akcji Katolickiej Diecezji Włocławskiej, za­wierający wstęp oraz 68 artykułów, podlega zatwierdzeniu przez Biskupa Włocławskiego.

 

Powyższy Statut Akcji Katolickiej Diecezji Włocławskiej zatwierdzono.

Włocławek, Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, dnia 24 listopada 1996 r.

/Bronisław Dembowski/Biskup Włocławski

*  *

 

 

 

STATUT tekst jednolity

                                  Statut 

    Akcji Katolickiej        

 D i e c e z j i    W ł o c ł a w s k i e j

 

tekst jednolity z wprowadzonymi zmianami

Uchwałą Nr1 /2014 Rady Diecezjalnej dnia 18-10-2014 roku

 

 

Wstęp

 

Akcja Katolicka jest stowarzyszeniem katolików świeckich, którzy w zorganizowanej formie bardziej bezpośrednio współ­pracują z hierarchią kościelną w realizacji ogólnego celu apo­stolskiego Kościoła (por. KK, n. 33; DA, n. 20; DM, n. 15). Rację swego istnienia Akcja Katolicka znajduje w prawdzie o Koście­le. Zorganizowana współpraca świeckich z hierarchią Kościoła w realizowaniu apostolskiej misji należy od czasów apostolskich do stałej i owocnej tradycji Kościoła (por. Rz 16,3; Flp 4, 3).

W naszych czasach wagę tej współpracy, będącej wyrazem nie tylko przynależności do Kościoła, ale bycia Kościołem, pod­kreślił II Sobór Watykański i Magisterium Posoborowe. Także Ojciec Święty Jan Paweł II mówiąc o wiernych świeckich, którzy „winni poczuć się rzeczywistymi podmiotami w życiu Kościo­ła" wskazał na szczególne znaczenie Akcji Katolickiej jako niezastąpionego środka formacji apostolskiej świeckich. Akcja Katolicka była w Polsce żywa i przyniosła wiele owoców. „Trzeba więc, aby na nowo odżyła. Bez niej bowiem infrastruktura zrze­szeń katolickich w Polsce byłaby niepełna" (Przemówienie Jana Pawła II do biskupów polskich podczas wizyty „Ad limina'', 12.01.1993 r.).

Podejmując wezwanie Ojca Świętego Biskupi Polscy we współpracy z katolikami świeckimi, postanowili powołać do życia Akcję Katolicką w Polsce, która jeszcze bardziej włączy ludzi świeckich w budowanie Kościoła Chrystusowego oraz w zorganizowaną misję apostolską, dzięki której będą mogli „czy­nić obecnym i aktywnym Kościół w takich miejscach i takich okolicznościach, gdzie jedynie przy ich pomocy stać się on może solą ziemi" (KK, n. 33). Akcja Katolicka jest stowarzyszeniem, w którym katolicy świeccy mogą w bardziej bezpośredniej współ­pracy z hierarchią realizować to powołanie, jakie otrzymali na mocy sakramentów Chrztu i Bierzmowania (Por. KK, n. 33)

 

       Rozdział I

Postanowienia ogólne

Art. l

§1.       Akcja Katolicka w Polsce jest według Kodeksu Prawa Kanonicz­nego (KPK) publicznym stowarzyszeniem wiernych erygowanym przez Konferencję  Episkopatu Polski, działającym w całym kra­ju (kan. 312 § l, pkt. 2 KPK), a w rozumieniu  Ustawy z dnia 17 V 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej jest organizacją kościelną (art. 34 ust. l).

§ 2.      Akcję Katolicką w diecezji eryguje biskup diecezjalny (por. kan. 312 § l, pkt. 3 KPK).

§ 3.      Akcja Katolicka Diecezji Włocławskiej, zwana dalej Akcją Katolicką, rządzi się niniejszym statutem zatwierdzonym przez Biskupa Włocławskiego.

Art. 2

Akcja Katolicka posiada osobowość prawną kościelną i cywilną.

 Art. 3

Terenem działania Akcji Katolickiej Diecezji Włocławskiej jest Diecezja Włocławska, a siedzibą jej władz jest stolica diecezji - miasto biskupie Włocławek.

Art. 4

Akcja Katolicka działa pod zwierzchnictwem i w ścisłej łączności z Biskupem Włocławskim (por. kan. 315 KPK).

Art. 5

Akcja Katolicka jako stowarzyszenie katolików świeckich, posiadające właściwy sobie charyzmat, współpracuje z innymi stowarzyszeniami katolików świeckich (kan. 328 KPK) i ruchami kościelnymi działającymi na terenie diecezji.

Art. 6

§ 1.      Patronem Akcji Katolickiej jest Święty Wojciech.

§ 2.      Świętem Akcji Katolickiej jest ostatnia niedziela w roku liturgicznym -  Uroczystość  Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata.

Art. 7

§ 1.      Akcja Katolicka posiada sztandar i hymn;  w diecezji i w parafii może posiadać  sztandar wykonany zgodnie z wytycznymi Zarządu Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej w Polsce.

§ 2.      Logo Akcji Katolickiej stanowią litery „AK”, wpisane w krzyż, według wzoru zatwierdzonego przez Zarząd Krajowego Instytutu.

§ 3.      Odznakę członkowską Akcji Katolickiej stanowi prostokątny metalowy znaczek z literami „AK” wpisanymi w krzyż, według wzoru zatwierdzonego przez Zarząd Krajowego Instytutu;

§ 4.      Akcja Katolicka posługuje się pieczęciami: okrągłą z logo i podłużną z napisem: Akcja Katolicka Diecezji Włocławskiej.

Art. 8

Struktura Akcji Katolickiej pokrywa się z terytorialnym podziałem diecezji. Podstawową jednostką organizacyjną jest  Oddział Parafialny Akcji Katolickiej, który dla członków mieszkających na terenie danej parafii jest oddziałem macierzystym, czyli właściwym.

Art 81

§1.       Członek Akcji Katolickiej, który zmienił miejsce zamieszkania, może pozostać członkiem dotychczasowego oddziału parafialnego lub, na swoją prośbę, innego oddziału, jeśli w jego nowej parafii oddział nie istnieje.

§ 2.      Uchwałę w sprawie zmiany przynależności do oddziału parafialnego podejmujeZarząd Diecezjalnego Instytutu, na wniosek Zarządu Parafialnego Oddziału przyjmującego członka, zawierający opinię Asystenta Kościelnego.

Art. 9

Akcja Katolicka Diecezji Włocławskiej uczestniczy w pracach ogólnopolskiej Akcji Katolickiej, podejmuje współpracę z zagranicznymi organizacjami Akcji oraz współpracuje z krajowymi i zagranicznymi organizacjami o podobnych celach i zadaniach.

 

Rozdział II

Cel i działalność Akcji Katolickiej

   Art. 10 

§1. Celem Akcji Katolickiej jest pogłębianie formacji chrześcijańskiej oraz organizowanie

       bezpośredniej współpracy katolików świeckich z hierarchią kościelną w prowadzeniu

         misji apostolskiej Kościoła.

§ 2.  Akcja Katolicka realizuje swój cel przez:

a)      pogłębianie życia religijnego, moralnego, intelektualnego i kulturalnego oraz ukierunkowanie na zadania apostolskie,

b)      przenikanie wartościami ewangelicznymi życia społecznego,

c)      zajmowanie stanowiska w sprawach publicznych Kościoła, a zwłaszcza reagowanie na zagrożenia wiary i moralności chrześcijańskiej,

d)      kształcenie działaczy katolickich i wychowanie ich do aktywności w życiu społecznym, gospodarczym, kulturalnym i politycznym.

e)      angażowanie się w formację dzieci i młodzieży.

Art. 11

Akcja Katolicka może prowadzić:

a) działalność oświatową, wychowawczą i wydawniczą,

b) działalność kulturalną i informacyjną, zwłaszcza przy użyciu środków przekazu,

c) działalność dobroczynną,

d) działalność turystyczno - sportową,

e) działalność gospodarczą

Art. 11 1

Akcja Katolicka opiera swoją działalność na pracy społecznej swoich członków. Do prowadzenia swoich działań może zatrudniać pracowników i powoływać biura.

Rozdział III 

Członkowie Akcji Katolickiej, ich prawa i obowiązki

 

Art. 12

Wśród członków Akcji Katolickiej wyróżnia się: zwyczajnych, wspierających i honorowych.

Art. 13

§ 1.      Członkiem zwyczajnym Akcji Katolickiej może zostać katolik świecki, który ukończył 18 rok życia.

§ 2.      Przyjęcie do Akcji Katolickiej poprzedza odbycie rocznego stażu kandydackiego. W uzasadnionych przypadkach staż kandydacki może być skrócony. Wymóg tego stażu nie dotyczy osób, które bezpośrednio przed złożeniem deklaracji były członkami Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, przynajmniej przez okres jednego roku.

§ 3.      Członek wspierający, będący osobą fizyczną, może zmienić status na członka zwyczajnego. Okres pozostawania członkiem wspierającym zalicza się do stażu kandydackiego.

§ 4.      Dzieci i młodzież do 18 roku życia, uczestniczący w działalności Akcji Katolickiej, mają status kandydata.

§ 5.      Członek zwyczajny Akcji Katolickiej może należeć do innych stowarzyszeń, które nie sprzeciwiają się wartościom chrześcijańskim i zasadom nauki społecznej Kościoła.    

Art. 14

§ 1.      Warunkiem przyjęcia na członka Akcji Katolickiej jest oświadczenie o gotowości wstąpienia do Akcji Katolickiej złożone w formie pisemnej, skierowane do Zarządu Parafialnego  Oddziału Akcji Katolickiej.

§ 2.      Uchwałę w sprawie przyjęcia na członka Akcji Katolickiej oraz skrócenia stażu  kandydackiego podejmuje Zarząd Diecezjalnego Instytutu na wniosek Zarządu Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej zawierający opinię parafialnego Asystenta Kościelnego.

§ 3       Do czasu ustanowienia organów Akcji Katolickiej, czynności, o których mowa w ust. l  i 2, sprawują odpowiednio parafialni i diecezjalni Asystenci Kościelni.

Art. 15

Członkom zwyczajnym Akcji Katolickiej przysługują następujące prawa:

            a) udział w przedsięwzięciach podejmowanych przez Akcję Katolicką,

            b) czynne i bierne prawo wyborcze w wyborach do władz Akcji Katolickiej,

            c) noszenia odznaki członkowskiej,

            d) posiadania legitymacji członkowskiej.

Art. 16

Do obowiązków członków zwyczajnych Akcji Katolickiej należy:

            a) realizowanie celów Akcji Katolickiej,

            b) przestrzeganie postanowień statutu i regulaminów Akcji Katolickiej oraz stosowanie się do uchwał władz Akcji Katolickiej,

            c) płacenie składki członkowskiej, ustalonej przez Walne Zebranie członków Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej w ramach preliminarza budżetowego i zatwierdzonej przez Zarząd Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej.

Art.17

Członkiem Akcji Katolickiej nie może być ten, kto publicznie odstąpił od wiary katolickiej, albo zerwał ze wspólnotą kościel­ną, albo podlega ekskomunice wymierzonej wyrokiem lub dekretem (kan. 316 § 1KPK).

Art.18

Członkiem wspierającym Akcji Katolickiej może być:

            a) osoba fizyczna,

            b) osoba prawna,

            c) zrzeszenia katolickie nie posiadające osobowości prawnej.

Art.19

§ 1.      Warunkiem przyjęcia członka wspierającego jest złożenie przez niego deklaracji o popieraniu celów Akcji Katolickiej.

§2.       Członkom wspierającym Akcji Katolickiej przysługuje prawo udziału w przedsięwzięciach podejmowanych przez Akcję Katolicką.

§ 3.      Uchwałę w sprawie przyjęcia członka wspierającego Akcji Katolickiej podejmuje Zarząd Diecezjalnego Instytutu z własnej inicjatywy lub na wniosek Zarządu Parafialnego Oddziału, zawierający opinię Parafialnego Asystenta Kościelnego.

§ 4.      Członek wspierający nie posiada czynnego i biernego prawa wyborczego.

§ 5.      Uchwałę w sprawie zmiany statusu członka zwyczajnego na członka wspierającego podejmuje Zarząd Diecezjalnego Instytutu, na wniosek Zarządu Parafialnego Oddziału, zawierający prośbę zainteresowanego.

Art. 20

Członkostwo zwyczajne ustaje w przypadku:

            a) rezygnacji zgłoszonej na piśmie do Zarządu Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej, złożonej za pośrednictwem Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej;

            b) wykluczenia z Akcji Katolickiej uchwałą Zarządu Diecezjalnego Instytutu w razie naruszenia przepisów statutu lub regulaminów, z zachowaniem prawa rekursu do Biskupa Diecezjalnego;

            c) śmierci członka.

Art.21

Osobom fizycznym i prawnym, szczególnie zasłużonym dla wspierania realizacji celu i zadań Akcji Katolickiej, może być nadany tytuł członka honorowego Akcji Katolickiej Diecezji Włocławskiej. Decyzję w tej sprawie podejmuje Rada Akcji Katolickiej, a zatwierdza Biskup Włocławski.

  Rozdział IV

Władze Akcji Katolickiej

S  T  R  U  K  T U R Y          D I E C E Z J A L N E

 

Art. 22

§ l.       Organami Akcji Katolickiej w diecezji są:

            a) Rada Diecezjalnego Instytutu, nazywana dalej Radą,

            b) Zarząd Diecezjalnego Instytutu, nazywany dalej Zarządem Diecezjalnym,

            c) Diecezjalna Komisja Rewizyjna.

§ 2.      Kadencja wszystkich władz trwa cztery lata.

Art. 23

§ l.       Rada jest organem uchwałodawczym Akcji Katolickiej.

§ 2.      W skład Rady wchodzą prezesi Parafialnych  Oddziałów Akcji Katolickiej oraz  osoby mianowane przez Biskupa Włocławskiego.

§ 3.      Członkami Rady mogą być tylko zwyczajni członkowie Akcji Katolickiej.

Art. 24

 "skreślono".

Art. 25  

"skreślono"

Art. 26

§ 1.      Rada zbiera się na posiedzeniach zwyczajnych i nadzwyczajnych.        .

§ 2.      Zebrania zwyczajne zwoływane przynajmniej raz w roku. Nadzwyczajne w miarę potrzeby lub na żądanie Asystenta Kościelnego, Komisji Rewizyjnej, albo na pisemny wniosek 1/4 członków Rady. Zebranie Rady powinno być zwołane w ciągu 30 dni od daty zgłoszenia żądania lub pisemnego wniosku.

§ 3.      Zebrania Rady zwołuje Prezes Zarządu Diecezjalnego albo, z jego upoważnienia, wiceprezes.

§4.       Jeżeli urząd Prezesa Diecezjalnego nie jest obsadzony, albo Prezes nie wykonuje obowiązku określonego w ust. 3, zebrania Rady zwołuje Diecezjalny Asystent Kościelny. 

Art. 26 1

§1.       Uchwały Rady są podejmowane zwykłą większością głosów przy obecności co najmniej połowy jej członków. Jeśli liczba obecnych członków Rady jest mniejsza, niż określa to ust. 1, z powodu usprawiedliwionej nieobecności, uchwały są   podejmowane zwykłą większością głosów przy obecności co najmniej 1/3 jej członków.

§2.       Głosowanie jest jawne, a w sprawach personalnych – tajne.

Art.27                                                  

W celu usprawnienia pracy Rady, może ona powoływać zespoły problemowe lub tematyczne, upoważnione do przedstawiania wniosków i projektów uchwał Rady w sprawach dotyczących zakresu działania zespołu. Pracami zespołu kieruje animator wybierany spośród członków zespołu.

Art. 28

§1.       Do zakresu działania Rady należy:

            a) uchwalanie rocznych i perspektywicznych planów pracy po uzgodnieniu z biskupem diecezjalnym oraz uchwalanie sposobu realizacji wieloletnich programów działania Akcji Katolickiej, zatwierdzonych przez Radę Krajowego Instytutu;

            b) uchwalanie programów formacyjnych, opracowywanie analiz i raportów;

            c) wypracowywanie oficjalnego stanowiska Akcji Katolickiej w sprawach dotyczących jej członków w trosce o przestrzeganie katolickich zasad w życiu społecznym, gospodarczym, politycznym i kulturalnym;

            d) reagowanie na niekorzystne społeczne zjawiska w dziedzinie mediów, wychowania  i kształcenia dzieci i młodzieży; przygotowywanie oświadczeń, rezolucji, protestów i listów;

            e) przyjmowanie, ocena i zatwierdzanie sprawozdań z pracy Zarządu i Komisji  Rewizyjnej;

            f) udzielenie absolutorium Zarządowi;

            g) rozpatrywanie w trybie nadzoru odwołań, skarg i zażaleń, podejmowanie decyzji w sprawie przystąpienia lub odstąpienia od współpracy z krajowymi i zagranicznymi organizacjami społecznymi lub krajowymi i zagranicznymi organizacjami Akcji Katolickiej;

            h) podejmowanie uchwał w sprawach: przyznania lub pozbawienia tytułu członka honorowego i wspierającego Akcji Katolickiej Diecezji Włocławskiej oraz nadawania osobom i instytucjom honorowych odznaczeń organizacyjnych;

            i) wybór i odwoływanie członków Zarządu Diecezjalnego, członków  Komisji Rewizyjnej i delegatów do Rady Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej;

            j) uchwalanie wysokości i zasad wpłat Parafialnych Oddziałów na rzecz Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej;

            k) uchwalanie planu finansowego Akcji Katolickiej w diecezji;

            l) ocena rocznego sprawozdania z działalności Akcji Katolickiej w diecezji;

            m) uchwalenie umotywowanego wniosku do biskupa diecezjalnego o odwołanie Prezesa Zarządu w związku z nieotrzymaniem absolutorium przez Zarząd;

            n) ocena działalności i zatwierdzenie sprawozdań Komisji Rewizyjnej;

            o) podejmowanie uchwał w sprawach należących do zakresu działania Akcji Katolickiej w diecezji;

            p) powoływanie jednostek organizacyjnych.

§2.       Rada  dokonuje wyboru kandydatów na Prezesa, delegata do Rady Krajowego Instytutu oraz członków organów Diecezjalnego Instytutu spośród swoich członków.

Art.29

§ l.       Zarząd jest organem wykonawczym Akcji Katolickiej.

§ 2.      Zarząd Diecezjalny składa się z Prezesa i 6 do 10 członków Zarządu. 

§ 3.      W skład Zarządu Diecezjalnego wchodzą:

            1) prezes

            2) dwóch wiceprezesów,

            3) sekretarz,

            4) skarbnik,

            5) od jednego do czterech członków

Art. 30

§ l.       Prezesa Zarządu Diecezjalnego mianuje  Biskup Włocławski spośród trzech kandydatów wybranych przez Radę, przedstawionych przez Diecezjalnego  Asystenta Kościelnego.

§ 2.      Prezes Zarządu Diecezjalnego reprezentuje na zewnątrz Akcję Katolicką  działającą na terenie diecezji.

§ 3       W czasie nieobecności prezesa, Akcję Katolicką reprezentuje wiceprezes Zarządu Diecezjalnego wskazany przez prezesa.

Art. 31

§ l.       Członków Zarządu Diecezjalnego wybierają członkowie Rady większością głosów w głosowaniu tajnym.

§ 2.      W razie wybrania do Zarządu członka Rady jest on zobowiązany do złożenia rezygnacji z członkostwa w Radzie.

§ 3.      Wiceprezesa, Sekretarza i Skarbnika Zarządu wybierają, na wniosek prezesa,  spośród siebie Członkowie Zarządu większością głosów w głosowaniu tajnym.

Art. 32

§1.       Do kompetencji Zarządu Diecezjalnego Instytutu w szczególności należy:

            a) wykonywanie uchwał Rady,

            b) opracowanie planów działalności Akcji Katolickiej w diecezji,

            c) zarządzanie majątkiem Akcji Katolickiej działającej w diecezji,

            d) przygotowywanie projektu preliminarza budżetowego i bilansu rocznego Akcji Katolickiej w diecezji,

            e) powoływanie uchwałą Parafialnych  Oddziałów Akcji Katolickiej, powoływanie i ustalanie zasad działania sekcji środowiskowych;

            f) koordynacja i kontrola działalności Parafialnych  Oddziałów Akcji Katolickiej,

            g) składanie rocznych sprawozdań z działalności Akcji Katolickiej w diecezji, z wydatków, zebranych danin i ofiar Radzie Diecezjalnego Instytutu, Biskupowi  Diecezjalnemu oraz Zarządowi Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej,

            h) współpraca z Zarządem Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej,

            i) współpraca z zarządami innych stowarzyszeń diecezjalnych,

            j) współdziałanie z innymi podmiotami w celu realizacji zadań statutowych,

            k)przyjmowanie członków zwyczajnych i wspierających, zmiana statusu członka zwyczajnego lub wspierającego oraz wykluczanie i skreślanie z listy członków;

§ 2.      Do sposobu podejmowania uchwał przez Zarząd Diecezjalny stosuje się art.26.1 statutu.

Art. 33

Tryb pracy oraz uprawnienia i obowiązki Prezesa i członków Zarządu Diecezjalnego określa regulamin pracy Zarządu.

Art.34

§ l.       Rada wybiera Diecezjalną Komisję Rewizyjną, która liczy od 3 do 5 członków.

§2.      Pracą Komisji kieruje Przewodniczący, którego na pierwszym posiedzeniu wybierają spośród siebie członkowie Komisji.

Art. 35

Do zakresu działania Diecezjalnej Komisji Rewizyjnej należy:

            a) przeprowadzanie dorocznej kontroli całokształtu działania Zarządu Diecezjalnego,

            a zwłaszcza jego działalności finansowej, z uwzględnieniem celowości wydatków

            oraz rzetelności i prawidłowości dokumentacji finansowej;

            b) kontrolowanie i weryfikowanie sprawozdań z działalności terenowych struktur Akcji Katolickiej,

            c) przygotowanie i przedstawienie na zwyczajnym zebraniu Rady rocznego sprawozdania z przeprowadzonych kontroli,

            d) stawianie wniosków pokontrolnych i wniosków o udzielenie lub odmowę  udzielenia absolutorium ustępującemu Zarządowi.

            e) przeprowadzanie przynajmniej raz w roku kontroli realizacji przez Zarząd uchwał Rady,

            f) przedkładanie Radzie i Zarządowi protokołów pokontrolnych wraz z wnioskami,

            g) występowanie z żądaniem zwołania nadzwyczajnego zebrania Rady Diecezjalnego Instytutu.

Art. 36

Przewodniczący Rady, Prezes i członkowie Zarządu Diecezjalnego oraz Przewodniczący Komisji Rewizyjnej nie mogą jednocześnie pełnić kierowniczych funkcji w organizacji politycznej (kan.317§4KPK).

Art. 37

§ l.       Akcja Katolicka w diecezji posiada Diecezjalnego Asystenta Kościelnego, który zapewnia łączność stowarzyszenia z Biskupem Diecezjalnym, dba o właściwą formację członków stowarzyszenia oraz czuwa nad czystością doktryny.

§ 2.      Diecezjalnego Asystenta Kościelnego Akcji Katolickiej mianuje Biskup Diecezjalny.

§3.       Diecezjalny Asystent Kościelny uczestniczy w spotkaniach roboczych i posiedzeniach organów Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej.

§4.       Diecezjalny Asystent Kościelny koordynuje pracę Parafialnych Asystentów i organizuje dla nich zebrania przynajmniej raz w roku. Uczestniczy w spotkaniach zwołanych przez Asystenta Krajowego.

Art. 38

§ l.       Diecezjalny Asystent Kościelny może zgłosić sprzeciw wobec uchwały Zarządu, Rady lub Komisji Rewizyjnej dotyczącej spraw wiary i moralności.

§ 2.      Zgłoszenie sprzeciwu zawiesza uchwałę.

§3.       0 zasadności sprzeciwu rozstrzyga Biskup Diecezjalny.

§ 4.      Uznanie sprzeciwu uchyla uchwałę, oddalenie sprzeciwu nadaje uchwale moc obowiązującą. 

 

S  T  R  U  K  T U R Y          P A R A F I A L N E

Art. 39

Zarząd Diecezjalny Akcji Katolickiej powołuje uchwałą Parafialne Oddziały Akcji Katolickiej.

 Art. 40

Organami Parafialnego  Oddziału Akcji Katolickiej są:

            a) Walne Zebranie,

            b) Zarząd Parafialnego Oddziału,

            c) Komisja Rewizyjna Parafialnego Oddziału.

 Art.41

§ l.   W Walnym Zebraniu ma prawo uczestniczyć każdy członek Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej zamieszkały na terenie parafii.

§ 2.    Walne Zebrania są zwyczajne i nadzwyczajne.

§ 3.   Walne Zebrania zwyczajne zwołuje Prezes Zarządu Parafialnego Oddziału przynajmniej raz w roku, nadzwyczajne w miarę potrzeby lub na wniosek Parafialnego Asystenta Kościelnego, Komisji Rewizyjnej albo na pisemny wniosek 1/4 członków Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej.

§ 4       Jeżeli urząd Prezesa Zarządu Parafialnego Oddziału nie jest obsadzony albo prezes nie wykonuje obowiązku określonego w ust. 3, Walne Zebrania zwołuje Parafialny Asystent Kościelny.

Art.41.1

Do sposobu podejmowania uchwał przez Walne Zebranie Parafialnego Oddziału stosuje się odpowiednio art. 261 statutu.

Art.42

§1.Do kompetencji Walnego Zebrania Członków Parafialnego  Oddziału należy:

            a) wybór i odwołanie członków Zarządu Parafialnego Oddziału,

            b) wybór i odwołanie członków Komisji Rewizyjnej Parafialnego Oddziału ,

            c) uchwalanie preliminarza budżetowego Parafialnego Oddziału,

            d) ocena rocznego sprawozdania z działalności Akcji Katolickiej w parafii,

            e) udzielanie absolutorium Zarządowi Parafialnego Oddziału,

            f) ocena działalności i zatwierdzenie sprawozdań Komisji Rewizyjnej   Parafialnego Oddziału,

            g) podejmowanie uchwał w formie stanowiska lub apelu w sprawach należących

            do zakresu działania Akcji Katolickiej w parafii.

            h) uchwalanie wysokości składek członkowskich,

            i) uchwalenie umotywowanego wniosku do biskupa diecezjalnego o odwołanie Prezesa Zarządu w związku z nieotrzymaniem absolutorium przez Zarząd;

            j) wybór dwóch lub trzech kandydatów na prezesa Zarządu Parafialnego Oddziału;

§2.  Walne Zebranie dokonuje wyboru kandydatów na prezesa oraz członków organów Parafialnego Oddziału spośród swoich członków.

Art.43

W skład Zarządu Parafialnego  Oddziału wchodzą:

            1)prezes,

            2)wiceprezes,

            3)sekretarz,

            4)skarbnik

            5) od jednego do czterech członków.

Funkcja wiceprezesa może być łączona z funkcją sekretarza lub skarbnika.

 Art. 44

§ l.       Prezesa Zarządu Parafialnego  Oddziału  mianuje Biskup Diecezjalny spośród dwóch lub trzech kandydatów wybranych przez Walne Zebranie, przedstawionych przez Parafialnego Asystenta Kościelnego.

§ 2.      Pozostały skład Zarządu Parafialnego  Oddziału wybiera Walne Zebranie spośród swego grona

§ 3.      Wiceprezesa, sekretarza i skarbnika wybiera ze swego grona Zarząd Parafialnego Oddziału, na wniosek prezesa.

Art. 45

 Prezes Zarządu Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej reprezentuje Parafialny  Oddział  Akcji Katolickiej na zewnątrz.

 Art. 46

§1.       Do kompetencji Zarządu Parafialnego  Oddziału należy:

            a) kierowanie działalnością Akcji Katolickiej w parafii,

            b) opracowanie planów działalności Akcji Katolickiej w parafii, w uzgodnieniu

            z Parafialnym Asystentem Kościelnym,

            c) zarządzanie majątkiem Parafialnego  Oddziału Akcji Katolickiej,

            d) przygotowanie projektu preliminarza budżetowego i bilansu rocznego,

            e) zajmowanie stanowiska w bieżących sprawach Akcji Katolickiej w parafii,

            f) wykonywanie uchwał Walnego Zebrania,

            g) składanie sprawozdań z działalności Parafialnego  Oddziału, z wydatków, zebranych  danin i ofiar Walnemu Zebraniu i Radzie Diecezjalnego Instytutu,

            h) wnioskowanie do Zarządu Diecezjalnego Instytutu o przyjęcie kandydatów na

            członków lub wykluczenie członków z  członków Akcji Katolickiej,

            i) wykonywanie uchwał Zarządu Diecezjalnego i współpraca z nim,

            j) współpraca z innymi stowarzyszeniami, ruchami i grupami działającymi w  parafii.

§2.       Do sposobu podejmowania uchwał przez Zarząd Parafialnego Oddziału stosuje się art. 26.1 statutu.

§3.       Inicjatywy ponad parafialne podejmowane przez Parafialne Oddziały Akcji Katolickiej, muszą być uzgadniane z Zarządem Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej.

Art. 47

§1.       Komisja Rewizyjna Parafialnego Oddziału składa się z dwóch lub trzech członków.

§2.       Pracą Komisji kieruje Przewodniczący, którego na pierwszym posiedzeniu wybierają spośród siebie członkowie Komisji.

§3.       Do kompetencji Komisji Rewizyjnej Parafialnego Oddziału należy:

            a) przeprowadzanie przynajmniej raz w roku kontroli działalności finansowej Zarządu Parafialnego Oddziału, z uwzględnieniem celowości wydatków oraz rzetelności i prawidłowości dokumentacji finansowej;

            b) przeprowadzanie przynajmniej raz w roku kontroli realizacji przez Zarząd uchwał Walnego Zebrania członków;

            c) przedkładanie Walnemu Zebraniu i Zarządowi protokołów pokontrolnych wraz z wnioskami;

            d)  składanie rocznych sprawozdań ze swojej działalności Walnemu Zebraniu;

            e) występowanie do Walnego Zebrania Parafialnego Oddziału z wnioskiem dotyczącym absolutorium dla Zarządu Parafialnego Oddziału;

            f) występowanie z żądaniem zwołania nadzwyczajnego Walnego Zebrania Parafialnego Oddziału.

Art. 48

§ l.       Parafialny  Oddział Akcji Katolickiej posiada Asystenta Kościelnego, który zapewnia łączność  Oddziału z Biskupem Diecezjalnym, dba o właściwą formację członków oraz czuwa nad czystością doktryny.

§ 2.      Parafialnym Asystentem Kościelnym jest mianowany przez Biskupa Diecezjalnego z zasady proboszcz parafii lub w uzasadnionej sytuacji inny kapłan.

§ 3.      Parafialny Asystent uczestniczy w spotkaniach roboczych i posiedzeniach organów Parafialnego Oddziału.

§ 4.      Parafialny Asystent Kościelny uczestniczy w spotkaniach zwołanych przez Asystenta Diecezjalnego.

Art. 49

§ l.       Parafialny Asystent Kościelny może zgłosić sprzeciw wobec uchwały Zarządu, Walnego Zebrania lub Komisji Rewizyjnej Parafialnego Oddziału  w sprawach  dotyczących wiary i moralności.

§ 2.      Do zgłoszonego sprzeciwu przez Parafialnego Asystenta Kościelnego stosuje się Art. 38 statutu.

 

Rozdział V

Zasady sprawowania funkcji i tworzenie sekcji  (kół) środowiskowych

 

 Art. 50

Działalność organów Akcji Katolickiej w sprawach nie uregulowanych niniejszym statutem określają regulaminy uchwalone przez te organy, zatwierdzone w diecezji przez Biskupa Diecezjalnego, a w zakresie ogólnopolskim – przez Krajowego Asystenta Kościelnego Akcji Katolickiej.

Art. 51           

Członek Zarządu nie może być jednocześnie członkiem Komisji Rewizyjnej.

Art. 52

§1.       Zarząd Diecezjalnego Instytutu, Zarząd Parafialnego Oddziału oraz poszczególni członkowie tych Zarządów mogą być odwołani przed upływem kadencji przez Biskupa Diecezjalnego.

§2.       W przypadku przyjęcia rezygnacji, odwołania lub śmierci Prezesa Zarządu, przeprowadza się wybory kandydatów na prezesa. Kadencja mianowanego prezesa kończy się z upływem kadencji Zarządu.

§3.       W przypadku wakatu w organie  Diecezjalnego Instytutu lub Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej, przeprowadza się wybory uzupełniające.

§4.       Kadencja wybranego członka kończy się z upływem kadencji organu, do którego został wybrany.

§5.       Z dniem odwołania Prezesa Zarządu Parafialnego Oddziału lub Prezesa Zarządu Diecezjalnego przez biskupa diecezjalnego, z powodu nieuzyskania przez Zarząd absolutorium, wygasa kadencja całego Zarządu Parafialnego Oddziału lub Zarządu   Diecezjalnego.

Art. 53

Zarząd Diecezjalny za zgodą Biskupa Diecezjalnego może tworzyć diecezjalne Sekcje Środowiskowe. Działalność Sekcji nadzoruje Zarząd Diecezjalny.

Art. 54

Na wniosek zainteresowanych osób Zarząd Diecezjalnego Instytutu może utworzyć Koła Środowiskowe, które dla nich stają się kołami macierzystymi. Koła te należą do odpowiednich diecezjalnych Sekcji Środowiskowych lub przy braku odpowiedniej Sekcji - mogą być afiliowane bezpośrednio przy Zarządzie Diecezjalnym.

    Rozdział VI       

Majątek Akcji Katolickiej

Art. 55

Majątek Akcji Katolickiej Diecezji Włocławskiej tworzą:

            - składki organizacyjne,

            - dotacje i subwencje, darowizny, zapisy, spadki, świadczenia pochodzące z ofiarności publicznej ze sponsoringu i inne

            - dochody z posiadanych nieruchomości, ruchomości, praw majątkowych i przedsiębiorstw prowadzonych przez Akcję Katolicką lub stanowiących jej własność,

            - dochody z działalności gospodarczej.

Art. 56

W celu zapewnienia środków materialnych dla realizowania zadań statutowych Akcja Katolicka może prowadzić działalność gospodarczą oraz tworzyć w oparciu o ogólne obowiązujące przepisy prawne: spółki, zakłady, przedsiębiorstwa i inne przedsięwzięcia.

 Art. 57

Akcja Katolicka ma prawo do: posiadania, nabywania (także drogą darowizn, zapisów i spadków)  i zbywania majątku ruchomego i nieruchomego, obligacji, akcji i innych papierów wartościowych; nabywania i zbywania praw majątkowych oraz otwierania rachunków bankowych.

Art. 58

Zarząd Diecezjalny udziela pisemnej zgody na otwieranie rachunków bankowych, podejmowanie zobowiązań majątkowych i działalności gospodarczej przez parafialne i środowiskowe Zarządy Akcji Katolickiej.

Art. 59

Podejmowanie przez Zarządy Akcji Katolickiej zobowiązań majątkowych i finansowych, przekraczających kwotę określoną w odpowiednim regulaminie Zarządu, wymaga każdorazowo pisemnej zgody Skarbnika Zarządu Diecezjalnego.

Art. 60

Zobowiązania majątkowe i finansowe podejmowane przez terenowe Zarządy Akcji Katolickiej nie rodzą majątkowych ani finansowych zobowiązań Akcji Katolickiej Diecezji Włocławskiej.

Art. 61

§ l.       W sprawach finansowych Akcję Katolicką Diecezji Włocławskiej reprezentują oraz są zdolni do zaciągnięcia zobowiązań majątkowych i odpowiadają przed Radą za decyzje finansowe: Prezes i Skarbnik Zarządu Diecezjalnego lub osoby upoważnione na piśmie przez Prezesa i Skarbnika.

§ 2.      Podjęte w imieniu Akcji Katolickiej Diecezji Włocławskiej zobowiązania        finansowe i majątkowe obciążają jedynie majątek i aktywa Akcji Katolickiej Diecezji Włocławskiej.

Art.62

Majątek pozostający we władaniu terenowych Oddziałów Akcji Katolickiej - zgodnie z zasadami prawa polskiego - stanowi własność Akcji Katolickiej Diecezji Włocławskiej, a nie jest  własnością tych Oddziałów.

Art. 63

Organy terenowych Oddziałów Akcji Katolickiej nie mogą rozporządzać majątkiem będącym we władaniu tych Oddziałów i składać oświadczenia woli w sprawach majątkowych; działal-ność gospodarczą mogą prowadzić w granicach otrzymanych upoważnień i określonych w regulaminie.

   Rozdział VII                               

  Zmiana statutu

Art. 64

§ l Do dokonywania zmian w statucie uprawniona  jest Rada. Zmiany w statucie wprowadzane są na mocy uchwały Rady podjętej większością 2/3 głosów przy obecności co najmniej 2/3 członków Rady. Każda zmiana statutu wymaga zatwierdzenia przez Biskupa Włocławskiego.

§ 2   Zmiany do Statutu Akcji Katolickiej w Diecezji Włocławskiej wchodzą w życie z dniem i na zasadach określonych przez Biskupa Włocławskiego 

Rozdział VIII

Rozwiązanie Akcji Katolickiej

Art. 65

§ l.       Akcję Katolicką w diecezji lub w parafii może rozwiązać lub czasowo zawiesić biskup diecezjalny z własnej inicjatywy lub na wniosek Rady Diecezjalnej uchwalony większością 2/3 głosów przy obecności przynajmniej połowy członków Rady.

§ 2       Likwidatora rozwiązanej w diecezji Akcji Katolickiej wyznacza biskup diecezjalny.

§ 3..     W przypadku rozwiązania Akcji Katolickiej w diecezji lub w parafii majątek, pozostały po likwidacji, stanowi własność diecezji lub parafii.

Art.66 

"skreślono"

Art 67

Finansowym rokiem obrachunkowym i sprawozdawczym jest rok kalendarzowy

Art. 68

Niniejszy Statut Akcji Katolickiej Diecezji Włocławskiej, zawierający wstęp oraz artykuły

od 1 do 69, podlega zatwierdzeniu przez Biskupa Włocławskiego.

 

   Rozdział IX

Przepisy dotyczące zatwierdzenia i nowelizacji statutu

 

Art. 69

§ l.

Powyższy Statut Akcji Katolickiej Diecezji Włocławskiej zatwierdzono.

Włocławek, Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, dnia 24 listopada 1996 r.

/Bronisław Dembowski/Biskup Włocławski

§ 2

Nowelizacji Statutu Akcji Katolickiej Diecezji Włocławskiej dokonano

Uchwałą nr 1/2014 z dnia  18 października 2014 roku Diecezjalnej Rady Akcji Katolickiej.

Powyższą nowelizację  Statutu Akcji Katolickiej Diecezji Włocławskiej zatwierdzono.

Włocławek, Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, dnia 23 listopada 2014 r.

/Wiesław Alojzy Mering /Biskup Włocławski

 

Stanowisko z dnia 21-11-2015

Stanowisko Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Diecezji Włocławskiej

W obronie "Okien Życia"

Włocławek, 21 listopada 2015 r.

 

Mając na uwadze stanowisko Komitetu Praw Dziecka ONZ zawierające najnowsze zalecenia dla Polski, dotyczące wykonywania Konwencji Praw Dziecka (dokument o sygnaturze CRC/C/POL/CO/3-4), który to zwracając uwagę na prawo do tożsamości, jednocześnie krytycznie odnosi się do "okien życia" (p. 20) oraz zaleca Polsce ich likwidację (p. 21) - wzywamy Komitet do rewizji swojego stanowiska.

Uznajemy, iż Komitet słusznie zwraca uwagę na znaczenie prawa do tożsamości,  jednocześnie przypominając , iż pierwszym prawem wśród praw człowieka jest prawo do życia, od poczęcia aż do naturalnej śmierci,  i to prawo warunkuje stosowanie wszystkich pozostałych praw! Prymat prawa do życia uznaje także Konwencja.  „Okna życia”, choć stanowią rozwiązanie nieoptymalne, jednakowoż pozwalają na uratowanie życia dzieci  w sytuacjach skrajnych, i z tego właśnie powodu nie powinny być likwidowane .

Traktaty międzynarodowe muszą gwarantować te prawa człowieka i te standardy, które faktycznie są uniwersalne i powszechnie popierane przez państwa będące ich stronami. Nie mogą być wykorzystywane do wywierania presji na te państwa w celu zmuszenia ich do zaakceptowania systemu wartości, polityk czy praktyk obcych ich kulturze i przeciwnych woli ich narodom.

Komitet Praw Dziecka, jako organ monitorujący, powołanym do sprawowania kontroli nad przestrzeganiem Konwencji o prawach dziecka, nie posiada legitymacji do domniemywania swoich uprawnień i działania ponad udzielony mu mandat. Komitet nie posiada uprawnień ani do wydawania prawnie wiążących decyzji, ani nie ma prawa ingerować w wewnętrzne sprawy państw – stron Konwencji, nie może również nakładać na państwa-strony obowiązków nie wynikających wprost z Konwencji. Nie jest także uprawniony do wydawania prawnie wiążących interpretacji Konwencji. Konwencja nie przyznaje mu takiego uprawnienia.

Wątpliwość zatem budzi aktywność Komitetu Praw Dziecka, który w swoich ogólnych zaleceniach w rzeczywistości dokonuje interpretacji norm Konwencji, i co więcej, wyraża krytykę Polski w zakresie istnienia „okien życia” w oparciu o własne interpretacje norm Konwencji, przekraczając tym samym zakres swoich uprawnień.

                                                                                                                            

Przewodniczący zebrania

Zdzisław  Boksa

16.01.2022 roku o godz,12.00 w Kruszynie

Program:

VI Zebrania Sprawozdawczo - Wyborczego Akcji Katolickiej Diecezji Włocławskiej

1. Powitanie i modlitwa / Ks. Łukasz Grabiasz  Diecezjaly Asystent AK oraz  prezes Akcji Katolickiej Mariola Rakiewicz/

2. Wybór przewodniczącego i sekretarza zebrania - w głosowaniu jawnym,

3. Przyjęcie programu zebrania - w głosowaniu jawnym /uchwała/

4. Wybór komisji Uchwał i Wniosków  /2 osoby/ -  w głosowaniu jawnym

5. Zatwierdzenie  przez Radę  DIAK Regulamin Wyborów -     /uchwała/

6.Przedstawienie sprawozdań za okres kadencji  i ich przyjęcie:

     a/ sprawozdanie prezesa,

     b/ sprawozdanie skarbnika,

     c/ sprawozdanie komisji rewizyjnej

     d/ możliwość zabrania głosu w sprawie sprawozdań,

      e/ Uchwała Rady w sprawie udzielenia absolutorium ustępującemu Zarządowi,

7. Wybór komisji skrutacyjno - mandatowej /3osoby/

8. Podanie informacji przewodniczącego zebrania kogo wybieramy:

        a/kandydatów na Prezesa Zarządu

       b/ proponujemy kandydatów do Rady / W skład Rady wchodzą prezesi Parafialnych  Oddziałów Akcji Katolickiej oraz  osoby mianowane przez Biskupa Włocławskiego./

       c/członków Zarządu,

       d/członków Komisji Rewizyjnej,

       e/ delegata do Rady Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej.

       f/ Wybór 3 kandydatów na Prezesa Zarządu w głosowaniu tajnym  /z prezesów oddziałowych/,

 9.Proponowanie kandydatów do Rady do zatwierdzenia ks. Biskupa / Oddziały Parafialne/

10. Wybór 5 członków zarządu,

11. Wybór 3 członków komisji rewizyjnej,

12. Wybór delegata do Rady Krajowego Instytutu      

13. Rozpatrzenie zgłoszonych  uchwał, wniosków i stanowisk.

Statut Akcji Katolickiej Diecezji Włocławskiej

STATUT tekst jednolity z wprowadzonymi zmianami
Uchwałą Nr1 /2014 Rady Diecezjalnej dnia 18-10-2014 roku

 

Wstęp

Akcja Katolicka jest stowarzyszeniem katolików świeckich, którzy w zorganizowanej formie bardziej bezpośrednio współ­pracują z hierarchią kościelną w realizacji ogólnego celu apo­stolskiego Kościoła (por. KK, n. 33; DA, n. 20; DM, n. 15). Rację swego istnienia Akcja Katolicka znajduje w prawdzie o Koście­le. Zorganizowana współpraca świeckich z hierarchią Kościoła w realizowaniu apostolskiej misji należy od czasów apostolskich do stałej i owocnej tradycji Kościoła (por. Rz 16,3; Flp 4, 3).

W naszych czasach wagę tej współpracy, będącej wyrazem nie tylko przynależności do Kościoła, ale bycia Kościołem, pod­kreślił II Sobór Watykański i Magisterium Posoborowe. Także Ojciec Święty Jan Paweł II mówiąc o wiernych świeckich, którzy „winni poczuć się rzeczywistymi podmiotami w życiu Kościo­ła" wskazał na szczególne znaczenie Akcji Katolickiej jako niezastąpionego środka formacji apostolskiej świeckich. Akcja Katolicka była w Polsce żywa i przyniosła wiele owoców. „Trzeba więc, aby na nowo odżyła. Bez niej bowiem infrastruktura zrze­szeń katolickich w Polsce byłaby niepełna" (Przemówienie Jana Pawła II do biskupów polskich podczas wizyty „Ad limina'', 12.01.1993 r.).

Podejmując wezwanie Ojca Świętego Biskupi Polscy we współpracy z katolikami świeckimi, postanowili powołać do życia Akcję Katolicką w Polsce, która jeszcze bardziej włączy ludzi świeckich w budowanie Kościoła Chrystusowego oraz w zorganizowaną misję apostolską, dzięki której będą mogli „czy­nić obecnym i aktywnym Kościół w takich miejscach i takich okolicznościach, gdzie jedynie przy ich pomocy stać się on może solą ziemi" (KK, n. 33). Akcja Katolicka jest stowarzyszeniem, w którym katolicy świeccy mogą w bardziej bezpośredniej współ­pracy z hierarchią realizować to powołanie, jakie otrzymali na mocy sakramentów Chrztu i Bierzmowania (Por. KK, n. 33)

 

Rozdział I Postanowienia ogólne

Rozdział II Cel i działalność Akcji Katolickiej

Rozdział III Członkowie Akcji Katolickiej, ich prawa i obowiązki

Rozdział IV Władze Akcji Katolickiej

Rozdział V Zasady sprawowania funkcji i tworzenie sekcji (kół) środowiskowych

Rozdział VI Majątek Akcji Katolickiej

Rozdział VII Zmiana statutu

Rozdział VIII Rozwiązanie Akcji Katolickiej

 

Rozdział IX

Przepisy dotyczące zatwierdzenia i nowelizacji statutu

Art. 69

§ l.

Powyższy Statut Akcji Katolickiej Diecezji Włocławskiej zatwierdzono.

Włocławek, Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, dnia 24 listopada 1996 r.

/Bronisław Dembowski/Biskup Włocławski

§ 2

Nowelizacji Statutu Akcji Katolickiej Diecezji Włocławskiej dokonano

Uchwałą nr 1/2014 z dnia  18 października 2014 roku Diecezjalnej Rady Akcji Katolickiej.

Powyższą nowelizację  Statutu Akcji Katolickiej Diecezji Włocławskiej zatwierdzono.

Włocławek, Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, dnia 23 listopada 2014 r.

/Wiesław Alojzy Mering /Biskup Włocławski/

 

 

 

Stanowisko z dnia 2013-11-09

TAK dla godności człowieka, NIE dla gender

Obserwując rzeczywistość w której żyjemy, w odpowiedzialności za Kościół i polską Rodzinę – stanowczo protestujemy przeciwko brutalnemu atakowi środków masowego przekazu, także telewizji publicznej, na Kościół katolicki i przedstawianie go jako siedliska pedofilii. Uważamy, że agresywny ton nagonki medialnej jest obliczony na  upokorzenie Kościoła, podważenie jego autorytetu i przedstawienie w złym świetle - podważającym sens jego istnienia.

Przestępstwa seksualne,  dotyczące znikomego procenta osób duchownych, są przedstawiane społeczeństwu jako zarzut wobec  całego Kościoła i wszystkich księży, co jest krzywdzące, ale przede wszystkim oszczercze.

Tak intensywna kampania nienawiści, prowadzona przez dziennikarzy mediów mętnego nurtu, kreująca  atmosferę nagonki na Kościół, księży i biskupów, nie jest wyrazem autentycznej troski o ofiary  przestępstw seksualnych, ale działaniem na zamówienie środowisk   genderowych,  które próbują zniszczyć tradycyjne wzorce zachowań kobiet i mężczyzn, destabilizując i deprecjonując oparte na prawie naturalnym i nauce Kościoła wartości małżeńskie i rodzinne. Chcąc w ten sposób narzucić nam antychrześcijańską ideologię gender, co jest niezgodne z polskim prawem i Konstytucją. Jesteśmy przeciwni ideologii gender, która obraża nie tylko Stwórcę, ale i samego człowieka. Terroryzując instytucje państwowe, media i kulturę, nieuchronnie prowadzi ona do zguby człowieczeństwa.

Jednocześnie mocno podkreślamy , że każdy przypadek pedofilii, w każdym środowisku, także jeśli zdarzył się w Kościele,  powinien być dobitnie potępiony, wyjaśniony i surowo ukarany.

                                                                                         Mariola Rakiewicz

                                                                          Prezes Zarządu Diecezjalnego Instytutu

                                                                                            Akcji Katolickiej

 

 

Regulamin Działania Rady DIAK Diecezji Włocławskiej

projekt

Rozdział I

Postanowienia ogólne

 § 1

Ilekroć w dalszych postanowieniach niniejszego regulaminu jest mowa o:

1)       Akcja Katolicka – rozumie się przez to Akcję Katolicką Diecezji Włocławskiej,

2)      Statucie – rozumie się przez to Statut Akcji Katolickiej Diecezji Włocławskiej,

3)      Radzie – rozumie się przez to Radę Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej,

4)      DIAK - rozumie się przez to Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej,

5)      Zarządzie – rozumie się przez to Zarząd Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Diecezji Włocławskiej,

6)      Komisji Rewizyjnej – rozumie się przez to Komisję Rewizyjną Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej,

7)      Regulaminem Wyborów– rozumie się przez to Regulamin Wyborów w Diecezjalnym Instytucie Akcji Katolickiej.

8)      Diecezjalny Asystent - rozumie się przez to Diecezjalnego Asystenta  Instytutu Akcji Katolickiej

§ 2

1. Rada działa na podstawie Statutu, uchwał Rady oraz niniejszego regulaminu.

2. Zgodnie z Art.50 Statutu niniejszy regulamin określa działalność Rady w sprawach nie uregulowanych statutem.

3. Kadencja wszystkich władz  określona w Art. 22 pkt.2  Statutu  rozpoczyna się z chwilą wyboru Rady i Zarządu.

§ 3

W skład Rady zgodnie z Art. 23 § 2 Statutu wchodzą prezesi zarządów Parafialnych Oddziałów Akcji Katolickiej, mianowani przez Biskupa Diecezjalnego, oraz inni członkowie zwyczajni Akcji Katolickiej, powołani w skład Rady przez Biskupa Diecezjalnego.

§ 4

1. Rada odbywa zebrania zwyczajne i nadzwyczajne.

2. W zebraniu Rady uczestniczy bez prawa głosowania Asystent Diecezjalny.

3. W zebraniu Rady mogą uczestniczyć bez prawa głosowania inne osoby zaproszone przez prezesa Zarządu lub Asystenta Diecezjalnego. 

§ 5

1. Zebranie zwyczajne Rady zwołuje Prezes Zarządu, lub  z jego mandatu Wiceprezes, przynajmniej raz w roku.

2. Jeżeli urząd Prezesa Zarządu nie jest obsadzony, albo Prezes nie wykonuje obowiązku określonego w ust. 1 zebranie zwołuje Asystent Diecezjalny.

3. Na posiedzeniach zwyczajnych Rada zbiera się w miarę potrzeby, przynajmniej raz w roku.

4. Nadzwyczajne zebranie Rady DIAK może być zwołane:

            - na żądanie Diecezjalnego Asystenta,

            - na żądanie Komisji Rewizyjnej,

            - na pisemny wniosek przynajmniej ¼ członków Rady

w ciągu 30 dni od daty zgłoszenia żądania lub pisemnego wniosku.

§ 6

Zwołanie zebrania dokonuje się pisemnie lub w innej formie, określając:

a)      miejsce zebrania,

b)      termin jego rozpoczęcia,

c)      proponowany porządek obrad.

Należy również dołączyć  materiały podlegające zatwierdzeniu i projekty uchwał.

  Rozdział II

Zadania Rady

§ 7

Zakres działania Rady:

a)      uchwalanie rocznych i perspektywicznych planów pracy po uzgodnieniu z biskupem diecezjalnym oraz uchwalanie sposobu realizacji wieloletnich programów działania Akcji Katolickiej, zatwierdzonych przez Radę Krajowego Instytutu;

b)      uchwalanie programów formacyjnych, opracowywanie analiz i raportów;

c)      wypracowywanie oficjalnego stanowiska Akcji Katolickiej w sprawach dotyczących jej członków w trosce o przestrzeganie katolickich zasad w życiu społecznym, gospodarczym, politycznym i kulturalnym;

d)      reagowanie na niekorzystne społeczne zjawiska w dziedzinie mediów, wychowania i kształcenia dzieci i młodzieży; przygotowywanie oświadczeń, rezolucji, protestów i listów;

e)      przyjmowanie, ocena i zatwierdzanie sprawozdań z pracy Zarządu i Komisji Rewizyjnej;

f)        udzielenie absolutorium Zarządowi;

g)      rozpatrywanie w trybie nadzoru odwołań, skarg i zażaleń, podejmowanie decyzji

 w sprawie przystąpienia lub odstąpienia od współpracy z krajowymi i zagranicznymi organizacjami społecznymi lub krajowymi i zagranicznymi organizacjami Akcji Katolickiej;

h)      podejmowanie uchwał w sprawach: przyznania lub pozbawienia tytułu członka honorowego i wspierającego Akcji Katolickiej Diecezji Włocławskiej oraz nadawania osobom i instytucjom honorowych odznaczeń organizacyjnych;

i)        wybór i odwoływanie członków Zarządu, członków  Komisji Rewizyjnej i delegata

do Rady Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej;

j)        uchwalanie wysokości i zasad wpłat Parafialnych Oddziałów na rzecz Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej;

k)      uchwalanie planu finansowego Akcji Katolickiej w diecezji;

l)        ocena rocznego sprawozdania z działalności Akcji Katolickiej w diecezji;

m)    uchwalenie umotywowanego wniosku do biskupa diecezjalnego o odwołanie Prezesa Zarządu w związku z nieotrzymaniem absolutorium przez Zarząd;

n)      ocena działalności i zatwierdzenie sprawozdań Komisji Rewizyjnej;

o)      podejmowanie uchwał w sprawach należących do zakresu działania Akcji Katolickiej w diecezji;

p)      powoływanie jednostek organizacyjnych.

q)      wybór trzech kandydatów na Prezesa Zarządu, spośród których Prezesa  mianuje Biskup Diecezjalny,

r)       wybór pozostałych członków Zarządu,

s)       wybór Komisji Rewizyjnej,

t)        wybór delegatów do Rady Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej.

  Rozdział III                                               

Przebieg obrad

§ 8

1. Zebranie Rady wybiera ze swego składu w głosowaniu jawnym przewodniczącego zebrania, jego zastępcę oraz sekretarza, którzy stanowią prezydium zebrania.

2. Zebranie Rady otwiera osoba, która dokonała zwołania zebrania i niezwłocznie przeprowadza wybory prezydium zebrania.

3. Po wyborze prowadzenie zebrania przejmuje przewodniczący. 

§ 9

1.Przewodniczący Zebrania poddaje pod głosowanie zaproponowany porządek obrad.

2. Zebranie Rady zatwierdza porządek obrad, przy czym ma prawo zmienić kolejność omawianych zagadnień, skreślić lub wprowadzić niektóre sprawy z porządku obrad.

3. Przewodniczący Zebrania prowadzi obrady zgodnie z niniejszym regulaminem oraz przyjętym porządkiem. W szczególności do przewodniczącego należy:

a)      udzielanie i odbieranie głosu,

b)      zarządzanie przerw,

c)      poddawanie pod głosowanie wniosków o zakończenie poszczególnych punktów porządku obrad lub dyskusji,

d)      zarządzanie głosowań nad zgłoszonymi wnioskami oraz projektami uchwał,

e)      ustalanie wyników głosowania,

f)        dokonywanie w razie potrzeby interpretacji regulaminów.

4. Przewodniczący może zasięgnąć opinii innych osób.

5. Przewodniczący Zebrania jest odpowiedzialny za dostarczenie do biura DIAK protokółu zebrania w ciągu 7 dni od jego zakończenia. 

§ 10

1.      Uchwały Rady są podejmowane zwykłą większością głosów przy obecności

co najmniej połowy jej członków. Jeśli liczba obecnych członków Rady jest mniejsza, niż określa to pkt.1, z powodu usprawiedliwionej nieobecności, uchwały są podejmo-wane zwykłą większością głosów przy obecności co najmniej 1/3 jej członków.

2.      Głosowanie jest jawne, a w sprawach personalnych – tajne.

3.      Uchwały podpisuje Sekretarz i Przewodniczący zebrania, stanowią one załączniki do protokołu.

§ 11

1.      Przewodniczący może ograniczyć czas wystąpień w dyskusji.

2.      Przewodniczący czuwa nad sprawnością zebrania.

3.      Jedna osoba może zabierać głos w tej samej sprawie tylko dwukrotnie.

4.      Wnioski formalne mogą być zgłaszane poza kolejnością.

5.      W dyskusji nad wnioskami formalnymi jest dopuszczalny jeden głos wnioskodawcy, jeden głos przeciwny, a czas trwania wystąpienia winien być nie dłuższy niż 2 min.

§ 12

Biorący udział w dyskusji mogą złożyć treść swojego wystąpienia w formie pisemnej do prezydium Zebrania, które przechowywane są wraz z protokołem w biurze DIAK.

§ 13

W celu usprawnienia pracy Rady, może ona powoływać zespoły problemowe lub tematyczne, upoważnione do przedstawiania wniosków i projektów uchwał Rady w sprawach dotyczących zakresu działania zespołu. Pracami zespołu kieruje animator wybierany spośród członków zespołu.

§ 14

1.      Do obowiązków sekretarza zebrania należy sporządzenie:

a)      listy obecności na zebraniu Rady,

b)      protokołu z przebiegu zebrania.

2.      Protokół zebrania winien zawierać:

a)      datę odbycia zebrania,

b)      miejsce odbycia zebrania,

c)      wskazanie osoby (lub organu) zwołującej zebranie,

d)      proponowany porządek zebrania oraz omawiane materiały i projekty uchwał,

e)      wskazanie osoby otwierającej zebranie i przeprowadzającej wybory przewodniczącego zebrania,

f)        nazwiska i imiona osób, które kandydowały w wyborach oraz wyniki wyborów,

g)      krótkie omówienie przebiegu poszczególnych punktów obrad, zgłoszone wnioski i projekty uchwał,

h)      rozstrzygnięcia głosowań przeprowadzonych na zebraniu Rady z podaniem pełnej treści wniosków lub projektów uchwał oraz ilość oddanych głosów za, przeciw i wstrzymujących się,

i)        pełną treść przyjętych uchwał (wraz z ewentualnymi załącznikami).

3.      Protokół zatwierdzany jest na następnym zebraniu Rady.

§ 15

1. W razie konfliktu interesów Akcji Katolickiej z interesami poszczególnego członka Rady, członek ten powinien wstrzymać się od udziału w rozstrzygnięciu takiej sprawy i żądać zaznaczenia tego w protokole.

2. W przypadku niezastosowania się członka do wymogu określonego w ust. 1, Rada jest obowiązana dla dobra Akcji Katolickiej wyłączyć członka, którego sprawa dotyczy od udziału w posiedzeniu Rady.

    Rozdział IV 

Przepisy końcowe

§ 16

Sprawy dotyczące sposobu obradowania nie objęte niniejszym regulaminem rozstrzyga prezydium Zebrania Rady, zgodnie z postanowieniami Statutu i powszechnie przyjętymi zasadami obradowania.

§ 17

Regulamin działania Rady może być zmieniony uchwałą Rady, po jego zatwierdzeniu przez Biskupa Włocławskiego.

§ 18

Regulamin wchodzi w życie z dniem zatwierdzenia przez Biskupa Włocławskiego.

§ 19

1.      Regulamin działania Rady Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Diecezji Włocławskiej został przyjęty Uchwałą nr    dnia       przez Radę Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej.

2. Regulamin  działania Rady Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Diecezji Włocławskiej zatwierdził do stosowania:

Włocławek, dnia

/Wiesław Alojzy Mering /Biskup Włocławski/

 

 

                                                           

19-03-2016 Włocławek /Michelin/

Program:

1. Ukonstytuowanie władz zarządu, rady oraz komisji rewizyjnej.

2.Podjęcie uchwał przyjęcia regulaminu działania zarządu, rady oraz komisji rewizyjnej.

3. Podjęci uchwały powstania  nowego Parafialnego Oddziału  Akcji Katolickiej  przy  parafii św. Zbawiciela we Włocławku.

4. Przedstawienie planu działania Akcji Katolickiej na 2016 rok.

5. Wolne wnioski. 
 

Rozdział I Postanowienia ogólne

 Rozdział I

Postanowienia ogólne

Art. l

§1.       Akcja Katolicka w Polsce jest według Kodeksu Prawa Kanonicz­nego (KPK) publicznym stowarzyszeniem wiernych erygowanym przez Konferencję  Episkopatu  Polski  działającym w całym kra­ju (kan. 312 § l, pkt. 2 KPK), a w rozumieniu  Ustawy z dnia 17 V 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej jest organizacją kościelną (art. 34 ust. l).

§ 2.      Akcję Katolicką w diecezji eryguje biskup diecezjalny (por. kan. 312 § l, pkt. 3   KPK).

§ 3.      Akcja Katolicka Diecezji Włocławskiej, zwana dalej Akcją Katolicką, rządzi się niniejszym statutem zatwierdzonym przez Biskupa Włocławskiego.

Art. 2

Akcja Katolicka posiada osobowość prawną kościelną i cywilną.

Art. 3

Terenem działania Akcji Katolickiej Diecezji Włocławskiej jest Diecezja Włocławska, a siedzibą jej władz jest stolica diecezji - miasto biskupie Włocławek.

Art. 4

Akcja Katolicka działa pod zwierzchnictwem i w ścisłej łączności z Biskupem Włocławskim (por. kan. 315 KPK).

Art. 5

Akcja Katolicka jako stowarzyszenie katolików świeckich, posiadające właściwy sobie charyzmat, współpracuje z innymi stowarzyszeniami katolików świeckich (kan. 328 KPK) i ruchami kościelnymi działającymi na terenie diecezji.

Art. 6

§ 1.      Patronem Akcji Katolickiej jest Święty Wojciech.

§ 2.      Świętem Akcji Katolickiej jest ostatnia niedziela w roku liturgicznym -   Uroczystość   Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata.

Art. 7

§ 1.      Akcja Katolicka posiada sztandar i hymn;  w diecezji i w parafii może posiadać   sztandar wykonany zgodnie z wytycznymi Zarządu Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej w Polsce.

§ 2.      Logo Akcji Katolickiej stanowią litery „AK”, wpisane w krzyż, według wzoru zatwierdzonego przez Zarząd Krajowego Instytutu.

§ 3.      Odznakę członkowską Akcji Katolickiej stanowi prostokątny metalowy  znaczek  z literami „AK” wpisanymi w krzyż, według wzoru zatwierdzonego przez Zarząd Krajowego Instytutu;

§ 4.      Akcja Katolicka posługuje się pieczęciami: okrągłą z logo i podłużną z napisem: Akcja Katolicka Diecezji Włocławskiej.

Art. 8

Struktura Akcji Katolickiej pokrywa się z terytorialnym podziałem diecezji. Podstawową jednostką organizacyjną jest  Oddział Parafialny Akcji Katolickiej, który dla członków mieszkających na terenie danej parafii jest oddziałem macierzystym, czyli właściwym.

Art 81 

§1.       Członek Akcji Katolickiej, który zmienił miejsce zamieszkania, może pozostać członkiem dotychczasowego oddziału parafialnego lub  na swoją prośbę, innego  oddziału, jeśli w jego nowej parafii oddział nie istnieje.

§ 2.      Uchwałę w sprawie zmiany przynależności do oddziału parafialnego podejmuje Zarząd Diecezjalnego Instytutu, na wniosek Zarządu  Parafialnego Oddziału przyjmującego członka, zawierający opinię Asystenta Kościelnego.

Art. 9

Akcja Katolicka Diecezji Włocławskiej uczestniczy w pracach ogólnopolskiej Akcji Katolickiej, podejmuje współpracę z zagranicznymi organizacjami Akcji oraz współpracuje z krajowymi i zagranicznymi organizacjami o podobnych celach i zadaniach.

 

 

powrót

 

 

Oświadczenie z dnia 29 września 2012 roku

Oświadczenie Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Diecezji Włocławskiej

z dnia 29 września 2012 r.

               Członkowie Akcji Katolickiej Diecezji Włocławskiej obradujący w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej – polecają swoje dzieło Matce Bożej Bolesnej i oddają pod  Jej Matczyną opiekę uczestników Marszu „Obudź się Polsko”, a w szczególności Koleżanki i Kolegów z Akcji Katolickiej Diecezji Włocławskiej protestujących dzisiaj w Warszawie.

               Nie mogąc dzisiaj, z różnych powodów, osobiście uczestniczyć w proteście - wyrażamy swoją solidarność z uczestnikami dzisiejszego Marszu w walce o równe prawa dla wszystkich Polaków i modlimy się u stóp Matki Bożej Licheńskiej o wolność i prawdę w Ojczyźnie.

                                                                                         Mariola Rakiewicz

                                                                                         prezes Zarządu DIAK

Regulamin działania Zarządu DIAK Diecezji Włocławskiej

projekt

        Rozdział I

Postanowienia ogólne

§ 1

Ilekroć w dalszych postanowieniach niniejszego regulaminu jest mowa o:

1)      Statucie – rozumie się przez to Statut Akcji Katolickiej Diecezji Włocławskiej,

2)      Akcja Katolicka – rozumie się przez to Akcję Katolicką Diecezji Włocławskiej,

3)      Komisji Rewizyjnej – rozumie się przez to Komisję Rewizyjną Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej,

4)      Radzie – rozumie się przez to Radę Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej,

5)      Zarządzie – rozumie się przez to Zarząd Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Diecezji Włocławskiej,

6)      Regulaminem Wyborów– rozumie się przez to Regulamin Wyborów w Diecezjalnym Instytucie Akcji Katolickiej,

7)      Diecezjalny Asystent - rozumie się przez to Diecezjalnego Asystenta Akcji Katolickiej Diecezji Włocławskiej.

§ 2

1. Zarząd działa na podstawie Statutu, uchwał Rady, uchwał Zarządu oraz niniejszego regulaminu.

2. Zgodnie z Art.50 Statutu niniejszy regulamin określa działalność zarządu w sprawach nie uregulowanych statutem.

3. Zgodnie z Art.33 Statutu niniejszy regulamin określa tryb pracy oraz uprawnienia  i obowiązki prezesa i członków Zarządu.

Rozdział 2

Członkowie Zarządu

§ 3

1. Prezes jest mianowany przez Biskupa Włocławskiego, pozostałych członków wybiera Rada spośród swoich członków, zgodnie ze Statutem oraz Regulaminem Wyborów.

2. Członkiem Zarządu może zostać wybrany członek Rady, który wyraził zgodę na kandydowanie, nie pełni kierowniczych stanowisk w partiach politycznych oraz: nie był skazany prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe.

3. Członkowie Zarządu nie mogą być równocześnie członkami Komisji Rewizyjnej.

§ 4

1.Członkostwo w Zarządzie ustaje:

1)        z dniem odwołania z Zarządu przez Radę,

2)        z dniem utraty członkostwa w Akcji Katolickiej,

3)        z dniem odwołania przez Biskupa Włocławskiego,

4)        z dniem objęcia kierowniczego stanowiska w partii politycznej,

5)        z dniem uprawomocnienia się wyroku za przestępstwo z winy umyślnej.

2. Zakończenie kadencji w Radzie przez członka Zarządu nie powoduje utraty członkostwa w Zarządzie.

3.Kadencja Zarządu wygasa w przypadku odwołania Prezesa Zarządu przez Biskupa Włocławskiego z powodu nie uzyskania przez Zarząd absolutorium

§ 5

 W przypadku zmniejszenia składu Zarządu, uzupełnienia jej składu dokonuje Rada na swym najbliższym posiedzeniu. Kadencja tak wybranego członka kończy się z upływem kadencji Zarządu.

    Rozdział 3

Organizacja Zarządu

§ 6

1.Pierwsze posiedzenie Zarządu nowej kadencji zwołuje jego prezes i niezwłocznie przeprowadza spośród jego członków wyboru: dwóch jego zastępców, sekretarza oraz skarbnika.

2. Wyboru zastępców prezesa, sekretarza i skarbnika dokonuje zarząd na wniosek prezesa.

3. Zastępca prezesa może pełnić jednocześnie funkcje sekretarza lub skarbnika.

4. Prezes Zarządu kieruje pracami Zarządu i reprezentuje Akcję Katolicka na zewnątrz.

§ 7

1. W czasie nieobecności prezesa, Akcję Katolicką reprezentuje wiceprezes Zarządu wskazany przez prezesa.

2. Każdy z Wiceprezesów Zarządu zastępuje prezesa na jego polecenie podczas jego nieobecności oraz wykonuje zadania powierzone przez Prezesa.

3. Sekretarz prowadzi dokumentację Akcji Katolickiej, a w szczególności:

a)      dokumentację formalno-prawną Akcji Katolickiej,

b)      rejestr uchwał i protokółów Rady i Zarządu,

c)      dokumentację z posiedzeń Rady,

d)     dokumentację z posiedzeń Zarządu,

e)      sprawozdania i plany działania,

f)       protokoły pokontrolne Komisji Rewizyjnej,

g)      dokumentację Parafialnych Oddziałów Akcji Katolickiej przechowywaną w biurze Zarządu,

h)      kontroluje realizację przyjętych zadań.

4. Skarbnik odpowiada w szczególności za:

a)      sprawy finansowe,

b)      kontroluje terminowość i wysokość wpłat parafialnych oddziałów,

c)      przygotowanie sprawozdań i planów finansowych,

d)     prowadzenie dokumentacji finansowej Akcji Katolickiej,

e)      prowadzi i odpowiada za usługę e-konta.

5. Członkowie Zarządu wykonują zadania według podziału dokonanego na posiedzeniach Zarządu lub przydzielone  przez prezesa, wynikające ze stosownych przepisów prawnych: ze statutu, uchwał Rady i Zarządu oraz regulaminów.

6. Do obowiązków członków Zarządu należy również:

a)      prowadzenie kroniki Akcji Katolickiej

b)      prowadzenie i zarządzanie stroną internetową Akcji Katolickiej.

7. Prezes zarządu w uzgodnieniu z Diecezjalnym Asystentem wyznacza administratora danych osobowych  określonych w regulaminie Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej Ochrona Danych Osobowych w działalności Akcji Katolickiej.

§ 8

W sprawach finansowych Akcję Katolicką Diecezji Włocławskiej reprezentują oraz są zdolni do zaciągnięcia zobowiązań majątkowych i odpowiadają przed Radą za decyzje finansowe: prezes i skarbnik Zarządu lub osoby upoważnione na piśmie przez Prezesa i Skarbnika.

§ 9

1. Zarząd posługuje się pieczęciami: okrągłą z logo i podłużną według wzoru określonego w Art. 7 § 4. Statutu

2. Członkowie pełniący funkcje w Zarządzie posługują się pieczątkami imiennymi: prezes, wiceprezes, sekretarz, skarbnik i innymi określonymi przez Zarząd.

 § 10

1.Zebrania Zarządu zwołuje prezes bądź wiceprezes z własnej inicjatywy lub na wniosek któregokolwiek członka Zarządu w terminie nie późniejszym niż 7 dni.

2. Zebrania Zarządu są zwoływane w miarę potrzeb, co najmniej 1 raz na 6 miesięcy.

3. W zebraniach uczestniczy Diecezjalny Asystent oraz mogą brać udział z głosem doradczym: pełnomocnicy Zarządu, przewodniczący lub upoważniony przez niego członek Komisji Rewizyjnej, osoby pełniące funkcje kierownicze w jednostkach organizacyjnych utworzonych przez Radę oraz w zespołach lub komisjach powołanych przez Zarząd, a także goście zaproszeni przez prezesa Zarządu.

4.Porządek obrad zebrania ustala prezes lub zwołujący, uwzględniając wnioski złożone przez członków Zarządu. Wnioski członków Zarządu o umieszczenie poszczególnych spraw w porządku obrad wraz z projektami uchwał i innymi niezbędnymi materiałami składane są do Zarządu w terminie nie krótszym niż na 3 dni przed planowanym terminem zebrania.

5. O terminie, miejscu i porządku zebrania Zarządu zawiadamia się wszystkich członków Zarządu w przyjętym trybie, minimum na 3 dni przed posiedzeniem.

6. Z ważnych powodów posiedzenie może być zwołane bez zachowania terminu powiadomienia.

7.Obecność na zebraniu Zarządu  jest obowiązkowa. O niemożności wzięcia udziału

§ 11

w  posiedzeniu Zarządu należy powiadomić niezwłocznie  zwołującego posiedzenie.  

§ 12

1.Zebraniom Zarządu przewodniczy prezes lub wiceprezes lub inny wskazany przez prezesa członek Zarządu, zwany dalej przewodniczącym zebrania

2. Po otwarciu zebrania stwierdza się prawidłowość jego zwołania, a następnie przedstawia porządek obrad oraz protokół z poprzedniego zebrania Zarządu.

3. W uzasadnionych przypadkach członek Zarządu może zgłosić wniosek o rozpatrzenie sprawy nie przewidzianej w porządku obrad lub o nierozpatrywanie danej sprawy objętej porządkiem obrad. Wnioski w tych sprawach podlegają głosowaniu.

§ 13

1. Zarząd głosuje jawnie.

2. Głosowanie tajne zarządza się w sprawach personalnych.

§ 14

1.Zarząd podejmuje rozstrzygnięcia w formie uchwał, z wyjątkiem rozstrzygnięć o charakterze proceduralnym, które odnotowuje się w protokole z posiedzenia.

 2. Uchwały Zarządu zapadają zwykłą większością głosów, w obecności co najmniej połowy członków Zarządu.

3. Od uchwał Zarządu przysługuje zainteresowanym odwołanie do Rady. W przypadku uchwał w sprawie wykluczenia członka z Akcji Katolickiej przysługuje odwołanie do Biskupa Włocławskiego.

§ 15

1. Projekt uchwały Zarządu powinien zawierać w szczególności :

1)    datę podjęcia

2)    tytuł uchwały,

3)    podstawę prawną uzasadniającą podjęcie uchwały,

4)    rozstrzygnięcie – treść uchwały,

5)    wskazanie osób odpowiedzialnych za wykonanie uchwały,

6)    termin wejścia w życie uchwały.

2. Uchwały oznacza się numerem według kolejności w danym roku.

3. Uchwały podpisuje przewodniczący zebrania.

4. Z zebrania Zarządu sporządza się protokół, który podpisują przewodniczący zebrania i protokolant.

§ 16

1. Protokół zawiera w szczególności :

1)        datę posiedzenia,

2)        informację o obecnych na zebraniu członkach zarządu i innych osobach,

3)        porządek obrad,

4)        krótki opis przebiegu dyskusji,

5)        wyniki głosowań,

6)        numery i tytuły podjętych uchwał,

7)        złożone do protokółu oświadczenia i wnioski.

8)        do protokółu załącza się oryginały podjętych uchwał i innych materiałów rozpatrywanych na zebraniu.

2. Członkowie Zarządu nieobecni na zebraniu przyjmują do wiadomości treść podjętych uchwał i ustaleń protokółu na najbliższym posiedzeniu Zarządu.

§ 17

1. W razie konfliktu interesów Akcji Katolickiej z interesami poszczególnego członka Zarządu, członek ten powinien wstrzymać się od udziału w rozstrzygnięciu takiej sprawy i żądać zaznaczenia tego w protokole.

2. W przypadku niezastosowania się członka do wymogu określonego w ust. 1, Zarząd jest obowiązany dla dobra Akcji Katolickiej wyłączyć członka, którego sprawa dotyczy od udziału w posiedzeniu Zarządu.

§ 18

Sprawy dotyczące sposobu obradowania nie objęte niniejszym Regulaminem rozstrzyga przewodniczący zebrania, zgodnie z postanowieniami statutu i przyjętymi powszechnie zasadami obradowania.

Rozdział 4

Zadania Zarządu

§ 19

1.Zarząd kieruje działalnością Akcji Katolickiej w diecezji.

2. Do statutowych kompetencji Zarządu należy:

a) wykonywanie uchwał Rady,

b) opracowanie planów działalności Akcji Katolickiej w diecezji,

c) zarządzanie majątkiem Akcji Katolickiej działającej w diecezji,

d) przygotowywanie projektu preliminarza budżetowego i bilansu rocznego Akcji

Katolickiej w diecezji,

e) powoływanie uchwałą Parafialnych Oddziałów Akcji Katolickiej, powoływanie

i ustalanie zasad działania sekcji środowiskowych,

f) koordynacja i kontrola działalności Parafialnych Oddziałów Akcji Katolickiej,

g) składanie rocznych sprawozdań z działalności Akcji Katolickiej w diecezji,

 z wydatków, zebranych danin i ofiar Radzie Diecezjalnego Instytutu, Biskupowi

Diecezjalnemu oraz Zarządowi Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej,

h) współpraca z Zarządem Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej,

i) współpraca z zarządami innych stowarzyszeń diecezjalnych,

j) współdziałanie z innymi podmiotami w celu realizacji zadań statutowych,

k)przyjmowanie członków zwyczajnych i wspierających, zmiana statusu członka zwyczajnego lub wspierającego oraz wykluczanie i skreślanie z listy członków;

§ 20

Do obowiązków Zarządu należy:

1)        występowanie z inicjatywą uchwałodawczą oraz opracowywanie projektów uchwał

i regulaminów,

2)        prowadzenie spraw związanych z bieżącą działalnością Akcji Katolickiej w diecezji

3)        zatwierdzanie sprawozdania merytorycznego i finansowego

4)        realizacja programu i celów Akcji Katolickiej,

5)        określanie szczegółowych planów działania Zarządu oraz kompetencji poszczególnych członków Zarządu,

6)        opracowanie projektu programu działania oraz preliminarza budżetowego,

7)        podejmowanie uchwał w sprawach nabycia majątku ruchomego lub nieruchomego,

8)        kontrolowanie stanu realizacji planu finansowego oraz terminowości i wysokości wpłat parafialnych oddziałów na rzecz Diecezjalnego Instytutu,

9)        zawieranie umów i porozumień o współpracy z organami administracji państwowej, samorządowej oraz innymi organizacjami krajowymi i zagranicznymi,

10)    wykonywanie obowiązków w stosunku do wyodrębnionych jednostek organizacyjnych realizujących zadania pożytku publicznego wynikających z innych regulaminów

 i statutów tych jednostek,

11)    powoływanie zespołów roboczych do realizacji przedsięwzięć,

12)    w koniecznym przypadku powoływanie specjalistów z danej dziedziny, zespołów problemowych oraz określanie ich zadań,

13)    udzielanie Komisji Rewizyjnej oraz Radzie wyczerpujących wyjaśnień wraz

z przedstawieniem wszelkich dokumentów i innych materiałów dotyczących przedmiotu kontroli,

14)    wykonywanie zaleceń pokontrolnych Komisji Rewizyjnej,

15)    pełnienie swoich obowiązków ze starannością, przy ścisłym przestrzeganiu przepisów prawa oraz postanowień Statutu i uchwał Rady,

16)    współpraca z Krajowym Instytutem Akcji Katolickiej,

17)    podejmowanie koniecznych działań wobec Parafialnych Oddziałów Akcji Katolickiej w przypadku naruszeń Statutu,

18)    organizowanie szkoleń organizacyjnych dla Parafialnych Oddziałów Akcji Katolickiej

Rozdział 5

Postanowienia końcowe

§ 21

1.Zarząd do prowadzenia swoich spraw może tworzyć Biuro, zatrudnić pracowników lub korzystać z wolontariuszy. Zarząd może wykorzystywać do pracy w biurze osoby oddelegowane przez Biskupa Włocławskiego.

2. Zarząd nadaje kierunek pracy powołanego przez siebie Biura Zarządu i sprawuje nad nim kontrolę.

3. Zarząd może udzielić pełnomocnictwa ogólnego osobie kierującej Biurem Zarządu do realizowania i niektórych spraw.

4. Zarząd obowiązany jest do stworzenia odpowiednich warunków dla właściwej realizacji zadań Biura.

§ 22

Procedura składania wniosków, skarg i próśb do Zarządu:

1)        wnioski, prośby i skargi składane są w formie pisemnej do Biura Zarządu,

2)        wnioski, skargi i prośby rozpatrywane są przez Zarząd na zebraniu, chyba że  z ich charakteru wynika możliwość szybkiego załatwienia przez osobę kierującą Biurem Zarządu lub prezesa,

3)        Prezes winien udzielić w każdym przypadku odpowiedzi pisemnej niezwłocznie

po rozstrzygnięciu wniosku, skargi lub prośby,

§ 23

Regulamin działania Zarządu może być zmieniony uchwałą Zarządu, po jego zatwierdzeniu przez Biskupa Włocławskiego.

§ 24

Regulamin wchodzi w życie z dniem zatwierdzenia przez Biskupa Włocławskiego.

§ 25

1.  Regulamin działania Zarządu Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Diecezji Włocławskiej został przyjęty Uchwałą nr    dnia         przez Zarząd Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej.

2.  Regulamin  działania Zarządu Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Diecezji Włocławskiej zatwierdził do stosowania:

Włocławek, dnia

/Wiesław Alojzy Mering /Biskup Włocławski/

 

21.11.2015 Włocławek

21 listopada o godz. 13.00 odbędzie się V Zebranie Sprawozdawczo - Wyborcze

Delegatów Diecezji Włocławskiej

 

Program:

13.00    Powitanie i modlitwa

                 /ks. Łukasz Grabiasz  Diecezjaly Asystent AK oraz  prezes Akcji Katolickiej Mariola Rakiewicz /

13.15    Przedstawienie sprawozdań za okres kadencji  i ich przyjęcie

14.00    Wybory

16.00   Msza św. koncelebrze przewodzi Eucharystii przewodniczy,

              Pasterz Diecezji   Ks. Bp Wiesław  Alojzy Mering

17.00   Spotkanie Asystentów parafialnych i członków Akcji Katolickiej z Pasterzem Diecezji

Rozdział II Cel i działalność Akcji Katolickiej

Rozdział II

Cel i działalność Akcji Katolickiej

Art. 10

§1. Celem Akcji Katolickiej jest pogłębianie formacji chrześcijańskiej oraz organizowanie bezpośredniej współpracy katolików świeckich  z hierarchią kościelną w prowadzeniu misji apostolskiej Kościoła.

§ 2.  Akcja Katolicka realizuje swój cel przez:

a)      pogłębianie życia religijnego, moralnego, intelektualnego i kulturalnego oraz ukierunkowanie na zadania apostolskie,

b)      przenikanie wartościami ewangelicznymi życia społecznego,

c)      zajmowanie stanowiska w sprawach publicznych Kościoła, a zwłaszcza reagowanie na zagrożenia wiary i moralności chrześcijańskiej,

d)     kształcenie działaczy katolickich i wychowanie ich do aktywności w życiu społecznym, gospodarczym, kulturalnym i politycznym.

e)      angażowanie się w formację dzieci i młodzieży.      

Art. 11

Akcja Katolicka może prowadzić:

a) działalność oświatową, wychowawczą i wydawniczą,

b) działalność kulturalną i informacyjną, zwłaszcza przy użyciu środków przekazu,

c) działalność dobroczynną,

d) działalność turystyczno - sportową,

e) działalność gospodarczą

Art. 111

 

Akcja Katolicka opiera swoją działalność na pracy społecznej swoich członków. Do prowadzenia swoich działań może zatrudniać pracowników i powoływać biura. 

 

powrót

Stanowisko z 2.06.2012 wobec narastających ataków na Kościół Katolicki

Stanowisko Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Diecezji Włocławskiej

z dnia 02 czerwca 2012 r.

            wobec narastających ataków na Kościół Katolicki i niepokojących zjawisk społeczno-politycznych

     Akcja Katolicka Diezezji Włocławskiej, w odpowiedzialności za Kościół,  Ojczyznę i za młode pokolenie Polaków - dostrzegając narastające akty protestów społecznych, które są przejawem lęków i obaw o przyszłość Ojczyzny i Polskich Rodzin - wzywa Rząd do podjęcia działań rozwiązujących istotne i nabrzmiałe problemy społeczne.

Rządzący nie mogą świadomie lekceważyć podjętych wobec Narodu zobowiązań !

Apelujemy o prawdziwą służbę Ojczyźnie w trosce o dobro wspólne, dość prywaty i kłamstwa. Rząd nie może  w demokratycznym i suwerennym państwie, którego pierwszym podmiotem jest społeczeństwo,  uprawiać własnej polityki - działając przeciwko Narodowi. Objawia się ona  zwłaszcza:  w podniesieniu wieku emerytalnego,  braku pomocy i opieki nad chorymi , zapaści oświaty, w kryzysie finansowym i rosnącym bezrobociu, dramacie  rozbitych rodzin z powodu emigracji za zarobkiem i ośmieszaniu wartości będacych fundamentem naszej Ojczyzny.

Dlatego zdecydowanie sprzeciwiamy się eksterminacji polskiej historii, tradycji, kultury, patriotyzmu i oświaty. Nie godzimy się z tym, aby w suwerennym kraju Rząd podejmował wrogie Narodowi Polskiemu działania, godzące w jego wartości i przekreślające harmonijny rozwój przyszłych pokoleń.

Żądamy zaprzestania dyskryminowania Telewizji Trwam i pozbawiania  Polaków przez władzę jednego z podstawowych praw, jakim jest prawo do wymiany informacji za pomocą mediów,    w tym głównie telewizji.

Protestujemy przeciwko cynicznemu atakowi na Kościół Katolicki, który obliczony jest na jego upokorzenie i przedstawienie w złym, niesprawiedliwym świetle podważającym sens jego istnienia. Wroga propaganda Rządu wobec Kościoła Katolickiego nie rozwiąże problemów społecznych. Atak Rządu wymierzony w cały Kościół, czyli w nas wszystkich, jest zamachem na naszą tożsamość chrześcijańską !

Sprzeciwiamy się podpisaniu „Konwencji Rady Europy w sprawie zapobiegania i zwalczania przemocy wobec kobiety i przemocy domowej” w jej obecnym kształcie. Próbie wprowadzenia zapisów radykalnie zmieniające tradycyjne wzorce zachowań kobiet i mężczyzn, a tym samym destabilizujące oparte na prawie naturalnym i nauce Kościoła  wartości rodzinne.

Demokracja powinna  opierać się na wartościach !

Dlatego jesteśmy przeciwni poddawaniu polskiego prawodawstwa ideologicznym manipulacjom szkodliwych dla życia społecznego i sprzecznych z porządkiem konstytucyjnym Rzeczypospolitej.

                                                                                         Mariola Rakiewicz

                                                                                         prezes Zarządu DIAK

 

 

18-10- 2014 Licheń

18 października 2014 r. w Licheniu godz.10.00

Zebranie Rady i Zarządu DIAK.

Program:

1. Dokonanie niezbędnych poprawek w Statucie AK i przyjęcie uchwały w tej sprawie.

2. Dyskusja nad kondycją organizacji, planami jej rozwoju i finansowania.

3. Przyjęcie ramowego planu działalności  Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej w Roku   Duszpasterskim 2014/2015.

4. Informacja ze spotkania z Ks. Bp. Ordynariuszem Wiesławem Meringiem

Regulamin Komisji Rewizyjnej DIAK Diecezji Włocławskiej

     projekt

 Rozdział 1

                                         Postanowienia ogólne

§1

Ilekroć w dalszych postanowieniach niniejszego regulaminu jest mowa o:

1. Statucie – rozumie się przez to Statut Akcji Katolickiej Diecezji Włocławskiej,

2.Radzie – rozumie się przez to Radę Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej,

3. Zarządzie – rozumie się przez to Zarząd Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej,

4.Komisji Rewizyjnej – rozumie się przez to Komisję Rewizyjną Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej,

5.Kontrolowanym – rozumie się przez to Zarząd lub jednostkę organizacyjną podlegające kontroli przez Zespół Kontrolny,

6. Zespole Kontrolnym – rozumie się przez to zespół złożony z co najmniej połowę członków Komisji Rewizyjnej upoważniony do przeprowadzenia kontroli.

§2 

1. Komisja Rewizyjna działa na podstawie Statutu, uchwał Komisji Rewizyjnej oraz niniejszego regulaminu.

2.Zgodnie z Art.50 Statutu niniejszy regulamin określa działalność Komisji Rewizyjnej w sprawach nie uregulowanych statutem.

3. Udział w pracach Komisji Rewizyjnej ma charakter społeczny – jej członkom nie przysługuje wynagrodzenie, diety oraz żadne inne honoraria z tytułu wykonywania swych obowiązków. 

                                                     Rozdział 2

                                         Członkowie Komisji Rewizyjnej

§3

Komisja Rewizyjna składa się z trzech do pięciu członków wybranych przez Radę. Liczbę określa zebranie wyborcze.

Sposób wyborów określa Regulamin wyborów w Diecezjalnym Instytucie Akcji Katolickiej z uwzględnieniem postanowień zawartych poniżej.

§4

Członkiem Komisji Rewizyjnej może zostać wybrany członek Rady, który wyraził zgodę na kandydowanie oraz:

1) nie jest członkiem Zarządu

2) nie był skazany prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe, z winy umyślnej.

§5

Członkostwo w Komisji Rewizyjnej ustaje:

1) z dniem przedstawienia Radzie rezygnacji z członkostwa w Komisji Rewizyjnej,

2) z dniem odwołania przez Radę,

3) z dniem utraty członkostwa w Akcji Katolickiej,

4) z dniem uprawomocnienia się wyroku za przestępstwo z winy umyślnej.

§6

W przypadku zmniejszenia składu Komisji Rewizyjnej, uzupełnienia jej składu dokonuje Rada na swym najbliższym posiedzeniu, stosując odpowiednio powyższe postanowienia.

                                                     Rozdział 3

                                         Organizacja Komisji Rewizyjnej

§7

1. Pierwsze posiedzenie Komisji Rewizyjnej nowej kadencji zwołuje Prezes Zarządu i niezwłocznie przeprowadza spośród jej członków wybór przewodniczącego posiedzenia, który prowadzi je do czasu wyboru Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej.

2. Komisja Rewizyjna na swym pierwszym posiedzeniu wybiera ze swego składu Przewodniczącego, jego Zastępcę oraz Sekretarza.

§ 8

Do zadań Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej należy:

1) organizowanie pracy Komisji Rewizyjnej,

2) zwoływanie posiedzeń Komisji Rewizyjnej i ich prowadzenie,

3) wyznaczanie Zespołów Kontrolnych, ustalanie zakresu i terminów przeprowadzenia kontroli,

§ 9

Do zadań Zastępcy Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej należy zastępowanie Przewodniczącego w czasie jego nieobecności. Przewodniczący Komisji Rewizyjnej może powierzyć niektóre obowiązki swemu zastępcy.

§ 10

Do zadań Sekretarza należy prowadzenie dokumentacji pracy Komisji Rewizyjnej, sporządzanie protokołów z jej posiedzeń, przygotowywanie projektów wystąpień, zaleceń i wniosków pokontrolnych

§ 11

1. Komisja Rewizyjna podejmuje rozstrzygnięcia poprzez podjęcie uchwały.

2. Dla ważności uchwały niezbędny jest udział w głosowaniu co najmniej połowy członków Komisji Rewizyjnej.

3. Uchwały podejmowane są większością  głosów „za” danym postanowieniem, w wyniku głosowania na posiedzeniu, względnie poprzez techniki porozumiewania się na odległość.

4. Na głosowanie z wykorzystaniem technik porozumiewania się na odległość wymagana jest zgoda co najmniej połowy członków Komisji Rewizyjnej. Sekretarz Komisji Rewizyjnej sporządza protokół określający nazwiska członków Komisji akceptujących głosowanie poprzez techniki porozumiewania się na odległość, sposób porozumienia się z poszczególnymi członkami i sposób ich głosowania.

                                                     Rozdział 4

                                         Zadania Komisji Rewizyjnej

§ 12

Do kompetencji Komisji Rewizyjnej należy:

a) przeprowadzanie dorocznej kontroli całokształtu działania Zarządu Diecezjalnego,

a zwłaszcza jego działalności finansowej, z uwzględnieniem celowości wydatków oraz rzetelności i prawidłowości dokumentacji finansowej;

b) przeprowadzanie przynajmniej raz w roku kontroli realizacji przez Zarząd uchwał Rady Diecezjalnego Instytutu,

c) przedkładanie Radzie i Zarządowi protokołów pokontrolnych wraz z wnioskami,

d) kontrolowanie i weryfikowanie sprawozdań z działalności terenowych struktur Akcji Katolickiej,

e) przygotowanie i przedstawienie na zwyczajnym zebraniu Rady rocznego sprawozdania z przeprowadzonych kontroli,

f) stawianie wniosków pokontrolnych i wniosków o udzielenie lub odmowę udzielenia absolutorium ustępującemu Zarządowi.

g) występowanie z żądaniem zwołania nadzwyczajnego zebrania Rady Diecezjalnego Instytutu.

§ 13

Komisja Rewizyjna dla realizacji swych zadań przeprowadza kontrole Diecezjalnego Instytutu oraz jednostek organizacyjnych w zakresie:

1) celowości wydatków,

2) prawidłowości dokumentowania ponoszonych wydatków i wpływów,

3) rzetelności i prawidłowości prowadzenia dokumentacji finansowej,

4) realizacji zaleceń pokontrolnych

5) realizacji uchwał Rady oraz Zarządu wynikających z wniosków i propozycji Komisji Rewizyjnej,

6) zgodności podejmowanych uchwał oraz decyzji ze Statutem oraz regulaminami

                                                     Rozdział 5

                                         Postępowanie kontrolne

§ 14

1.Kontrola polega na ustaleniu stanu faktycznego i porównaniu go ze stanem prawidłowym i przeprowadzana jest przez Zespół Kontrolny.

2. Przewodniczący Komisji Rewizyjnej ustala zakres kontroli, skład Zespołu Kontrolnego oraz zawiadamia kontrolowaną jednostkę o terminie kontroli z 5 dniowym wyprzedzeniem.

§ 15

W przypadku wystąpienia potrzeby Komisja Rewizyjna uchwałą może powołać eksperta z dziedziny finansów oraz rachunkowości i przekazać mu do zbadania określone zagadnienie. Koszty pracy eksperta pokrywa Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej.

§ 16

Kontrolowany ma prawo być obecnym w czasie prowadzenia kontroli, a na żądanie członków Zespołu Kontrolnego jest to jego obowiązek.

§ 17

Zespół Kontrolny może żądać od kontrolowanego wyjaśnień w sprawach podlegających kontroli. Wyjaśnienia mogą być składane ustnie do protokołu lub pisemnie.

§ 18

Zespół Kontrolny sporządza protokół z postępowania kontrolnego zawierający:

1) skład Zespołu Kontrolnego

2) zakres kontroli (Kontrolowany, przedmiot kontroli)

3) okres w którym przeprowadzono kontrolę,

4) informacje o powołaniu eksperta oraz złożonych wyjaśnieniach przez kontrolowanego,

5) ogólny wynik kontroli

6) stwierdzone niezgodności

7) propozycje wniosków i zaleceń

8) podpisy członków Zespołu Kontrolnego.

§ 19

Protokół przekazywany jest Kontrolowanemu, który ma 7 dni na złożenie swego stanowiska zawierającego dodatkowe wyjaśnienia, uwagi oraz zastrzeżenia co do treści protokołu.

§ 20

Komisja Rewizyjna po przeanalizowaniu protokołu oraz stanowiska Kontrolowanego może uchwalić wnioski pokontrolne (zagadnienia szczegółowe wymagające poprawienia) oraz zalecenia (dotyczące w przyszłości określonego sposobu postępowania, uchwalenia zmian w dokumentach itp.)

                                                       Rozdział 6

                                              Sprawozdanie Komisji Rewizyjnej

§ 21

1. Po przeprowadzeniu wszystkich kontroli Komisja Rewizyjna przygotowuje sprawozdanie ze swej działalności oraz wniosek w sprawie udzielenia zarządowi absolutorium. Sprawozdanie zawiera:

1) okres za który jest składane,

2) skład Komisji Rewizyjnej oraz ewentualne jego zmiany,

3) informacje o przeprowadzonych kontrolach, (Kontrolowanych, zakresie kontroli, czasie trwania, ogólnej ocenie i istotnych ustaleniach, zaleceniach i wnioskach pokontrolnych),

ze szczególnym uwzględnieniem kontroli rocznego sprawozdania finansowego sporządzonego przez Zarząd,

4) ogólną ocenę realizacji planu finansowego i sposobu prowadzenia dokumentacji.

2. Dokumenty te po przyjęciu ich uchwałą Komisji Rewizyjnej są przekazywane wszystkim członkom Rady przed jej posiedzeniem, na którym będą zatwierdzane.

§ 22

Na posiedzeniu Rady Przewodniczący Komisji Rewizyjnej referuje treść sprawozdania, przedstawia treść wniosku w sprawie udzielenia absolutorium, oraz odpowiada na pytania członków Rady.

                                                        Rozdział 7

                                                     Zmiana Regulaminu

§ 23

Regulamin Komisji Rewizyjnej może być zmieniony uchwałą Komisji Rewizyjnej  po jego zatwierdzeniu przez ks. Biskupa Diecezjalnego.

§ 24

Regulamin wchodzi w życie z dniem zatwierdzenia przez Biskupa Włocławskiego.

§ 25

1. Regulamin Komisji Rewizyjnej został przyjęty Uchwałą nr   dnia      przez Komisję Rewizyjną  Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej.

2. Regulamin Komisji Rewizyjnej zatwierdził do stosowania:

Włocławek, dnia

Wiesław Alojzy Mering /Biskup Włocławski/

 

 

Rozdział III Członkowie Akcji Katolickiej, ich prawa i obowiązki

Rozdział III 

Członkowie Akcji Katolickiej, ich prawa i obowiązki

Art. 12

Wśród członków Akcji Katolickiej wyróżnia się: zwyczajnych, wspierających i honorowych.

Art. 13

§ 1.      Członkiem zwyczajnym Akcji Katolickiej może zostać katolik świecki, który  ukończył 18 rok życia.

§ 2.      Przyjęcie do Akcji Katolickiej poprzedza odbycie rocznego stażu kandydackiego.  W uzasadnionych przypadkach staż kandydacki może być skrócony. Wymóg tego stażu nie dotyczy osób, które bezpośrednio przed złożeniem deklaracji były  członkami Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, przynajmniej przez okres jednego roku.

§ 3.      Członek wspierający, będący osobą fizyczną, może zmienić status na członka zwyczajnego. Okres pozostawania członkiem wspierającym zalicza się do stażu  kandydackiego.

§ 4.      Dzieci i młodzież do 18 roku życia, uczestniczący w działalności Akcji Katolickiej, mają status kandydata.

§ 5.      Członek zwyczajny Akcji Katolickiej może należeć do innych stowarzyszeń, które nie sprzeciwiają się wartościom chrześcijańskim i zasadom nauki społecznej Kościoła.    

Art. 14

§ 1.      Warunkiem przyjęcia na członka Akcji Katolickiej jest oświadczenie o gotowości wstąpienia do Akcji Katolickiej złożone w formie pisemnej, skierowane do Zarządu Parafialnego  Oddziału Akcji Katolickiej.

§ 2.      Uchwałę w sprawie przyjęcia na członka Akcji Katolickiej oraz skrócenia stażu kandydackiego podejmuje Zarząd Diecezjalnego Instytutu na wniosek Zarządu Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej zawierający opinię parafialnego Asystenta  Kościelnego.

§ 3       Do czasu ustanowienia organów Akcji Katolickiej, czynności, o których mowa w ust. l  i 2, sprawują odpowiednio parafialni i diecezjalni Asystenci Kościelni.

Art. 15

Członkom zwyczajnym Akcji Katolickiej przysługują następujące prawa:

            a) udział w przedsięwzięciach podejmowanych przez Akcję Katolicką,

            b) czynne i bierne prawo wyborcze w wyborach do władz Akcji Katolickiej,

            c) noszenia odznaki członkowskiej,

            d) posiadania legitymacji członkowskiej.

Art. 16

Do obowiązków członków zwyczajnych Akcji Katolickiej należy:

            a) realizowanie celów Akcji Katolickiej,

            b) przestrzeganie postanowień statutu i regulaminów Akcji Katolickiej oraz stosowanie się do uchwał władz Akcji Katolickiej,

            c) płacenie składki członkowskiej, ustalonej przez Walne Zebranie członków Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej w ramach preliminarza budżetowego i zatwierdzonej przez Zarząd Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej.

Art.17

Członkiem Akcji Katolickiej nie może być ten, kto publicznie odstąpił od wiary katolickiej, albo zerwał ze wspólnotą kościel­ną, albo podlega ekskomunice wymierzonej wyrokiem lub dekretem (kan. 316 § 1KPK).

Art.18

Członkiem wspierającym Akcji Katolickiej może być:

            a) osoba fizyczna,

            b) osoba prawna,

            c) zrzeszenia katolickie nie posiadające osobowości prawnej.

Art.19

§ 1.      Warunkiem przyjęcia członka wspierającego jest złożenie przez niego deklaracji o popieraniu celów Akcji Katolickiej.

§2.       Członkom wspierającym Akcji Katolickiej przysługuje prawo udziału w   przedsięwzięciach podejmowanych przez Akcję Katolicką.

§ 3.      Uchwałę w sprawie przyjęcia członka wspierającego Akcji Katolickiej podejmuje Zarząd Diecezjalnego Instytutu z własnej inicjatywy lub na wniosek Zarządu Parafialnego Oddziału, zawierający opinię Parafialnego Asystenta Kościelnego.

§ 4.      Członek wspierający nie posiada czynnego i biernego prawa wyborczego.

§ 5.      Uchwałę w sprawie zmiany statusu członka zwyczajnego na członka wspierającego podejmuje Zarząd Diecezjalnego Instytutu, na wniosek Zarządu Parafialnego Oddziału, zawierający prośbę zainteresowanego.

Art. 20

Członkostwo zwyczajne ustaje w przypadku:

            a) rezygnacji zgłoszonej na piśmie do Zarządu Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej, złożonej za pośrednictwem Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej;

            b) wykluczenia z Akcji Katolickiej uchwałą Zarządu Diecezjalnego Instytutu w razie naruszenia przepisów statutu lub regulaminów, z zachowaniem prawa rekursu do Biskupa Diecezjalnego;

            c) śmierci członka.

Art.21

Osobom fizycznym i prawnym, szczególnie zasłużonym dla wspierania realizacji celu i zadań Akcji Katolickiej, może być nadany tytuł członka honorowego Akcji Katolickiej Diecezji Włocławskiej. Decyzję w tej sprawie podejmuje Rada Akcji Katolickiej, a zatwierdza Biskup Włocławski.

 

powrót

Regulamin wyborów w DIAK Diecezji Włocławskiej

                     Rozdział 1

                                      Postanowienia ogólne

§1

Ilekroć w dalszych postanowieniach niniejszego regulaminu jest mowa o:

1. Statut - rozumie się przez to Statut Akcji Katolickiej Diecezji Włocławskiej,

2. Zarząd - rozumie się przez to Zarząd  Instytutu Akcji Katolickiej Diecezji Włocławskiej,

3. Prezes Zarządu- rozumie się przez to prezesa Zarządu Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Diecezji Włocławskiej,

4. Przewodniczący  Rady  – rozumie się przez to przewodniczącego Rady Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Diecezji Włocławskiej,

5. Komisja Rewizyjna - rozumie się przez to Komisję Rewizyjną Instytutu Akcji Katolickiej Diecezji Włocławskiej,

6. Delegat do Rady Krajowej- rozumie się przez to Delegata do Rady  Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej

7. Rada- rozumie się przez to Radę  Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej,

 

8. Członkowie DIAK - rozumie się przez to członków Akcji Katolickiej Diecezji Włocławskiej.

 

§2       

Regulamin dotyczy wyborów:

1. kandydatów na Prezesa Zarządu,

2. członków Zarządu,

3. członków Komisji Rewizyjnej,

4. delegata do Rady Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej.

§3

1)     Rada wybiera spośród siebie  trzech kandydatów na  Prezesa Zarządu. Kandydatów tych przedstawia ks. Biskupowi Diecezjalnemu Diecezjalny Asystent Kościelny,

2)     Wybory członków Zarządu, członków Komisji Rewizyjnej oraz delegata do Rady Krajowego Instytutu odbywają się spośród zwyczajnych członków Rady po :

- mianowaniu Prezesa Zarządu przez ks. Biskupa Diecezjalnego

- oraz ewentualnym mianowaniu do Rady innych członków Akcji Katolickiej działających w diecezji  przez ks. Biskupa Diecezjalnego z własnej inicjatywy lub na wniosek Diecezjalnego Asystenta Kościelnego.

3)      Wiceprezesa, Sekretarza, i Skarbnika Zarządu wybierają spośród siebie członkowie Zarządu  na wniosek prezesa Zarządu większością głosów w głosowaniu tajnym,

     a/sekretarz lub skarbnik mogą pełnić funkcję wiceprezesa.

4)      Wybory członków Komisji Rewizyjnej odbywają się po rozstrzygnięciu wyborów członków zarządu.

§4

W wyborach czynne prawo wyborcze (prawo głosowania) oraz bierne prawo wyborcze (prawo kandydowania) przysługuje wszystkim członkom Rady.

§5

Zebranie wyborcze prowadzi przewodniczący zebrania, wybrany w głosowaniu jawnym z członków Akcji Katolickiej w oparciu o przepisy Statutu i niniejszy Regulamin.

                                            Komisja Wyborcza /Komisja Mandatowo - Skrutacyjna/

§6

1.Wybory przeprowadza Komisja Wyborcza  zwana inaczej Komisją Mandatowo - Skrutacyjną liczącą nie mniej niż trzy osoby.

W skład Komisji Wyborczej wchodzą członkowie DIAK.

2.Komisja Wyborcza jest wybierana przez Radę w głosowaniu jawnym.

3.Rada przed wyborem Komisji Wyborczej ustala w głosowaniu jawnym jej liczebność.

§7

1.W przypadku zgłoszenia jako kandydata osobę wchodzącą w skład Komisji Wyborczej, wyrażenie zgody na kandydowanie przez tę osobę jest równoznaczne z ustąpieniem jej z Komisji Wyborczej.

2.W przypadku zmniejszenia składu Komisji Wyborczej, Rada  w głosowaniu jawnym uzupełni jej skład.

                                    Zgłaszanie kandydatów

§8

Przed przeprowadzeniem zgłaszania kandydatów, Rada w głosowaniu jawnym ustala liczbę wybieranych:

1)     członków Zarządu (od sześciu do dziesięciu w tym prezes),

2)     członków Komisji Rewizyjnej (trzech do pięciu).

3)     delegatów do Rady Krajowej.

§9

Wybory przeprowadza się spośród członków Rady, którzy:

1.zostali zgłoszeni przez członka Rady,

2. wyrazili zgodę na kandydowanie.

§10

Każdy członek Rady obecny na zebraniu może zgłosić pisemnie lub ustnie tylu kandydatów, ile osób w danych wyborach jest wybieranych.

§ 11

Po zakończeniu zgłaszania kandydatów Komisja Wyborcza sporządza listę osób kandydujących w kolejności alfabetycznej (listę wyborczą).

Na liście umieszcza wszystkich zgłoszonych kandydatów, którzy wyrazili zgodę

na kandydowanie i są członkami Rady.

§ 12

Przed głosowaniem każdy członek Rady ma prawo zadawać pytania osobom kandydującym.

                                          Głosowanie

§ 13

Wybory są ważne, o ile uczestniczyła w nich co najmniej połowa członków Rady.

§ 14

W wyborach każdy obecny członek Rady może oddać głos na tylu kandydatów, ile osób jest wybieranych. Oddanie głosu na większą liczbę kandydatów powoduje jego nieważność.

§ 15

Głosowanie jest tajne. Oddanie głosu na daną osobę oznacza się znakiem „X” obok jej nazwiska na liście wyborczej.

                                         Ustalenie wyników wyborów

§ 16

1. Wybrane zostają osoby, które uzyskały kolejno największą liczbę głosów i uzyskały ponad 50% ważnie oddanych głosów.

2. Gdy w pierwszym głosowaniu ponad 50% oddanych głosów uzyska mniej kandydatów niż liczba osób wybieranych, przeprowadza się drugą turę głosowania. W tym przypadku na liście do głosowania umieszcza się dwukrotnie więcej kandydatów niż liczba osób wybieranych w drugiej turze. W drugiej turze mogą brać udział tylko ci kandydaci, którzy brali udział w pierwszej turze głosowania.

3.Na liście do głosowania w drugiej turze umieszcza się tych kandydatów, którzy nie zostali wybrani w pierwszej turze, a uzyskały kolejno największą liczbę głosów.

4.Przy ustaleniu osób wybranych w drugiej turze wyborów, nie bierze się pod uwagę wymogu uzyskania 50% ważnie oddanych głosów.

§ 17

W przypadku uzyskania w wyborach przez dwóch lub więcej kandydatów równej liczby głosów, a wynik głosowania wskazuje, że tylko niektórzy z nich powinni zostać wybrani, przeprowadza się drugą turę wyborów pomiędzy tymi kandydatami. Przy ustaleniu wyników wyborów stosuje się § 16.

                                           Protokół z wyborów

§ 18

Komisja Wyborcza sporządza protokół z przeprowadzonych wyborów zawierający:

1) skład Komisji Wyborczej,

2) datę wyborów,

3) nazwę funkcji lub organu, do którego przeprowadzono wybory,

4) rozstrzygnięcie co do liczby wybieranych osób,

5) wykaz osób zgłoszonych przez członków Rady,

6) wykaz osób umieszczonych na liście kandydatów,

7) liczbę oddanych głosów ,

8) liczbę głosów ważnych oraz głosów nieważnych,

9) liczbę głosów uzyskanych przez poszczególnych kandydatów,

10) wykaz osób wybranych,

11) stwierdzenie czy istnieje konieczność przeprowadzenia drugiej tury wyborów,

12) dane dotyczące drugiej tury wyborów, wymienione wyżej,

13) miejsce i datę sporządzenia protokołu oraz podpisy członków Komisji.

                                          Postanowienia końcowe

§ 19

Kalendarz wyborczy w diecezji  ustala Rada.

§ 20

Przed przystąpieniem do Wyborów w Diecezjalnym Instytucie Akcji Katolickiej Diecezji Włocławskiej należy przeprowadzić wybory w Parafialnych Oddziałach Akcji Katolickiej.

§ 21

Przed przystąpieniem do procedury wyborczej powinna mieć miejsce wspólna modlitwa.

§ 22

Niniejszy Regulamin stosuje się odpowiednio w przypadku wyborów uzupełniających.

§ 23

Regulamin Wyborów w  Diecezjalnym Instytutu Akcji Katolickiej Diecezji Włocławskiej może być zmieniony uchwałą Rady, po jego zatwierdzeniu przez Biskupa Włocławskiego.

§ 24

Regulamin wchodzi w życie z dniem zatwierdzenia przez Biskupa Włocławskiego.

§ 25

1.      Regulamin Wyborów w  Diecezjalnym Instytutu Akcji Katolickiej Diecezji Włocławskiej został przyjęty Uchwałą nr    dnia    przez Radę Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej.

2.      Regulamin Wyborów w  Diecezjalnym Instytutu Akcji Katolickiej Diecezji Włocławskiej zatwierdził:

Włocławek, dnia

/Wiesław Alojzy Mering /Biskup Włocławski/

 

 

9-11-2013 - parafia św. Jakuba w Piotrkowie Kujawskim

9.11..2013 - sobota,

w parafii św. Jakuba w Piotrkowie Kujawskim

ul. Św. Ducha 1

zebranie zarządu DIAK

spotkanie rozpoczniemy Mszą Świętą o godz. 9.30

  Obrady poświęcone będą posumowaniu naszej działalności w mijającym Roku Wiary,  z uwzględnieniem zadań podejmowanych w wymiarze parafialnym, diecezjalnym oraz krajowym. Omówimy także plany naszej aktywności  na rok 2014 w duchu hasła: „Wierzę w Syna Bożego” .

Jako prezes Zarządu DIAK proponuje również zajęcie wspólnego stanowiska z Radą DIAK wobec walki z Kościołem i narastającego zagrożenia ideologią gender. 

Mariola Rakiewicz - prezes Zarządu DIAK

 

Rozdział IV Władze Akcji Katolickiej

      Rozdział IV

Władze Akcji Katolickiej

S  T  R  U  K  T U R Y                   D I E C E Z J A L N E

Art. 22

§ l.       Organami Akcji Katolickiej w diecezji są:

            a) Rada Diecezjalnego Instytutu, nazywana dalej Radą,

            b) Zarząd Diecezjalnego Instytutu, nazywany dalej Zarządem Diecezjalnym,

            c) Diecezjalna Komisja Rewizyjna.

§ 2.      Kadencja wszystkich władz trwa cztery lata.

Art. 23

§ l.       Rada jest organem uchwałodawczym Akcji Katolickiej.

§ 2.      W skład Rady wchodzą prezesi Parafialnych  Oddziałów Akcji Katolickiej oraz  osoby mianowane przez Biskupa Włocławskiego.

§ 3.      Członkami Rady mogą być tylko zwyczajni członkowie Akcji Katolickiej.

Art. 24

 "skreślono".

Art. 25  

"skreślono"

Art. 26

§ 1.      Rada zbiera się na posiedzeniach zwyczajnych i nadzwyczajnych.             .

§ 2.      Zebrania zwyczajne zwoływane przynajmniej raz w roku. Nadzwyczajne w miarę potrzeby lub na żądanie Asystenta Kościelnego,Komisji Rewizyjnej, albo na pisemny wniosek 1/4 członków Rady. Zebranie Rady powinno być zwołane w ciągu 30 dni od daty  zgłoszenia żądania lub pisemnego wniosku.

§ 3.      Zebrania Rady zwołuje Prezes Zarządu Diecezjalnego albo, z jego upoważnienia, wiceprezes.

§4.       Jeżeli urząd Prezesa Diecezjalnego nie jest obsadzony, albo Prezes nie wykonuje obowiązku określonego w ust. 3, zebrania Rady zwołuje Diecezjalny Asystent Kościelny. 

Art. 261

 §1.       Uchwały Rady są podejmowane zwykłą większością głosów przy obecności co najmniej połowy jej członków. Jeśli liczba obecnych członków Rady jest mniejsza,  niż określa to ust. 1, z powodu usprawiedliwionej nieobecności, uchwały są podejmowane zwykłą większością głosów przy obecności co najmniej 1/3 jej członków.

§2.       Głosowanie jest jawne, a w sprawach personalnych – tajne.

Art.27                                                  

W celu usprawnienia pracy Rady, może ona powoływać zespoły problemowe lub tematyczne, upoważnione do przedstawiania wniosków i projektów uchwał Rady w sprawach dotyczących zakresu działania zespołu. Pracami zespołu kieruje animator wybierany spośród członków zespołu.

Art. 28

§1.       Do zakresu działania Rady należy:

            a) uchwalanie rocznych i perspektywicznych planów pracy po uzgodnieniu

             z biskupem diecezjalnym oraz uchwalanie sposobu realizacji wieloletnich programów działania Akcji Katolickiej, zatwierdzonych przez Radę Krajowego Instytutu;

            b) uchwalanie programów formacyjnych, opracowywanie analiz i raportów;

            c) wypracowywanie oficjalnego stanowiska Akcji Katolickiej w sprawach dotyczących jej członków w trosce o przestrzeganie katolickich zasad w życiu społecznym, gospodarczym, politycznym i kulturalnym;

            d) reagowanie na niekorzystne społeczne zjawiska w dziedzinie mediów,  wychowania i kształcenia dzieci i młodzieży;przygotowywanie oświadczeń, rezolucji, protestów i listów;

            e) przyjmowanie, ocena i zatwierdzanie sprawozdań z pracy Zarządu i Komisji  Rewizyjnej;

            f) udzielenie absolutorium Zarządowi;

            g) rozpatrywanie w trybie nadzoru odwołań, skarg i zażaleń, podejmowanie decyzji w sprawie przystąpienia lub odstąpienia od współpracy z krajowymi i zagranicznymi organizacjami społecznymi lub krajowymi i zagranicznymi organizacjami Akcji Katolickiej;

            h) podejmowanie uchwał w sprawach: przyznania lub pozbawienia tytułu członka honorowego i wspierającego Akcji Katolickiej Diecezji Włocławskiej oraz nadawania osobom i instytucjom honorowych odznaczeń organizacyjnych;

            i) wybór i odwoływanie członków Zarządu Diecezjalnego, członków  Komisji  Rewizyjnej i delegatów do Rady Krajowego Instytutu  Akcji Katolickiej;

            j) uchwalanie wysokości i zasad wpłat Parafialnych Oddziałów na rzecz   Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej;

            k) uchwalanie planu finansowego Akcji Katolickiej w diecezji;

            l) ocena rocznego sprawozdania z działalności Akcji Katolickiej w diecezji;

            m) uchwalenie umotywowanego wniosku do biskupa diecezjalnego o odwołanie Prezesa Zarządu w związku z nieotrzymaniem absolutorium przez Zarząd;

            n) ocena działalności i zatwierdzenie sprawozdań Komisji Rewizyjnej;

            o) podejmowanie uchwał w sprawach należących do zakresu działania Akcji Katolickiej w diecezji;

            p) powoływanie jednostek organizacyjnych.

§2.       Rada  dokonuje wyboru kandydatów na Prezesa, delegata do Rady Krajowego Instytutu oraz członków organów Diecezjalnego Instytutu spośród swoich członków.

Art.29

§ l.       Zarząd jest organem wykonawczym Akcji Katolickiej.

§ 2.      Zarząd Diecezjalny składa się z Prezesa i 6 do 10 członków Zarządu.

§ 3.      W skład Zarządu Diecezjalnego wchodzą:

            1) prezes

            2) dwóch wiceprezesów,

            3) sekretarz,

            4) skarbnik,

            5) od jednego do czterech członków

Art. 30

§ l.       Prezesa Zarządu Diecezjalnego mianuje  Biskup Włocławski spośród trzech kandydatów wybranych przez Radę, przedstawionych przez Diecezjalnego Asystenta Kościelnego.

§ 2.      Prezes Zarządu Diecezjalnego reprezentuje na zewnątrz Akcję Katolicką działającą na terenie diecezji.

§ 3       W czasie nieobecności prezesa, Akcję Katolicką reprezentuje wiceprezes Zarządu Diecezjalnego wskazany przez prezesa.

Art. 31

§ l.       Członków Zarządu Diecezjalnego wybierają członkowie Rady większością głosów  w głosowaniu tajnym.

§ 2.      W razie wybrania do Zarządu członka Rady jest on zobowiązany do złożenia rezygnacji z członkostwa w Radzie.

§ 3.      Wiceprezesa, Sekretarza i Skarbnika Zarządu wybierają, na wniosek prezesa, 

            spośród siebie Członkowie Zarządu większością głosów w głosowaniu tajnym.

Art. 32

§1.       Do kompetencji Zarządu Diecezjalnego Instytutu w szczególności należy:

            a) wykonywanie uchwał Rady,

            b) opracowanie planów działalności Akcji Katolickiej w diecezji,

            c) zarządzanie majątkiem Akcji Katolickiej działającej w diecezji,

            d) przygotowywanie projektu preliminarza budżetowego i bilansu rocznego Akcji Katolickiej w diecezji,

            e) powoływanie uchwałą Parafialnych  Oddziałów Akcji Katolickiej, powoływanie i ustalanie zasad działania sekcji środowiskowych;

            f) koordynacja i kontrola działalności Parafialnych  Oddziałów Akcji Katolickiej,

            g) składanie rocznych sprawozdań z działalności Akcji Katolickiej w diecezji, z  wydatków, zebranych danin i ofiar Radzie Diecezjalnego Instytutu, Biskupowi    Diecezjalnemu oraz Zarządowi Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej,

            h) współpraca z Zarządem Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej,

            i) współpraca z zarządami innych stowarzyszeń diecezjalnych,

            j) współdziałanie z innymi podmiotami w celu realizacji zadań statutowych,

            k)przyjmowanie członków zwyczajnych i wspierających, zmiana statusu członka zwyczajnego lub wspierającego oraz wykluczanie i skreślanie z listy członków;

§ 2.      Do sposobu podejmowania uchwał przez Zarząd Diecezjalny stosuje się   art.26.1 statutu.

Art. 33

Tryb pracy oraz uprawnienia i obowiązki Prezesa i członków Zarządu Diecezjalnego określa regulamin pracy Zarządu.

Art.34

§ l.       Rada wybiera Diecezjalną Komisję Rewizyjną, która liczy od 3 do 5 członków

 §2.      Pracą Komisji kieruje Przewodniczący, którego na pierwszym posiedzeniu  wybierają spośród siebie członkowie Komisji.

Art. 35

Do zakresu działania Diecezjalnej Komisji Rewizyjnej należy:

            a) przeprowadzanie dorocznej kontroli całokształtu działania Zarządu Diecezjalnego,

            a zwłaszcza jego działalności finansowej, z uwzględnieniem celowości wydatków

            oraz rzetelności i prawidłowości dokumentacji finansowej;

            b) kontrolowanie i weryfikowanie sprawozdań z działalności terenowych struktur Akcji Katolickiej,

            c) przygotowanie i przedstawienie na zwyczajnym zebraniu Rady rocznego sprawozdania z przeprowadzonych kontroli,

            d) stawianie wniosków pokontrolnych i wniosków o udzielenie lub odmowę udzielenia absolutorium ustępującemu Zarządowi.

            e) przeprowadzanie przynajmniej raz w roku kontroli realizacji przez Zarząd uchwał  Rady,

            f) przedkładanie Radzie i Zarządowi protokołów pokontrolnych wraz z wnioskami,

            g) występowanie z żądaniem zwołania nadzwyczajnego zebrania Rady Diecezjalnego Instytutu.

Art. 36

Przewodniczący Rady, Prezes i członkowie Zarządu Diecezjalnego oraz Przewodniczący Komisji Rewizyjnej nie mogą jednocześnie pełnić kierowniczych funkcji w organizacji politycznej (kan.317§4KPK).

 Art. 37

§ l.       Akcja Katolicka w diecezji posiada Diecezjalnego Asystenta Kościelnego, który zapewnia łączność stowarzyszenia z Biskupem Diecezjalnym, dba o właściwą formację członków stowarzyszenia oraz czuwa nad czystością doktryny.

§ 2.      Diecezjalnego Asystenta Kościelnego Akcji Katolickiej mianuje Biskup Diecezjalny.

§3.       Diecezjalny Asystent Kościelny uczestniczy w spotkaniach roboczych i posiedzeniach organów Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej.

§4.       Diecezjalny Asystent Kościelny koordynuje pracę Parafialnych Asystentów i organizuje dla nich zebrania przynajmniej raz w roku. Uczestniczy w spotkaniach zwołanych przez Asystenta Krajowego.

Art. 38

§ l.       Diecezjalny Asystent Kościelny może zgłosić sprzeciw wobec uchwały Zarządu,  Rady lub Komisji Rewizyjnej dotyczącej spraw wiary i moralności.

§ 2.      Zgłoszenie sprzeciwu zawiesza uchwałę.

§3.       0 zasadności sprzeciwu rozstrzyga Biskup Diecezjalny.

§ 4.      Uznanie sprzeciwu uchyla uchwałę, oddalenie sprzeciwu nadaje uchwale moc obowiązującą.

 

S  T  R  U  K  T U R Y                   P A R A F I A L N E

Art. 39

Zarząd Diecezjalny Akcji Katolickiej powołuje uchwałą Parafialne Oddziały Akcji Katolickiej.

 Art. 40

Organami Parafialnego  Oddziału Akcji Katolickiej są:

            a) Walne Zebranie,

            b) Zarząd Parafialnego Oddziału,

            c) Komisja Rewizyjna Parafialnego Oddziału.

 Art.41

§ l.   W Walnym Zebraniu ma prawo uczestniczyć każdy członek Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej zamieszkały na terenie parafii.

§ 2.    Walne Zebrania są zwyczajne i nadzwyczajne.

§ 3.   Walne Zebrania zwyczajne zwołuje Prezes Zarządu Parafialnego Oddziału przynajmniej   raz w roku, nadzwyczajne w miarę potrzeby lub na wniosek Parafialnego Asystenta Kościelnego, Komisji Rewizyjnej albo na pisemny wniosek 1/4 członków Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej.

§ 4   Jeżeli urząd Prezesa Zarządu Parafialnego Oddziału nie jest obsadzony albo prezes nie   wykonuje obowiązku określonego w ust. 3, Walne Zebrania zwołuje Parafialny   Asystent Kościelny.

Art.411

 Do sposobu podejmowania uchwał przez Walne Zebranie Parafialnego Oddziału stosuje się odpowiednio art. 261 statutu.

Art.42

§1.Do kompetencji Walnego Zebrania Członków Parafialnego  Oddziału należy:

            a) wybór i odwołanie członków Zarządu Parafialnego Oddziału,

            b) wybór i odwołanie członków Komisji Rewizyjnej Parafialnego Oddziału ,

            c) uchwalanie preliminarza budżetowego Parafialnego Oddziału,

            d) ocena rocznego sprawozdania z działalności Akcji Katolickiej w parafii,

            e) udzielanie absolutorium Zarządowi Parafialnego Oddziału,

            f) ocena działalności i zatwierdzenie sprawozdań Komisji Rewizyjnej Parafialnego Oddziału,

            g) podejmowanie uchwał w formie stanowiska lub apelu w sprawach należących

            do zakresu działania Akcji Katolickiej w parafii.

            h) uchwalanie wysokości składek członkowskich,

            i) uchwalenie umotywowanego wniosku do biskupa diecezjalnego o odwołanie Prezesa Zarządu w związku z nieotrzymaniem absolutorium przez Zarząd;

            j) wybór dwóch lub trzech kandydatów na prezesa Zarządu Parafialnego Oddziału;

§2.  Walne Zebranie dokonuje wyboru kandydatów na prezesa oraz członków organów Parafialnego Oddziału spośród swoich członków.

Art.43

W skład Zarządu Parafialnego  Oddziału wchodzą:

            1)prezes,

            2)wiceprezes,

            3)sekretarz,

            4)skarbnik

            5) od jednego do czterech członków.

Funkcja wiceprezesa może być łączona z funkcją sekretarza lub skarbnika.

 Art. 44

§ l.       Prezesa Zarządu Parafialnego  Oddziału  mianuje Biskup Diecezjalny spośród dwóch lub trzech kandydatów wybranych przez Walne Zebranie, przedstawionych przez Parafialnego Asystenta Kościelnego.

§ 2.      Pozostały skład Zarządu Parafialnego Oddziału wybiera Walne Zebranie spośród swego grona

§ 3.      Wiceprezesa, sekretarza i skarbnika wybiera ze swego grona Zarząd Parafialnego Oddziału, na wniosek prezesa.

 Art. 45

 Prezes Zarządu Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej reprezentuje Parafialny  Oddział  Akcji Katolickiej na zewnątrz.

 Art. 46

§1.       Do kompetencji Zarządu Parafialnego  Oddziału należy:

            a) kierowanie działalnością Akcji Katolickiej w parafii,

            b) opracowanie planów działalności Akcji Katolickiej w parafii, w uzgodnieniu

            z Parafialnym Asystentem Kościelnym,

            c) zarządzanie majątkiem Parafialnego  Oddziału Akcji Katolickiej,

            d) przygotowanie projektu preliminarza budżetowego i bilansu rocznego,

            e) zajmowanie stanowiska w bieżących sprawach Akcji Katolickiej w parafii,

            f) wykonywanie uchwał Walnego Zebrania,

            g) składanie sprawozdań z działalności Parafialnego  Oddziału, z wydatków, zebranych  danin i ofiar Walnemu Zebraniu i Radzie Diecezjalnego Instytutu,

            h) wnioskowanie do Zarządu Diecezjalnego Instytutu o przyjęcie kandydatów na

            członków lub wykluczenie członków z  członków Akcji Katolickiej,

            i) wykonywanie uchwał Zarządu Diecezjalnego i współpraca z nim,

            j) współpraca z innymi stowarzyszeniami, ruchami i grupami działającymi w  parafii.

§2.       Do sposobu podejmowania uchwał przez Zarząd Parafialnego Oddziału stosuje  się  art. 26.1 statutu.

§3.       Inicjatywy ponad parafialne podejmowane przez Parafialne Oddziały Akcji Katolickiej, muszą być uzgadniane z Zarządem Diecezjalnego Instytutu Akcji  Katolickiej.

Art. 47

§1.       Komisja Rewizyjna Parafialnego Oddziału składa się z dwóch lub trzech członków.

§2.       Pracą Komisji kieruje Przewodniczący, którego na pierwszym posiedzeniu wybierają spośród siebie członkowie Komisji.

§3.       Do kompetencji Komisji Rewizyjnej Parafialnego Oddziału należy:

            a) przeprowadzanie przynajmniej raz w roku kontroli działalności finansowej Zarządu Parafialnego Oddziału, z uwzględnieniem celowości wydatków oraz rzetelności i prawidłowości dokumentacji finansowej;

            b) przeprowadzanie przynajmniej raz w roku kontroli realizacji przez Zarząd uchwał Walnego Zebrania członków;

            c) przedkładanie Walnemu Zebraniu i Zarządowi protokołów pokontrolnych wraz z wnioskami;

            d)  składanie rocznych sprawozdań ze swojej działalności Walnemu Zebraniu;

            e) występowanie do Walnego Zebrania Parafialnego Oddziału z wnioskiem dotyczącym absolutorium dla Zarządu Parafialnego Oddziału;

            f) występowanie z żądaniem zwołania nadzwyczajnego Walnego Zebrania Parafialnego Oddziału.

Art. 48

§ l.       Parafialny  Oddział Akcji Katolickiej posiada Asystenta Kościelnego, który zapewnia łączność  Oddziału z Biskupem Diecezjalnym, dba o właściwą formację   członków oraz czuwa nad czystością doktryny.

§ 2.      Parafialnym Asystentem Kościelnym jest mianowany przez Biskupa  Diecezjalnego z zasady proboszcz parafii lub w uzasadnionej sytuacji inny kapłan.

§ 3.      Parafialny Asystent uczestniczy w spotkaniach roboczych i posiedzeniach organów  Parafialnego Oddziału.

§ 4.      Parafialny Asystent Kościelny uczestniczy w spotkaniach zwołanych przez Asystenta Diecezjalnego.

Art. 49

§ l.       Parafialny Asystent Kościelny może zgłosić sprzeciw wobec uchwały Zarządu, Walnego Zebrania lub Komisji Rewizyjnej Parafialnego Oddziału  w sprawach dotyczących wiary i moralności.

§ 2.      Do zgłoszonego sprzeciwu przez Parafialnego Asystenta Kościelnego stosuje się Art. 38 statutu.

 

powrót

Regulamin wyborów w POAK Diecezji Włocławskiej

projekt   

  Rozdział 1

Postanowienia ogólne

§1

Ilekroć w dalszych postanowieniach niniejszego regulaminu jest mowa o:

1. Statut - rozumie się przez to Statut Akcji Katolickiej Diecezji Włocławskiej,

2. Zebranie Członków - rozumie się przez to Zebranie Członków Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej Diecezji Włocławskiej,

3. Członków Akcji Katolickich - rozumie się przez to członków Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej,

4. Zarząd - rozumie się przez to Zarząd  Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej Diecezji Włocławskiej,

5. Prezes Zarządu- rozumie się przez to prezesa Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej Diecezji Włocławskiej,

6. Komisja Rewizyjna -rozumie się przez to Komisję Rewizyjną Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej Diecezji Włocławskiej,

7. Rada - rozumie się przez to Radę Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej.

§2       

Regulamin dotyczy wyborów:

1. kandydatów na Prezesa Zarządu,

2. członków Zarządu,

3. członków Komisji Rewizyjnej,

§3

1)     Zebranie Członków wybiera spośród siebie spośród  dwóch lub trzech kandydatów na  Prezesa Zarządu. Kandydatów tych przedstawia ks. Biskupowi Diecezjalnemu Parafialny Asystent Kościelny,

2)     Wybory członków Zarządu, członków Komisji Rewizyjnej odbywają się spośród zwyczajnych członków Zebrania Członków,

3)     Wiceprezesa, Sekretarza, i Skarbnika Zarządu wybierają spośród siebie członkowie Zarządu  na wniosek prezesa Zarządu większością głosów w głosowaniu tajnym,

4)      Wybory członków Komisji Rewizyjnej odbywają się po rozstrzygnięciu wyborów członków zarządu.

 §4

W wyborach czynne prawo wyborcze (prawo głosowania) oraz bierne prawo wyborcze (prawo kandydowania) przysługuje wszystkim Delegatom.

§5

Zebranie wyborcze prowadzi przewodniczący zebrania, wybrany w głosowaniu jawnym z członków Akcji Katolickiej w oparciu o przepisy Statutu i niniejszy Regulamin.                                       

Komisja Wyborcza

§6

1. Wybory przeprowadza Komisja Wyborcza licząca nie mniej niż trzy osoby. W skład Komisji Wyborczej wchodzą członkowie Akcji Katolickiej.

2. Komisja Wyborcza jest wybierana przez Zebranie Członków w głosowaniu jawnym.

3. Zebranie Delegatów przed wyborem Komisji Wyborczej ustala w głosowaniu jawnym jej liczebność w głosowaniu jawnym.

§7

1. W przypadku zgłoszenia jako kandydata osobę wchodzącą w skład Komisji Wyborczej, wyrażenie zgody na kandydowanie przez tę osobę jest równoznaczne z ustąpieniem jej z Komisji Wyborczej.

2. W przypadku zmniejszenia składu Komisji Wyborczej, Zebranie Członków w głosowaniu jawnym uzupełni jej skład.

Zgłaszanie kandydatów

§8

Przed przeprowadzeniem zgłaszania kandydatów, Zebranie Członków w głosowaniu jawnym ustala liczbę wybieranych:

1)     członków Zarządu (od pięciu do dziewięciu w tym prezes),

2)     członków Komisji Rewizyjnej (dwóch do trzech).

 §9

Wybory odbywają się spośród członków Akcji Katolickiej, które:

1. zostały zgłoszone przez członka Zebrania Członków,

2. wyraziły zgodę na kandydowanie.

 §10

 Każdy członek Zebrania Członków obecny na zebraniu może zgłosić pisemnie lub ustnie tylu kandydatów, ile osób w danych wyborach jest wybieranych.

 §11

1. Komisja Wyborcza sporządza listę członków Akcji kandydujących w wyborach, na której umieszcza poszczególne osoby w kolejności alfabetycznej po sprawdzeniu:

1)      członkostwa w Akcji Katolickiej,

2)      wyrażeniu zgody na kandydowanie.

2. Zebranie wyborcze jest protokółowane przez protokolanta wybranego w głosowaniu jawnym.

3. Protokół z zebrania wyborczego podpisuje protokolant i przewodniczący zebrania.

 §12

 Przed głosowaniem każdy uczestnik Zebranie Członków ma prawo osobom kandydującym zadawać pytania.

     Głosowanie

 §13

 Wybory są ważne, o ile uczestniczyła w nich co najmniej połowa członków Akcji Katolickiej.

 §14

 W wyborach każdy uczestnik Zebrania Członków może oddać głos na tylu kandydatów, ile osób jest wybieranych. Oddanie głosu na większą liczbę kandydatów powoduje jego nieważność.

 §15

 Głosowanie jest tajne. Oddanie głosu na danego kandydata oznacza się znakiem "X" obok jego nazwiska na liście wyborczej.

Ustalenie wyników wyborów

 §16

1. Wybrane zostają osoby, które uzyskały kolejno największą liczbę głosów i uzyskały ponad 50% ważnie oddanych głosów.

2. Gdy w pierwszym głosowaniu ponad 50% oddanych głosów uzyska mniej kandydatów niż liczba osób wybieranych, przeprowadza się drugą turę głosowania. W tym przypadku na liście do głosowania umieszcza się dwukrotnie więcej kandydatów niż liczba osób wybieranych w drugiej turze. W drugiej turze mogą brać udział tylko ci kandydaci, którzy brali udział w pierwszej turze głosowania.

3. Na liście do głosowania w drugiej turze umieszcza się tych kandydatów, którzy nie zostali wybrani w pierwszej turze, a uzyskały kolejno największą liczbę głosów.

4. Przy ustaleniu osób wybranych w drugiej turze wyborów, nie bierze się pod uwagę wymogu uzyskania 50% ważnie oddanych głosów.

§ 17

W przypadku uzyskania w wyborach przez dwóch lub więcej kandydatów równej liczby głosów, a wynik głosowania wskazuje, że tylko niektórzy z nich powinni zostać wybrani, przeprowadza się drugą turę wyborów pomiędzy tymi kandydatami. Przy ustaleniu wyników wyborów stosuje się § 16.

Protokół z wyborów

§ 18

Komisja Wyborcza sporządza protokół z przeprowadzonych wyborów zawierający:

1) skład Komisji Wyborczej,

2) datę wyborów,

3) nazwę funkcji lub organu, do którego przeprowadzono wybory,

4) rozstrzygnięcie co do liczby wybieranych osób,

5) wykaz osób zgłoszonych przez Zebranie Członków,

6) wykaz osób umieszczonych na liście kandydatów,

7) liczbę oddanych głosów ,

8) liczbę głosów ważnych oraz głosów nieważnych,

9) liczbę głosów uzyskanych przez poszczególnych kandydatów,

10) wykaz osób wybranych,

11) stwierdzenie czy istnieje konieczność przeprowadzenia drugiej tury wyborów,

12) dane dotyczące drugiej tury wyborów, wymienione wyżej,

13) miejsce i datę sporządzenia protokołu oraz podpisy członków Komisji.

Postanowienia końcowe

§ 19

Kalendarz wyborczy w diecezji  ustala Rada.

§ 20

Przed przystąpieniem do procedury wyborczej powinna mieć miejsce wspólna modlitwa.

§ 21

Niniejszy Regulamin stosuje się odpowiednio w przypadku wyborów uzupełniających.

§ 22

Regulamin Wyborów w  Parafialnym Oddziale  Akcji Katolickiej Diecezji Włocławskiej może być zmieniony uchwałą Rady, po jego zatwierdzeniu przez Biskupa Włocławskiego.

§ 23

Regulamin wchodzi w życie z dniem zatwierdzenia przez Biskupa Włocławskiego.

§ 24

1.      Regulamin Wyborów w  Parafialnym Oddziale  Akcji Katolickiej Diecezji Włocławskiej został przyjęty Uchwałą nr    dnia    przez Radę Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej.

2.      Regulamin Wyborów w  Parafialnym Oddziale  Akcji Katolickiej Diecezji Włocławskiej zatwierdził: do stosowania:

Włocławek, dnia

/Wiesław Alojzy Mering /Biskup Włocławski/

 

 

1-12-2012 - Sejm - "CHRZEŚCIJANIN W ŻYCIU POLITYCZNYM" Konferencja

Akcja Katolicka w Polsce we współpracy z  Parlamentarnym Zespołem Członków i Sympatyków Ruchu ŒŚwiatło-Życie, Akcji Katolickiej oraz Stowarzyszenia Rodzin Katolickich organizuje konferencję na temat: "Chrześcijanin w życiu politycznym", Konferencja ta odbędzie się dniu 1 grudnia br., w Sali Kolumnowej Sejmu RP, o godz. 11.00.

Zaproszeni wykładowcy omówią różne aspekty udziału chrześcijan w życiu politycznym.

I tak: ks. prof. Piotr Mazurkiewicz wygłosi prelekcję nt. udziału chrześcijan w polityce w skali europejskiej, dr Barbara Fedyszak-Radziejowska - o aktywności i powinności chrześcijan, z uwzględnieniem stowarzyszeń katolickich i innych zrzeszeń w kraju, a dr hab. Konrad Głębocki, członek Akcji Katolickiej i wiceprzewodniczący Rady Miasta Częstochowy, przedstawi ten problem w skali samorządów lokalnych. Słowo do uczestników konferencji skieruje także duszpasterz parlamentarzystów - ks. Paweł Powierza.

Wśród zaproszonych gości jest kard. Kazimierz Nycz oraz Nuncjusz Apostolski.

Informacji  w tej sprawie udziela prezes DIAK Mariola Rakiewicz

 

CHRZEŚCIJANIN W ŻYCIU POLITYCZNYM

 Pod takim tytułem 1 grudnia br., w Sali Kolumnowej Sejmu RP, odbędzie się konferencja organizowana przez Krajowy Instytut Akcji Katolickiej oraz Zespół Parlamentarny Członków i Sympatyków Akcji Katolickiej, Ruchu Światło-Życie oraz Stowarzyszenia Rodzin Katolickich. Jej uczestnikami będą członkowie wymienionych stowarzyszeń działający w sferze publicznej - parlamentarzyści, radni oraz pracownicy lokalnych samorządów z całego kraju. Zaproszenie do udziału w konferencji przyjęli również arcybiskup Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce oraz kardynał Kazimierz Nycz, metropolita warszawski.

 Program konferencji

 11.00 – powitanie uczestników – prezes Zarządu KIAK Halina Szydełko i poseł Robert Telus, przewodniczący zespołu parlamentarnego

 - wystąpienie ks. bpa Mariusza Leszczyńskiego, Krajowego Asystenta Kościelnego Akcji Katolickiej

 11.20 - wystąpienia zaproszonych gości

 - abp Celestino Migliore

 - kard. Kazimierz Nycz

 11.30 „Od Roberta Schumana do Sejmu RP Anno Domino 2012” – wykład ks. dr Kazimierza Kurka

 12.30 „Polityczne, związkowe i obywatelskie powinności polskich katolików; dylematy, spory, sukcesy” – wykład dr Barbary Fedyszak – Radziejowskiej

13.15 „Chrześcijanin w polityce lokalnej - na przykładzie doświadczeń w samorządzie częstochowskim” – wykładdr hab. Konrada Głębockiego, wiceprzewodniczącego Rady Miasta Częstochowy

14.00 „Duszpasterstwo polskich parlamentarzystów jako przejaw troski Kościoła o duchową formację posłów i senatorów oraz chrześcijański wymiar zaangażowania polityków polskiego parlamentu w przestrzeń życia publicznego” – wykład ks. Pawła Powierzy, kapelana kaplicy sejmowej i duszpasterza parlamentarzystów

14.45 - zakończenie konferencji

Rozdział V Zasady sprawowania funkcji i tworzenie sekcji (kół) środowiskowych

Rozdział V

Zasady sprawowania funkcji i tworzenie sekcji  (kół) środowiskowych

 Art. 50

Działalność organów Akcji Katolickiej w sprawach nie uregulowanych niniejszym statutem określają regulaminy uchwalone przez te organy, zatwierdzone w diecezji przez Biskupa Diecezjalnego, a w zakresie ogólnopolskim – przez Krajowego Asystenta Kościelnego Akcji Katolickiej.

Art. 51          

Członek Zarządu nie może być jednocześnie członkiem Komisji Rewizyjnej.

Art. 52

§1.       Zarząd Diecezjalnego Instytutu, Zarząd Parafialnego Oddziału oraz poszczególni członkowie tych Zarządów mogą być odwołani przed upływem kadencji przez Biskupa Diecezjalnego.

§2.       W przypadku przyjęcia rezygnacji, odwołania lub śmierci Prezesa Zarządu,  przeprowadza się wybory kandydatów na prezesa.  Kadencja mianowanego  prezesa kończy się z upływem kadencji Zarządu.

§3.       W przypadku wakatu w organie  Diecezjalnego Instytutu lub Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej, przeprowadza się wybory uzupełniające.

§4.       Kadencja wybranego członka kończy się z upływem kadencji organu, do którego został wybrany.

§5.       Z dniem odwołania Prezesa Zarządu Parafialnego Oddziału lub Prezesa Zarządu  Diecezjalnego przez biskupa diecezjalnego, z powodu nieuzyskania przez Zarząd  absolutorium, wygasa kadencja całego Zarządu Parafialnego Oddziału lub Zarządu  Diecezjalnego.

Art. 53

Zarząd Diecezjalny za zgodą Biskupa Diecezjalnego może tworzyć diecezjalne Sekcje Środowiskowe. Działalność Sekcji nadzoruje Zarząd Diecezjalny.

Art. 54

Na wniosek zainteresowanych osób Zarząd Diecezjalnego Instytutu może utworzyć Koła Środowiskowe, które dla nich stają się kołami macierzystymi.

Koła te należą do odpowiednich diecezjalnych Sekcji Środowiskowych lub przy braku odpowiedniej Sekcji - mogą być afiliowane bezpośrednio przy Zarządzie Diecezjalnym

 

powrót

29-09-2012 - godz. 10.00 w Domu Pielgrzyma "Arka" w Licheniu

Spotkanie Zarządu i Rady DIAK

Program spotkania

Zarządu i Rady Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Diecezji Włocławskiej

1. Rozpoczęcie o godz. 10.00, w Domu Pielgrzyma „Arka” w Licheniu (sala bankietowa).

2. Wprowadzenie do ogłoszonego przez Papieża Benedykta XVI Roku Wiary 11.10.2012 - 24.11.2013; Przesłanie płynące z Listu Apostolskiego Porta Fidei ogłaszającego Rok Wiary - Ks. Kan. dr Zbigniew Cabański, Asystent Akcji Katolickiej Diecezji Włocławskiej.

3. Dyskusja.

4. Przedstawienie informacji o działaniach KIAK oraz o zadaniach stojących przed DIAK na rok 2012-2013, inspirowanych hasłem; „Być solą ziemi” – Mariola Rakiewicz, prezes Zarządu.

5.Informacja o stronie internetowej DIAK : http://www.ak.diecezja.wloclawek.pl/

6. Informacja POAK o zadaniach realizowanych i planowanych w środowiskach lokalnych.

7. Omówienie spraw organizacyjnych i statutowych.

8 . O godz. 12.00 uczestnictwo we Mszy Św. w Bazylice Licheńskiej.

9 . Po Mszy Św. możliwość skorzystania z posiłku w Domu Pielgrzyma „Arka”.

Rozdział VI Majątek Akcji Katolickiej

Rozdział VI       

Majątek Akcji Katolickiej

Art. 55

Majątek Akcji Katolickiej Diecezji Włocławskiej tworzą:

- składki organizacyjne,

- dotacje i subwencje, darowizny, zapisy, spadki, świadczenia pochodzące z ofiarności   publicznej ze sponsoringu i inne

- dochody z posiadanych nieruchomości, ruchomości, praw majątkowych i przedsiębiorstw prowadzonych przez Akcję Katolicką lub stanowiących jej własność,

- dochody z działalności gospodarczej.

Art. 56

W celu zapewnienia środków materialnych dla realizowania zadań statutowych Akcja Katolicka może prowadzić działalność gospodarczą oraz tworzyć w oparciu o ogólne obowiązujące przepisy prawne: spółki, zakłady, przedsiębiorstwa i inne przedsięwzięcia.

 Art. 57

Akcja Katolicka ma prawo do: posiadania, nabywania (także drogą darowizn, zapisów

i spadków)  i zbywania majątku ruchomego i nieruchomego, obligacji, akcji i innych papierów wartościowych; nabywania i zbywania praw majątkowych oraz otwierania rachunków bankowych.

Art. 58

Zarząd Diecezjalny udziela pisemnej zgody na otwieranie rachunków bankowych, podejmo-wanie zobowiązań majątkowych i działalności gospodarczej przez parafialne i środowiskowe Zarządy Akcji Katolickiej.

Art. 59

Podejmowanie przez Zarządy Akcji Katolickiej zobowiązań majątkowych i finansowych, przekraczających kwotę określoną w odpowiednim regulaminie Zarządu, wymaga każdorazowo pisemnej zgody Skarbnika Zarządu Diecezjalnego.

Art. 60

Zobowiązania majątkowe i finansowe podejmowane przez terenowe Zarządy Akcji Katolickiej nie rodzą majątkowych ani finansowych zobowiązań Akcji Katolickiej Diecezji Włocławskiej.

Art. 61

§ l.       W sprawach finansowych Akcję Katolicką Diecezji Włocławskiej reprezentują oraz są zdolni do zaciągnięcia zobowiązań majątkowych i odpowiadają przed Radą za decyzje finansowe: Prezes i Skarbnik Zarządu Diecezjalnego lub osoby upoważnione  na piśmie przez Prezesa i Skarbnika.

§ 2.      Podjęte w imieniu Akcji Katolickiej Diecezji Włocławskiej zobowiązania  finansowe i majątkowe obciążają jedynie majątek i aktywa Akcji Katolickiej Diecezji Włocławskiej.

Art.62

Majątek pozostający we władaniu terenowych Oddziałów Akcji Katolickiej - zgodnie z zasadami prawa polskiego - stanowi własność Akcji Katolickiej Diecezji Włocławskiej, a nie jest  własnością tych Oddziałów.

Art. 63

Organy terenowych Oddziałów Akcji Katolickiej nie mogą rozporządzać majątkiem będącym we władaniu tych Oddziałów i składać oświadczenia woli w sprawach majątkowych; działal-ność gospodarczą mogą prowadzić w granicach otrzymanych upoważnień i określonych w regulaminie.

 

powrót

2-06-2012 - godz. 10.00 2-06-2012-w-parafii śwJakuba w Piotrkowie Kujawskim

Spotkanie Zarządu i Rady DIAK

Program spotkania

1. Rozpoczęcie o godz. 10.00 Mszą Świętą w kościele parafialnym,

2. Słowo wstępne „Nowa odwaga wiary – w odpowiedzialności za wiarę i Kościół”, Mariola Rakiewicz prezes Zarządu DIAK,

3. Dyskusja,

4. Przyjęcie stanowiska Zarządu i Rady DIAK wobec narastających ataków na Kościół Katolicki i niepokojących zjawisk społeczno-politycznych,

5. Omówienie przygotowań do dorocznej Pielgrzymki Akcji Katolickiej na Jasną Górę w obronie wiary i polskości, 6. Przedstawienie informacji o wyborach nowych władz KIAK oraz podejmowanych inicjatywach,

7. Informacja Zarządu o podjętych działanich w obronie Telewizji Trwam w łaczności z Biskupem Ordynariuszem i planowanym marszu protestu w Koninie,

8. Informacja POAK o zadaniach realizowanych i planowanych w środowiskach lokalnych,

9. Omówienie spraw statutowych.

10. Słowo na zakończenie, Ks. Kan. Zbigniew Cabański, Asystent Akcji Katolickiej Diecezji Włocławskiej.

 

Rozdział VII Zmiana statutu

           Rozdział VIII 

Zmiana statutu

Art. 64

§ l   Do dokonywania zmian w statucie uprawniona  jest Rada. Zmiany w statucie wprowadzane są na mocy uchwały Rady podjętej większością 2/3 głosów przy obecności co najmniej 2/3 członków Rady. Każda zmiana statutu wymaga zatwierdzenia przez Biskupa Włocławskiego.

§ 2   Zmiany do Statutu Akcji Katolickiej w Diecezji Włocławskiej wchodzą w życie z dniem i na zasadach określonych przez Biskupa Włocławskiego

 

powrót

 

Rozdział VIII Rozwiązanie Akcji Katolickiej

Rozdział VIII

Rozwiązanie Akcji Katolickiej

Art. 65

§ l.       Akcję Katolicką w diecezji lub w parafii może rozwiązać lub czasowo zawiesić biskup diecezjalny z własnej inicjatywy lub na wniosek Rady Diecezjalnej uchwalony większością 2/3 głosów przy obecności przynajmniej połowy członków Rady.

§ 2       Likwidatora rozwiązanej w diecezji Akcji Katolickiej wyznacza biskup diecezjalny.

§ 3..     W przypadku rozwiązania Akcji Katolickiej w diecezji lub w parafii majątek,pozostały po likwidacji, stanowi własność diecezji lub parafii.

Art.66 

"skreślono"

Art 67

Finansowym rokiem obrachunkowym i sprawozdawczym jest rok kalendarzowy

Art. 68

Niniejszy Statut Akcji Katolickiej Diecezji Włocławskiej, zawierający wstęp oraz artykuły od 1 do 69, podlega zatwierdzeniu przez Biskupa Włocławskiego.

 

powrót

Rozdział IX

Rozdział IX

Przepisy dotyczące zatwierdzenia i nowelizacji statutu

Art. 69

§ l.

Powyższy Statut Akcji Katolickiej Diecezji Włocławskiej zatwierdzono.

Włocławek, Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, dnia 24 listopada 1996 r.

/Bronisław Dembowski/Biskup Włocławski

§ 2

Nowelizacja Statutu Akcji Katolickiej Diecezji Włocławskiej dokonano

Uchwałą nr 1/2014 z dnia  18 października 2014 roku Diecezjalnej Rady Akcji Katolickiej.

Powyższą nowelizację  Statutu Akcji Katolickiej Diecezji Włocławskiej zatwierdzono.

Włocławek, Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, dnia 23 listopada 2014 r.

/Wiesław Alojzy Mering /Biskup Włocławski

 

powrót